moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy na koloniach

Przejechali 300 kilometrów, by spotkać się z niepełnosprawnymi dziećmi i opowiedzieć im o swojej pracy. Pokazali mundury, hełmy, siatki maskujące i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej odwiedzili w Głuchołazach podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”.


Pomysłodawcą wspólnych spotkań żołnierzy z niepełnosprawnymi dziećmi jest ksiądz ppor. Grzegorz Lach, kapelan Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, oraz Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Kapelan od ośmiu lat towarzyszy niepełnosprawnym dzieciom na wakacyjnych turnusach. – Jeden z moich podopiecznych bardzo interesuje się czołgami, chce wiedzieć na ich temat wszystko: jak szybko mogą jechać, jak steruje się lufą itp. Pomyślałem, że bardziej atrakcyjne niż czytanie o tym w książce czy Internecie będzie spotkanie z żołnierzem pancerniakiem, który o tym opowie. Dlatego też między innymi pomysł na wspólne spotkania – mówi ksiądz Lach.

Żołnierze z poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Placówka działa od 1999 roku a jej podopiecznymi są dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności: z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, także dzieci niewidome i głuchonieme. Stowarzyszenie organizuje m.in. kolonie rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla chorych dzieci. Właśnie na taki turnus przyjechali żołnierze z Poznania. – Po raz pierwszy byliśmy w Głuchołazach w ubiegłym roku. Bardzo chętnie angażujemy się w różne akcje promujące wojsko oraz programy pomocowe skierowane do najmłodszych – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy SPWL.


W odległych od Poznania o blisko 300 kilometrów Głuchołazach żołnierze spotkali się z 40 podopiecznymi Stowarzyszenia oraz ich opiekunami. Nie tylko opowiadali o wojsku, lecz także zorganizowali prezentację umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy. Pokazali mundury, które noszą na co dzień, ale też te w kamuflażu pustynnym, kombinezon czołgisty z różnymi hełmofonami, kamizelki taktyczne, dwa mundury żołnierzy armii amerykańskiej, maskę przeciwgazową i odzież ochronną OP1. – Zabraliśmy ze sobą również hełmy stalowe i kompozytowe, siatki maskujące, a także różnego rodzaju plecaki, karimaty i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Dzieci mogły się przekonać, że chodzenie w mundurze, ciężkich butach i hełmie na głowie wcale nie jest wygodne, gdy doskwiera 30 stopniowy upał – mówi chor. Szubert.

Podopieczni Stowarzyszenia mogli też spróbować wojskowego jedzenia, przygotowywanego bez użycia ognia, a opiekunowie wolontariusze obejrzeć pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym dla dzieci są takie spotkania? – Wielu się wydaje, że dzieci niepełnosprawne umysłowo nie do końca rozumieją to, co się wokół nich dzieje. To nieprawda. Choć większość z nich nie mówi zbyt dużo, gdy coś ich zainteresuje, potrafią się skoncentrować, chłonąc wszelkie informacje. Kilkoro tegorocznych uczestników było też na turnusie w ubiegłym roku. Teraz zaskoczyli nas tym, ile wiedzą o wojsku. Dla nich to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa, dzięki której mogą choć na chwilę zapomnieć o swojej niepełnosprawności – mówi Helena Bełtowska, pedagog ze Stowarzyszenia „Razem”.


Żołnierzy też cieszą takie spotkania. – Na pewno pozwalają przełamać stereotyp, że niepełnosprawny to ktoś, z kim trudno się rozmawia, komu trudno pomóc. To ludzie bardzo otwarci, którzy sami dążą do kontaktów z osobami zdrowymi. Zostaliśmy zarażeni ogromną ilością optymizmu, nie czuliśmy żadnych barier – opowiada chor. Szubert.

Helena Bełtowska dodaje, że wojskowi mieli świetny kontakt z dziećmi. – Podchodzili do każdego dziecka, odpowiadali na wszystkie pytania. To była prawdziwa lekcja życzliwości, wrażliwości i tolerancji – podkreśla.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert, szer. Błażej Swojak

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO