moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przedmisyjny kurs SERE

W dniach 27–31.01.2014 r. w CPdMZ w Kielcach odbył się kurs SERE, w którym udział wzięło 22 żołnierzy przewidzianych do służby poza granicami kraju. Byli to żołnierze z 11 Pułku Artylerii w Węgorzewie.


Kurs miał na celu przygotowanie słuchaczy do działania w sytuacji izolacji od wojsk własnych w terenie zajętym przez przeciwnika. Po przygotowaniu teoretycznym żołnierze przez dwie doby realizowali zadania w terenie z survivalu, nawigacji w dzień oraz w nocy, i unikania.  Zajęcia prowadzili oficerowie Sekcji szkolenia Taktycznego z Wydziału Szkolenia.

Dyrektor kursu kpt. Michał Bech stwierdził: – Szkolenie SERE jest szkoleniem indywidualnym, które powinien przejść każdy żołnierz kierowany w rejon misji. Duży nacisk w szkoleniu został położony na umiejętność orientowania się w terenie, prowadzenie nawigacji, w szczególności w nocy oraz zasad współdziałania z siłami odzyskującymi.

Przetrwanie, unikanie, opór i ucieczka jest jednym z najważniejszych elementów w procesie szkolenia wszystkich liczących się sił zbrojnych. SERE to specjalny moduł szkolenia żołnierzy pozwalający przetrwać na terytorium wroga, gdzie każdy uczestnik walczy o przetrwanie w nieznanym terenie, starając się zgubić zbliżającą się pogoń i wytrwać w trudnych warunkach.

Elementy które były ćwiczone podczas szkolenia to:

Survival: Faza przetrwania

Poruszanie się w nieznanym terenie, budowa schronień , pozyskiwanie i filtrowanie wody, konstruowanie improwizowanych narzędzi i broni, ratownictwo taktyczne – procedura MEDEVAC

Evasion: Faza unikania

Techniki poruszania się i orientacji na terenie przeciwnika w sytuacji pościgu, nawiązywania łączności i sygnalizacja, pokonywanie trudnego terenu – przeszkody wodne, teren podmokły, techniki działania w izolacji od sił własnych.

W opinii uczestników kursu było to bardzo intensywne szkolenie poparte dużą wiedzą i doświadczeniem instruktorów. Niektórzy ze szkolonych deklarowali gotowość uczestnictwa w tego rodzaju kursach na kolejne poziomy. 

Uczestniczką kursu była również jedyna kobieta. Ppor. Joanna Dubielewska stwierdziła, że najtrudniejszym zadaniem było przetrwanie nocy w ponad 20-stopniowym mrozie, ale cieszy się, że jej się to udało.

Wszystkim uczestnikom kursu życzymy powodzenia w rejonie misji.

*****

CPdMZ Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych sformowano w roku 2011 na podstawie Decyzji MON Nr 57/Org./P1 z dnia 12 lipca 2010 rokuoraz wykonawczego Rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych Nr PF-5/Org. z dnia 7 lutego 2011 roku.Podstawowym zadaniem Centrum jest przygotowywanie żołnierzy do służby poza granicami kraju. CPdMZ Kielce przygotowuje wybrane komponenty żołnierzy Wojsk Lądowych oraz pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych do misji zagranicznych w PKW Afganistan, KFOR, EUFOR/MTT i misjach obserwacyjnych. Wydziela także zespoły Współpracy Cywilno-Wojskowej do Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Fot. por. Kamila Kreis-Tomczak

red. PZ

autor zdjęć: por. Kamila Kreis-Tomczak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Marsz gąsienicowych kolumn
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ramię w ramię z Amerykanami
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Równanie z „Iksem”
Grot A3 – zobacz jak wygląda
At the Controls of F-35A Husarz
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Szermierze i pięściarki na podium
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Podróż w ciemność
AMW oferuje mieszkania
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Twardy ma moc
Wsparcie ma znaczenie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Przerzut Abramsów do Lublina
Cyberparasol nad wyborami
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Niebo bez dominacji
Apetyt Smoka rośnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto DGRSZ
Elektronika dla obrony powietrznej
Sojusz Madrytu i Warszawy
Kraków zaprosił weteranów
Sportowe jubileusze
Bez zmian w emeryturach
Priorytety na szczyt NATO
Atak w Porcie Elbląg
„Strzała weterana” spaja środowisko
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Orka tuż, tuż
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ważne decyzje w Brukseli
Zbrodnicza farsa
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Powietrzne cysterny dla Polski
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Musztra i marsz ubezpieczony
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Strzelać jak Polacy
Zasadzka w leśnych ostępach
Ratunek z powietrza
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Koło zamachowe gospodarki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Sonda dla Jastrzębia
Polski wkład w operację „Overlord”
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Akcja na jeziorze
Mundur, medale i duma
Wojna pod lupą
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Poznański gen wolności
Ratunek na polu walki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zełenski traci Order Orła Białego?
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO