moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzostwa biegaczy na orientację

Blisko 80 zawodników z 10 drużyn stanęło we Wrocławiu na starcie mistrzostw Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Nr 1 w biegach na orientację. Drużynowo pierwsze miejsce zajął zespół 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który wyprzedził drużynę gospodarzy i trzecią w rywalizacji reprezentację 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.


W organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zawodach przeprowadzono dwa biegi indywidualne (skrócony i klasyczny) oraz bieg sztafetowy (sprint). W skład każdej drużyny wchodziło ośmiu żołnierzy (w tym dwie kobiety) oraz kierownik i trener drużyny. Swoje reprezentacje wystawiły: 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 17 Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 34 Brygada Kawalerii Pancernej, 11 Batalion Dowodzenia z Żagania, 4 Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, 1 Pułk Saperów z Brzegu, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, Komendy Poligonu z Żagania i Wędrzyna oraz gospodarze – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Jak ocenia kierownik zawodów, mjr Mariusz Denkewicz – szef Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiego Centrum Szkolenia, mistrzostwa były bardzo dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. – Impreza właściwie niczym nie różniła się od mistrzostw Wojska Polskiego w tej konkurencji. Dużo wysiłku wymagało dobre wytyczenie tras oraz przygotowanie map. Wszystko przebiegło jednak bardzo sprawnie. Mamy spore doświadczenia. Organizowaliśmy między innymi mistrzostwa Wojska Polskiego w maratonie i półmaratonie – tłumaczy mjr Denkewicz.

Podczas mistrzostw po dwóch zawodników z każdej drużyny rywalizowało w kategoriach: do 35 lat, 36-45 lat oraz powyżej 45 lat. Kobiety żołnierze biegały w kategorii „open”. Konkurencje rozgrywano na terenie miejskiego Lasku Osobowickiego, w lasach w okolicach Obornik Śląskich oraz na terenie Centrum. Trasy biegu w zależności od kategorii liczyły od 2,5 do 7,3 kilometra. Odbyły się też dwa biegi sztafetowe. Jeden seniorski, gdzie drużyna składała się z trzech zawodników, oraz mieszany, w którym brały udział trzyosobowe drużyny – w skład musiała wchodzić obowiązkowo minimum jedna kobieta.

Zdaniem specjalistów mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie. Część konkurencji rozgrywano na tych samych trasach, na których były kiedyś rozgrywane mistrzostwa kraju. Jak powiedział chor. Marcin Ciszek, współorganizator a jednocześnie uczestnik zmagań, organizatorom chodziło o to, aby na mistrzostwa Wojska Polskiego wyłonić rzeczywiście najlepszych zawodników, którzy będą mieli szanse zająć tam czołowe miejsca.


– Wielu uczestników naszych zawodów ma kilkunastoletni staż w tej dyscyplinie sportowej i wiele osiągnięć. Jednym z nich jest szer. elew Rafał Podziński. Reprezentował on Polskę na mistrzostwach świata juniorów, a obecnie ma duże szanse wejść do reprezentacji Polski seniorów na mistrzostwa świata we Włoszech – powiedział chor. Ciszek, który odpowiada za wyłonienie drużyny Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Nr 1 do mistrzostw Wojska Polskiego oraz przygotowania jej do tych zawodów.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu osiągniętych czasów ogłoszono wyniki indywidualne i zespołowe. W kategorii do lat 35 pierwsze miejsce zajął szer. elew Rafał Podziński reprezentujący zespół gospodarzy. Z zawodników pomiędzy 36 a 45 rokiem życia najlepszy okazał się st. chor Mariusz Plesiński z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Wśród seniorów powyżej 45 lat pierwsze miejsce wywalczył mł. chor. Romuald Wysocki, reprezentant wrocławskiego Centrum. Szer. Wioletta Dominas, reprezentująca 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, triumfowała wśród pań.

Drużynowo pierwsze miejsce w mistrzostwach zajął zespół 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który wyprzedził drużynę gospodarzy i trzecią w rywalizacji reprezentację 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Mistrzostwa trwały od 31 marca do 2 kwietnia.

***

Biegi na orientację od zwykłego biegania różnią się tym, że oprócz doskonałej kondycji fizycznej zawodnicy za pomocą kompasu i specjalnej mapy muszą umieć doskonale orientować się w terenie (najczęściej w lesie) i bezbłędnie wyszukiwać ustawione na trasie punkty kontrolne. Obecność na każdym punkcie kontrolnym zawodnik potwierdza na specjalnym elektronicznym chipie.

Mapy do biegu na orientację są bardziej szczegółowe od tradycyjnych map topograficznych. Sporządzane są przeważnie w skali 1:15 000 lub 1:10 000, a w biegu sprinterskim – w skali 1:5000. Zasady ich przygotowania określa Międzynarodowa Federacja Orientacji Sportowej z siedzibą w Helsinkach.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, st. szer. Dawid Sowiński

dodaj komentarz

komentarze


Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Pancerna nauka strzelania
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Francuska tarcza dla NATO
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Kosmiczny Bałtyk
Międzynarodowy poligon AWL
Nie pozwala spocząć na laurach
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Piekło „Pługa”
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Trójskok Belmy
Centrum wsparcia dla AH-64E
PFM bez tajemnic
Wodny test Rosomaków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
The Beginning of Great History
Kierunek: przyszłość
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polski sukces w Duńskim Marszu
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Buzdygany 2025 wręczone
Cel: Podwoić moc
Polskie antydrony z Gdyni
PKW Irak ewakuowany
Prezydenckie weto dla SAFE
Patrol z Syriusza
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Powaga w lekkości
Zacięta walka o medale pod siatką
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Zakochałam się w slalomie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Polska będzie zbrojna!
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Leopard nie stoi w kolejce
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Zielone światło dla potwora
Klucz do przyszłości
Rekompensaty dla weteranów
OSA wystartowała!
AWL stawia na rozbudowę
Co kryje Bałtyk
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO