W Węgorzynie zostanie dziś odsłonięty Pomnik Poległych w Służbie Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętni on trzech żołnierzy – mieszkańców miasta. Dwóch pilotów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem, oraz chorążego poległego na misji w Afganistanie. Monument jest wspólną inicjatywą wojska i władz miasta.
Starszy chorąży sztabowy Andrzej Rozmiarek służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – W 2009 roku razem wyjechaliśmy na czwartą zmianę PKW w Afganistanie. Andrzej zginął w trakcie patrolu po Ghazni. Miał zaledwie 35 lat. Rodzina i praca liczyły się dla niego najbardziej. Zapamiętałem go jako wymagającego, ale i też wyrozumiałego dla swoich żołnierzy – wspomina kpr. Piotr Maletka z 12 Brygady.
Co roku koledzy z jednostki jeżdżą do Węgorzyna (woj. zachodniopomorskie) odwiedzić grób i spotkać się z rodziną chorążego. To oni także wpadli na pomysł uczczenia pamięci poległego żołnierza. – Chcieliśmy mieć takie miejsce, gdzie zmieściłaby się nasza asysta honorowa i w większym gronie moglibyśmy się spotkać w każdą rocznicę jego śmierci na apelu poległych. Dlatego zwróciliśmy się do burmistrza miasta z prośbą o możliwość przygotowania miejsca pamięci naszego kolegi – mówi kpt. Maciej Paul z 12 Brygady Zmechanizowanej.
Pomnik na wzgórzu
Władze Węgorzyna zaakceptowały propozycję żołnierzy. – Początkowo miał to być mały pomnik wyłącznie dla poległego podoficera. Postanowiliśmy jednak upamiętnić także dwóch pilotów związanych z naszym miastem, którzy zginęli w katastrofie wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem w 2008 roku – mówi Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna. Pomnik będzie więc też przypominać o gen. bryg. Dariuszu Maciągu, dowódcy 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, oraz mjr. Grzegorzu Stepaniuku, szefie sekcji techniki lotniczej w 40 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Na wzgórzu, niedaleko Urzędu Miasta powstał szeroki, ceglany mur ustawiony w półkolu. – Jego front zdobią cztery tablice: jedna ze słowami Roty i trzy z danymi żołnierzy, miejscem, datą i okolicznościami, w których zginęli. Liczymy, że monument na stałe wpisze się w krajobraz naszego miasta – mówi burmistrz.
Pomnik zostanie odsłonięty dziś o 14.00 (19 lipca). Uroczystości będą się odbywać zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wezmą w nich udział żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Podczas odsłonięcia tablic nad miastem przelecą dwa myśliwce Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. – Liczymy, że pomnik będzie stale przypomniał o naszych bohaterach, że pozwoli nie tylko naszym następcom, lecz także lokalnej społeczności pielęgnować pamięć o nich – mówi kpt. Maciej Paul.
Koncert i pokaz sprzętu
Druga, mniej oficjalna część uroczystości odbędzie się na stadionie miejskim. Zaplanowano występ orkiestry wojskowej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich, w której służył st. chor. sztab. Rozmiarek. Będzie też można obejrzeć sprzęt „Błękitnej Brygady”, m.in.: transportery Rosomak, opancerzonego Stara Hibneryta, drużynę zmotoryzowaną z pełnym ekwipunkiem oraz sekcję strzelców wyborowych z karabinami.
W uroczystościach wezmą udział rodziny poległych, przedstawiciele resortu obrony narodowej oraz 21 Bazy w Świdwinie. Do Węgorzyna ma także przyjechać 94-letni Wiktor Sumiński, jeden z nielicznych już żyjących żołnierzy Armii Krajowej.
autor zdjęć: Monika Kuźmińska
komentarze