Dla obronności państwa ważną sprawą jest nie tylko ilość i jakość sił zbrojnych, ale też ilość i jakość rezerw mobilizacyjnych. W Polsce mamy bardzo dużo obywateli w różnym wieku, którzy chcą odbyć przeszkolenie wojskowe i są silnie zmotywowani zarówno do służby wojskowej, jak i działania na rzecz obronności państwa – pisze gen. rez. Bogusław Pacek. W listopadzie szef MON powierzył mu funkcję pełnomocnika ds. społecznych inicjatyw proobronnych.
To dobrze, że od 1 marca takie osoby będą mogły zgłaszać się do wojskowych komend uzupełnień, gdzie zostaną zarejestrowane. Później pozostaną w gotowości do wzięcia udziału w szkoleniu. Jestem przekonany, że w ślad za decyzją o rejestracji chętnych do przeszkolenia pójdą decyzje o możliwości działania w ramach służby przygotowawczej.
Jak długo trzeba będzie czekać na przeszkolenie i jak będzie ono wyglądało? Na szczegóły musimy jeszcze poczekać, ale pierwszy, bardzo ważny krok został zrobiony.
Na marzec zaplanowany został kongres organizacji proobronnych. 20 marca spotkają się przedstawiciele szkół klas mundurowych, a następnego dnia – organizacji proobronnych. Na kongres przyjedzie około 800 osób. Nadszedł czas, aby podjąć bardziej zdecydowane działanie i konkretne decyzje w sprawie realnego działania organizacji proobronnych w ramach systemu bezpieczeństwa państwa. Po kongresie zaproponuję takie decyzje.
Kongres pozwoli na konsolidację rozproszonych obecnie organizacji. Na marcowym spotkaniu zaproponuję też utworzenie federacji organizacji proobronnych.
komentarze