moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Problemy Bundeswehry ze sprzętem wojskowym

Ujawnienie problemów rozpoczęło w RFN poważną dyskusję na temat stanu Bundeswehry, podważają one bowiem wiarygodność polityki bezpieczeństwa Niemiec w dwóch aspektach. Pokazują, że zapowiedzi minister obrony Ursuli von der Leyen o zwiększeniu zaangażowania wojskowego RFN w globalne zarządzanie kryzysowe, choćby w ramach ONZ nie odpowiadają faktycznym zdolnościom Bundeswehry. Stawiają też pod znakiem zapytania pełny deklarowany udział Bundeswehry w operacjach obrony zbiorowej NATO – pisze Justyna Gotkowska, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Na posiedzeniu Komisji Obrony w Bundestagu 24 września resort obrony przedstawił listę dotyczącą gotowości operacyjnej najważniejszego sprzętu wojskowego w wyposażeniu Bundeswehry. Z informacji mediów wynika, że liczba systemów w gotowości operacyjnej jest o wiele niższa od liczby posiadanych systemów. Dotyczy to głównie Sił Powietrznych (myśliwców Tornado i Eurofighter, samolotów i śmigłowców transportowych Transall, A310 i CH-53, systemów obrony powietrznej Patriot) oraz śmigłowców Marynarki Wojennej (Sea Lynx i Sea King) i Wojsk Lądowych (Tiger, NH90). Informacje pojawiły się ze względu na problemy Bundeswehry m.in. z usterkami samolotów Transall transportujących broń do Iraku; ze śmigłowcami morskimi i ich wysłaniem na unijną operację Atalanta; z utrzymaniem w gotowości bojowej zestawów Patriot w Turcji. Do niemieckiej opinii publicznej po raz pierwszy dotarła informacja o takiej skali problemu. Temat gotowości operacyjnej Bundeswehry wywołał gorące dyskusje w RFN.

Trzy powody problemów Bundeswehry

Do wystąpienia problemów sprzętowych przyczyniło się kilka czynników. Po pierwsze są one efektem intensywnej eksploatacji samolotów i śmigłowców transportowych (Transall, CH-53) w operacji w Afganistanie i misjach w Afryce. Po drugie, są konsekwencją oszczędności w ramach reformy Bundeswehry prowadzonej od 2011 roku i wycofywania części sprzętu. Po trzecie, są także wynikiem kłopotów z realizacją dużych projektów zbrojeniowych – wieloletniego przekraczania terminów dostaw oraz wad i niespełniania wymogów technicznych dla nowego sprzętu. W zakresie kluczowych systemów Bundeswehra znajduje się więc od dwóch–trzech lat w okresie przejściowym i w perspektywie trzech–pięciu lat nadal będzie odczuwać problemy z niewystarczającą ilością sprzętu będącego w pełnej gotowości operacyjnej.

Ujawnienie problemów rozpoczęło w RFN poważną dyskusję na temat stanu Bundeswehry, podważają one bowiem wiarygodność polityki bezpieczeństwa Niemiec w dwóch aspektach. Pokazują, że zapowiedzi minister obrony Ursuli von der Leyen o zwiększeniu zaangażowania wojskowego RFN w globalne zarządzanie kryzysowe, choćby w ramach ONZ nie odpowiadają faktycznym zdolnościom Bundeswehry. Stawiają też pod znakiem zapytania pełny deklarowany udział Bundeswehry w operacjach obrony zbiorowej NATO. Według minister obrony Bundeswehra nie ma w gotowości operacyjnej takiej liczby samolotów i śmigłowców, jaką zadeklarowała w ramach planowania obronnego NATO na 2014 rok.

Niemieckie nakłady na obronność – cztery razy większe niż polskie

Nie należy się jednak spodziewać zwiększenia budżetu Ministerstwa Obrony. W 2014 roku wynosi on 32,44 mld euro, tj. 1,2–1,3 proc. PKB (dla porównania budżet polskiego MON w 2014 roku to ok. 7,6 mld euro). Za wzrostem nakładów na obronność od 2016 roku opowiadają się politycy CDU/CSU. Przeciw są jednak SPD i partia Zielonych, domagając się lepszego zarządzania projektami i finansami w resorcie obrony. Można się spodziewać wprowadzania pośrednich, choć istotnych rozwiązań. Rozważane są propozycje większej elastyczności w wydawaniu środków asygnowanych, ale niewykorzystanych na duże projekty w danym roku budżetowym. Możliwe jest również czasowe leasingowanie sprzętu wojskowego, by zlikwidować deficyty – np. samolotów transportowych na operacje w regionach nieobjętych działaniami wojennymi.

 

Źródło: www.osw.waw.pl

Justyna Gotkowska
Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1413197220
Nie powinno być w tej sytuacji żadnego zaskoczenia. W obliczu rozpychającej się łokciami Rosji niemiecki sprzęt raptownie będzie się psuł i nie nadawał do obrony i wypełnienia zobowiązań w 80-90%. Myślę, ze takie uzgodnienia zapadły na spotkaniu Rosji i Niemiec.
BE-CC-39-D5

Przygotowania czas zacząć
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO