W sytuacji realnego zagrożenia atakiem terrorystycznym Żandarmeria Wojskowa, która jest ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa, wspiera służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
W dniach 11–12 marca Żandarmeria Wojskowa uczestniczyła w ćwiczeniach antyterrorystycznych zorganizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Działania formacji koordynowało Centrum Operacyjne Żandarmerii Wojskowej, które kierowało na miejsca zdarzeń niezbędne siły i środki.
Podczas ćwiczeń Żandarmeria Wojskowa wzmocniła ochronę fizyczną instytucji centralnych MON, ze szczególnym uwzględnieniem odbywającej się w Warszawie odprawy kierowniczej kadry MON i SZRP. Nasiliła również działania w rejonach jednostek i instytucji wojskowych oraz dworców i lotnisk. Wspierała także służby mundurowe i instytucje podległe MSW podczas nocnych działań w centrum Warszawy, wśród których najbardziej spektakularne było odbicie zakładników z rąk terrorystów.
12 marca po otrzymaniu zgłoszenia o wybuchu w autobusie wiozącym pasażerów na lotnisko w Modlinie na miejsce zdarzenia niezwłocznie skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z ambulansami kryminalistycznymi oraz żandarmi z pionu prewencji, którzy zabezpieczyli teren w promieniu 200 m. Po przybyciu na miejsce żołnierze ŻW wraz z kolegami z Policji i ABW ujawnili ofiary śmiertelne i drugi ładunek wybuchowy, który nie detonował.
Podczas czynności szczególnie cenny okazał się sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu Żandarmerii Wojskowej – urządzenia do dokumentacji, rekonstrukcji i pomiarów 3D na miejscu zdarzenia.
Dwudniowe działania Żandarmerii Wojskowej i służb podległych MSW, przeprowadzone w ramach rządowego programu antyterrorystycznego, miały na celu sprawdzenie systemów współdziałania i łączności oraz procedur uruchamiania odpowiednich narzędzi w sytuacji kryzysowej.
W ćwiczeniach antyterrorystycznych obok Żandarmerii Wojskowej uczestniczyły m.in.: policyjne Biuro Operacji Antyterrorystycznych, Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji, Oddziały Prewencji Policji z całego kraju oraz Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe.
Przedstawiciele tych służb mieli możliwość praktycznego wykorzystania i wymiany doświadczeń z zakresu reagowania na incydenty o podłożu terrorystycznym. Żołnierze i funkcjonariusze doskonalili umiejętności w zakresie przygotowania i prowadzenia operacji oraz dowodzenia siłami szybkiego reagowania, a także organizowania pracy zespołowej i współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Tekst: ppłk Paweł Durka, Sylwia Guzowska
autor zdjęć: st. chor. sztab. Grzegorz Jałocha
komentarze