moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko i samorząd dbają o pamięć poległych żołnierzy

W Węgorzynie zostanie dziś odsłonięty Pomnik Poległych w Służbie Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętni on trzech żołnierzy – mieszkańców miasta. Dwóch pilotów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem, oraz chorążego poległego na misji w Afganistanie. Monument jest wspólną inicjatywą wojska i władz miasta.


Starszy chorąży sztabowy Andrzej Rozmiarek służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – W 2009 roku razem wyjechaliśmy na czwartą zmianę PKW w Afganistanie. Andrzej zginął w trakcie patrolu po Ghazni. Miał zaledwie 35 lat. Rodzina i praca liczyły się dla niego najbardziej. Zapamiętałem go jako wymagającego, ale i też wyrozumiałego dla swoich żołnierzy – wspomina kpr. Piotr Maletka z 12 Brygady.

Co roku koledzy z jednostki jeżdżą do Węgorzyna (woj. zachodniopomorskie) odwiedzić grób i spotkać się z rodziną chorążego. To oni także wpadli na pomysł uczczenia pamięci poległego żołnierza. – Chcieliśmy mieć takie miejsce, gdzie zmieściłaby się nasza asysta honorowa i w większym gronie moglibyśmy się spotkać w każdą rocznicę jego śmierci na apelu poległych. Dlatego zwróciliśmy się do burmistrza miasta z prośbą o możliwość przygotowania miejsca pamięci naszego kolegi – mówi kpt. Maciej Paul z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Pomnik na wzgórzu

Władze Węgorzyna zaakceptowały propozycję żołnierzy. – Początkowo miał to być mały pomnik wyłącznie dla poległego podoficera. Postanowiliśmy jednak upamiętnić także dwóch pilotów związanych z naszym miastem, którzy zginęli w katastrofie wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem w 2008 roku – mówi Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna. Pomnik będzie więc też przypominać o gen. bryg. Dariuszu Maciągu, dowódcy 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, oraz mjr. Grzegorzu Stepaniuku, szefie sekcji techniki lotniczej w 40 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.


Na wzgórzu, niedaleko Urzędu Miasta powstał szeroki, ceglany mur ustawiony w półkolu. – Jego front zdobią cztery tablice: jedna ze słowami Roty i trzy z danymi żołnierzy, miejscem, datą i okolicznościami, w których zginęli. Liczymy, że monument na stałe wpisze się w krajobraz naszego miasta – mówi burmistrz.

Pomnik zostanie odsłonięty dziś o 14.00 (19 lipca). Uroczystości będą się odbywać zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wezmą w nich udział żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Podczas odsłonięcia tablic nad miastem przelecą dwa myśliwce Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. – Liczymy, że pomnik będzie stale przypomniał o naszych bohaterach, że pozwoli nie tylko naszym następcom, lecz także lokalnej społeczności pielęgnować pamięć o nich – mówi kpt. Maciej Paul.

Koncert i pokaz sprzętu

Druga, mniej oficjalna część uroczystości odbędzie się na stadionie miejskim. Zaplanowano występ orkiestry wojskowej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich, w której służył st. chor. sztab. Rozmiarek. Będzie też można obejrzeć sprzęt „Błękitnej Brygady”, m.in.: transportery Rosomak, opancerzonego Stara Hibneryta, drużynę zmotoryzowaną z pełnym ekwipunkiem oraz sekcję strzelców wyborowych z karabinami.

W uroczystościach wezmą udział rodziny poległych, przedstawiciele resortu obrony narodowej oraz 21 Bazy w Świdwinie. Do Węgorzyna ma także przyjechać 94-letni Wiktor Sumiński, jeden z nielicznych już żyjących żołnierzy Armii Krajowej.

PG

autor zdjęć: Monika Kuźmińska

dodaj komentarz

komentarze


Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
 
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szef MON-u w Forcie Sill
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ciemne strony Facebooka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Duch Invictus jest, czas na formę
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Course on Diplomacy
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Rezerwista ochotnik też musi się starać
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Eto, pies na misje
Time for Miecznik
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Wybierz się na wojskowe studia
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
AZOR – podwodny specjalista
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Inwestycje Stoczni Wojennej
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
JWK to test siły i motywacji
Dron z LAW-u
Advantages of Efficient Organization
Czy będą podwyżki?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dron dla hydrografów
Star Army
Wzmocnione siły na granicy
Ogień na alpejskich szczytach
Kraby dla podhalańczyków
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO