moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

To była jedna z pierwszych bitew kampanii wrześniowej – przez trzy dni Polacy pod Mławą stawiali opór przeważającym siłom niemieckim. W sobotę, w 75. rocznicę bitwy odtworzą ją rekonstruktorzy z całej Polski. Organizatorzy zapraszają także na piknik militarny i pokaz komandosów z Formozy.


W tym roku w Mławie zaplanowano tyle atrakcji, że uroczystości rozłożone są na cztery dni. – Stawiamy sobie za cel pielęgnowanie historii i robimy to w sposób szczególny, organizując od siedmiu lat widowisko historyczne – tłumaczy burmistrz miasta Sławomir Kowalewski.

Bitwa wśród bunkrów

Obchody rocznicy rozpoczynają się już w piątek od uroczystości z udziałem kompanii honorowej 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednostka kultywuje tradycje 20 Dywizji Piechoty, walczącej w 1939 roku pod Mławą. W obchodach weźmie też udział dwóch żyjących uczestników tych walk: płk Stanisław Ślesicki oraz kpt. Józef Węgiel.

Podczas apelu władzom miasta zostanie wręczona Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego. Wyróżnienie nadał Mławie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak za działalność związaną z upowszechniania tradycji wojskowych. – Będziemy trzecim miastem, po Warszawie i Krakowie, które otrzyma to wyróżnienie – zaznacza Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowa urzędu miasta. Ulicami miasta przejdzie defilada.

Główną atrakcją obchodów, jak co roku, będzie sobotnie widowisko na polu bitwy pod Mławą. Weźmie w nim udział blisko 400 rekonstruktorów. – To największa rekonstrukcja bitwy z czasów II wojny w Polsce i jedyna inscenizacja w Europie rozgrywana w scenerii oryginalnych bunkrów z 1939 roku – podkreśla pani rzecznik. Początek inscenizacji o godz. 15.


Pokaz komandosów

Przez weekend widzowie obejrzą też inscenizację nalotu bombowego na Mławę. Pokaz wyszkolenia komandosów z jednostki specjalnej Formoza i żołnierzy 20 BZ. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników uzbrojenia. Na pikniku militarnym widzowie zobaczą współczesny sprzęt wojskowy, m.in. czołg PT 91 Twardy z 1 Brygady Pancernej z Wesołej, wyrzutnię rakietową Langusta WR-40 oraz wyrzutnię przeciwpancerną pocisków kierowanych Spike.

Natomiast wśród historycznego oręża z 1939 r. zostanie zaprezentowany motocykl Sokół 600, czołg rozpoznawczy TKS, armata przeciwpancerna wzór 36 i samochód pancerny KFZ13.

Mławskie obchody zakończą się 1 września pod Pomnikiem Piechura zapaleniem zniczy upamiętniających ofiary wrześniowej bitwy.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl. Patronem medialnym obchodów jest „Polska Zbrojna”.


Bitwa pod Mławą rozpoczęła się rankiem 1 września, kiedy niemiecka 3 Armia, dowodzona przez gen. Georga von Küchlera, zaatakowała miasto. Pozycji wkoło Mławy broniła linia żelbetowych schronów, obsadzona przez żołnierzy 20 Dywizji Piechoty płk Wilhelma Liszki-Lawicza. Jednostka wchodziła w skład Armii „Modlin" dowodzonej przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Chociaż na nasze siły uderzyły cztery niemieckie dywizje piechoty, dywizja pancerna i brygada kawalerii wspierane przez czołgi i bombowce, natarcia 1 i 2 września zostały odparte. Dopiero następnego dnia Niemcy przełamali kilka polskich punków oporu. Obawiając się okrążenia, 4 września dowódca Armii „Modlin” rozkazał odwrót 20 Dywizji Piechoty w kierunku Modlina. 13 września dywizje niemieckie dotarły do twierdzy i Warszawy zamykając okrążenie wokół nich. W walkach pod Mławą poległo 1200 polskich żołnierzy, zginęło też 1800 Niemców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Paweł Koziński, arch. Miasta Mława

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ostatnia droga Pileckiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
Ratownicy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO