W całym kraju żołnierze przygotowują apele, wystawy i koncerty z okazji przypadającej jutro rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Warszawie na placu Piłsudskiego zagra wojskowa orkiestra, odbędzie się uroczysta odprawa warty i pokaz musztry paradnej. Jednak z uwagi na sytuację na Ukrainie MON zrezygnował z niektórych uroczystości.
Największą uroczystość zorganizowano w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po godzinie 18. Orkiestra Wojskowa z Radomia rozpocznie koncert. Niespełna godzinę później przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Wezmą w niej udział Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, podpodziały wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, żandarmerii wojskowej oraz żołnierze w umundurowaniu o kamuflażu pustynnym i wojskowi z flagami państw NATO. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste spotkanie Bronisława Komorowskiego i ambasadorów państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce.
Ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie, Ministerstwo Obrony Narodowej odwołało pokaz sprzętu wojskowego i pokazy sztucznych ogni. (Z tego samego powodu odwołano poniedziałkowy koncert w Teatrze Wielkim – w Operze Narodowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i artystów scen operowych). – Na środę zaplanowany jest natomiast pokaz musztry paradnej i prezentacja filmu okolicznościowego na telebimach – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Na zebranych czekać też będzie 2000 porcji grochówki i ciepła herbata. Żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy upieką chleb dla uczestników uroczystości. – W piekarniach polowych upieczonych zostanie dwa tysiące bochenków. Każdy będzie mógł spróbować – mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Do obchodów 15. rocznicy przystąpienia Polski do NATO przygotowują się żołnierze wszystkich garnizonów. We Wrocławiu na Placu Gołębim odbędzie się defilada pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Żołnierze z całego kraju wezmą udział w uroczystych apelach z okazji jubileuszu. Niektóre jednostki otworzą też swoje koszary zwiedzającym. – Zaprezentujemy swój sprzęt, w tym jelcze hiaby, urządzenia załadowcze i karetkę z wyposażeniem. Każdy będzie mógł zasiąść w kabinie olbrzymiej ciężarówki i poczuć się przez moment jej kierowcą. Będzie można oglądać także broń, mundury, mulitmedialną prezentację naszej jednostki – mówi kpt. Leszek Radzik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej w Opolu.
We Wrocławiu odbędzie się także sympozjum poświęcone działalności polskich wojsk w NATO.
Dzień Otwartej Uczelni organizuje m.in. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Z kolei tu zwiedzający będą mogli obejrzeć symulatory lotów, symulator wieżowy, system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej oraz laboratoria specjalistyczne.
Z okazji 15. rocznicy polskiej obecności w NATO na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło specjalną zakładkę poświęconą temu wydarzeniu. Resort przygotował też filmy pod tytułem „Wspólnie tworzymy więcej” promujące jubileusz. Pokazują one wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne i wojska specjalne. Krótkie spoty promujące jubileusz przygotowały też niektóre jednostki wojskowe.
Departament Wychowania i Promocji Obronności MON zorganizował ponadto, skierowany do młodzieży i trwający do 3 kwietnia, internetowy konkurs wiedzy pod hasłem „15 lat Polski w NATO”. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Tymbarku odbędą się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.
Kilka dni temu w budynku parlamentu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz otworzyli wystawę „15 lat Polski w NATO”. Przygotowało ją Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Wystawę poświęconą polskiej obecności w Sojuszu można też od poniedziałku oglądać w Galerii Prezydenckiej Urzędu Miasta Szczecinie. To wspólny projekt Urzędu Miasta i Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Wystawa będzie otwarta przez trzy tygodnie.
W niedzielę, 16 marca, w godz. 10.00-18.00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Oprócz sal, w których urzęduje głowa państwa, będzie można także zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć, przedstawiającą polską drogę do NATO. Pokazane zostaną także dokumenty związane z akcesją – wśród nich m.in. akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Ustawa z dnia 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego – z podpisem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
*****
8 lipca 1997 roku Polska otrzymała zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oficjalnie, razem z Czechami i Węgrami nasz kraj został przyjęty do NATO 12 marca 1999 roku. Dla Polski oznaczało to m.in. konieczność dostosowania sił zbrojnych do natowskich standardów. Zmiany po 1999 roku wprowadzono we wszystkich niemal obszarach działalności i dziedzinach życia sił zbrojnych. Wojsko przeszło transformację, której efektem było m. in. wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, zapoczątkowanie reformy struktury organizacyjnej i modernizacji technicznej. Zmiany zaszły też w systemach szkolenia i procedurach. Polscy żołnierze zaczęli szkolić się i ćwiczyć z żołnierzami z innych państw Sojuszu oraz wspólnie z nimi brać udział w misjach poza granicami kraju.
Obecnie w Polsce funkcjonują cztery struktury międzynarodowe związane z Sojuszem Północnoatlantyckim: Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO (3 NSB) w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO (MP COE).
autor zdjęć: PZ
komentarze