moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy symulator dla Szkoły Orląt

Resort obrony ogłosił przetarg na zakup symulatora katapultowania z samolotu Orlik TC-II. Sprzęt ma trafić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. To będzie pierwszy taki symulator w dęblińskiej uczelni. Firmy zainteresowane kontraktem mają czas do 14 kwietnia na złożenie oferty.


Armia chce, aby symulator katapultowania z turbośmigłowego samolotu szkolno-treningowego PZL-130 Orlik TC-II był repliką tej maszyny. W skład urządzenia powinny więc wchodzić m.in.: kabina z układem wyrzutu fotela, stanowisko instruktora, systemy łączności, informatyczny i zasilania. Cena zakupu obejmie też wyposażenie pomocnicze, części zamienne, narzędzia kontrolno-pomiarowe oraz dokumentację techniczną. Fotel Martin-Barker Mk. PL11B ma dostarczyć wojsko.

Firmy zainteresowane kontraktem mają czas do 14 kwietnia na złożenie oferty. O zwycięstwie w przetargu zadecyduje przede wszystkim cena (80 proc.). Ważnym kryterium będzie także czas realizacji serwisu gwarancyjnego. Symulator ma zostać dostarczony do Szkoły Orląt w październiku 2016 roku.

Z urządzenia będą korzystać studenci w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego. – Obecnie podchorążowie latają na Orlikach i trenują awaryjne opuszczanie samolotu w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Gdy będziemy mieli własny symulator, szkolić się będą na miejscu. Na pewno więc treningi będą częstsze – mówi ppłk pil. Maciej Wilczyński, kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego WSOSP.

Na symulatorze studenci będą mogli ćwiczyć niemal wszystkie czynności związane z awaryjnym opuszczaniem samolotu. Dzięki temu do Radomia będą wyjeżdżać, mając już opanowane podstawy katapultowania.

Nowy sprzęt wpłynie na lepsze przygotowanie pilotów. – Choć do katapultowania dochodzi niezwykle rzadko, piloci muszą być przygotowani na taką ewentualność – mówi ppłk pil. Wilczyński.

W szkoleniu przyszłych pilotów Szkoła Orląt korzysta m.in. z symulatorów lotu SW-4, M-28 Bryza, TS-11 Iskra i PZL-130 Orlik, symulatora sytuacji powietrznej RDS-15 oraz symulatora dezorientacji przestrzennej.

PG

autor zdjęć: Norbert Bączyk

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1427278020
wstawcie do nich spice 250.
4B-26-E9-39

„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Czas na polskie Borsuki
Wojskowa łączność w Kosmosie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Artylerzyści mają moc!
Niebo pod osłoną
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szwedzi w pętli
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Militarne Schengen
Holenderska misja na polskim niebie
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Święto sportowców w mundurach
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Combat 56 u terytorialsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojsko ma swojego satelitę!
Wszystkie Kormorany na wodzie
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Nowe zdolności sił zbrojnych
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Orka na kursie
Smak służby
Satelita MikroSAR nadaje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Obywatele chcą być wGotowości
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Śnieżnik gotowy na Groty
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Nowe Warmate dla wojska
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Plan na WAM
Gdy ucichnie artyleria
Najdłuższa noc
Kalorie to nie wszystko
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Dzień wart stu lat
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pancerniacy jadą na misję
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Zawiszacy przywitali Borsuki
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Kontrakt na ratowanie życia
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Niemieckie wsparcie z powietrza
W ochronie granicy
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO