moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Portrety wojenne”. Film o bohaterach

Jan Grudziński, dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Jan Zumbach, pilot Dywizjonu 303, czy Bronisław Hellwig, żołnierz batalionu „Parasol”, jeden z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie – to bohaterowie cyklu filmów dokumentalnych „Portrety wojenne”. Wczoraj miały premierę w Warszawie i Gdyni.


– Oglądając filmy dokumentalne poświęcone II wojnie światowej, miałem poczucie, że są realizowane w podobny sposób: przepełnione faktografią, kierowane do wytrawnego widza, a przez to nieco hermetyczne. My postanowiliśmy zrobić coś innego. Chcieliśmy opowiedzieć o fragmencie naszej historii językiem, który jest zrozumiały i atrakcyjny dla młodych ludzi – mówi Dawid Janicki, producent cyklu „Portrety wojenne”.

Tak powstały niespełna półgodzinne filmy. Materiały archiwalne oraz wypowiedzi ekspertów połączono ze stylizowanymi na komiks kadrami. Na tle scenografii przygotowanej przez rysowników pojawiają się żywi aktorzy, a przedstawiane w kolejnych odcinkach historie widzimy z perspektywy samych postaci (twórcy twierdzą, że przypominają nieco słynne „Sin City”). W ten sposób historie zyskują dodatkową dynamikę i dramaturgię.

Pierwszy z cyklu pięciu filmów poświęcony został Bronisławowi Hellwigowi, żołnierzowi batalionu „Parasol”, który jako doskonały kierowca brał udział w licznych akcjach bojowych na terenie okupowanej Warszawy. Bohaterami kolejnych odcinków są Jan Zumbach, pilot i dowódca słynnego Dywizjonu 303, niepokorny duch, buntownik, poszukiwacz przygód, znany choćby z tego, że na swoim samolocie umieścił wizerunek Kaczora Donalda z kijem baseballowym.  

Z kolei kapitan Jan Grudziński to dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł” – jednostki, która przeszła do legendy za sprawą brawurowej ucieczki z internowania w Tallinie. Czwarty odcinek opowiada zaś o losach Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych). On z kolei zasłynął choćby tym, że uciekł z oflagu Woldenberg. Towarzyszyły temu niezwykłe okoliczności. Pacak-Kuźmirski przebrany w mundur niemieckiego konwojenta i uzbrojony w karabin z drewna i tektury wraz z grupą towarzyszy wyszedł przez główną bramę.

Ostatni film cyklu został poświęcony Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi spraw zagranicznych II RP. – Historia obeszła się z nim niezbyt delikatnie. Trzeba jednak pamiętać, w jakich czasach i okolicznościach przyszło mu działać. W obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów – podkreśla Janicki.

Wczoraj wieczorem dokumenty o Hellwigu, Zumbachu i Pacaku-Kuźmirskim miały swoją premierę w warszawskim kinie Iluzjon, które należy do Filmoteki Narodowej. – Kolejny pokaz planujemy na sobotę, 6 września – zapowiada Marlena Gabryszewska, kierownik działu programowego Iluzjonu.

Również wczoraj w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej odbyła się premierowa projekcja dokumentu, którego bohaterem jest kapitan Grudziński. Dla widzów dodatkową atrakcją była możliwość porozmawiania z ekspertami. – Zależy nam na tym, by zorganizować kolejne seanse – mówi Tatiana Baczyńska, kierownik działu promocji i edukacji gdyńskiego muzeum.

„Portrety wojenne” można oglądać nie tylko w kinach. Wczoraj telewizyjna Dwójka wyemitowała pierwszy odcinek cyklu. Kolejne filmy będą wyświetlane co tydzień. – Uzupełnieniem naszego projektu jest wystawa w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu – informuje Janicki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: FilmPolski.pl

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Wojskowe Oscary przyznane!
Śladami ojca
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO