moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hagel: Polska i USA to starzy przyjaciele

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel przyleciał do Warszawy. Spotkał się z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy wojskowej. Na konferencji prasowej Hagel powiedział, że do 2018 roku powinna zakończyć się budowa bazy w Radzikowie, która ma być elementem amerykańskiej tarczy antyrakietowej.


Spotkanie odbyło się w dniu, który 32 lata temu prezydent USA Ronald Reagan ustanowił dniem solidarności Stanów Zjednoczonych z Polską. – Potrzebujemy tej solidarności jako sojusznicy, wierząc, że aktywna obecność Stanów Zjednoczonych w Europie zapewnia naszemu kontynentowi bezpieczeństwo, rozwój i demokrację – powiedział minister Siemoniak. Sekretarz obrony podkreślił, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych sojusznikiem strategicznym i starym przyjacielem. – Głęboko doceniamy udział Polski w misjach w Iraku oraz Afganistanie – podkreślił.

Siemoniak i Hagel zapewniali o tym, jak ważny jest sojusz między naszymi państwami. – Polska jest gotowa do realnych i konkretnych działań w tym obszarze, modernizując siły zbrojne wielkim wysiłkiem finansowym swoich obywateli i organizując regionalną politykę bezpieczeństwa – zapewniał minister Siemoniak. – Skuteczność tych działań i naszych wysiłków zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych –dodał.

Politycy przyznali, że współpraca wojskowa między Polską a USA układa się bardzo dobrze. – Jutro odwiedzę amerykańskich lotników w Powidzu – mówił Hagel i podał jako jeden z przykładów dobrej współpracy pomiędzy naszymi krajami współdziałanie w ramach Aviation Detachment. Chodzi o rotacyjne stacjonowanie amerykańskiego pododdziału w Łasku i ich ćwiczenia z polskimi żołnierzami z 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego.

– USA i Polskę łączy wspólny cel, jakim jest bezpieczeństwo międzynarodowe. Jesteśmy pewni, że nasz sojusz będzie się rozwijał. Będzie silny, mocny i skuteczny – podkreślił Chuck Hagel. Pytany przez dziennikarzy o system obrony przeciwrakietowej, amerykański sekretarz przyznał, że prace nad wdrożeniem trzeciej jego fazy m.in. budowy bazy w Redzikowie przebiegają zgodnie z harmonogramem. – Mamy nadzieję, że wszystko będzie gotowe w 2018 roku – powiedział.

Amerykański sekretarz obrony przyleciał do Polski w środę rano. Spotkał się już z Tomaszem Siemoniakiem i szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. W czwartek będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Odwiedzi też bazę lotniczą w Powidzu, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze oraz gminę Kiszkowo. Stamtąd właśnie pochodzą pradziadkowie amerykańskiego polityka.

EK

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1391631360
Jacek Jackiewicz · -takie prawo demokracji. My musimy się w to skutecznie wkomponować.
39-FF-C3-6D
~scooby
1391108580
Widzę tutaj przyszłego szefa NATO.
DB-A6-73-01

Kompania dronów zamiast Rosomaków
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Abordaż z polskim wsparciem
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Oni strzegą naszego spokoju
Generał w niewoli
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Ostatnie szlify przed defiladą
MON i MSZ o szczycie NATO
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Próba przed morską paradą
Wsparcie ma znaczenie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Kartki sercem malowane
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Nowi generałowie na święto wojska
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Walka, entuzjazm i nadzieja
Dwa marzenia spełnione naraz
Młodzi medycy na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Pamięć, która zobowiązuje
Legion Medyczny na poligonie
Wicher na morzu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Powietrzna defilada
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Flanka pod strażą
Nowy ośrodek badań WIML
„Wicher” na wodzie
Azjatycka szansa
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Coraz więcej Alpha Scramble
Pokolenie NATO
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Gorący lipiec PKW Łotwa
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Z prądem i pod prąd
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO