119 zakupionych przez Polskę niemieckich czołgów otrzyma żagańska brygada pancerna. Tak zdecydował minister obrony narodowej. – Za lokalizacją przemawiały nie tylko tradycje pancernej stolicy Polski, ale też dobre zaplecze techniczne i szkoleniowe – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik MON. Pojazdy mają trafić do jednostki w tym i w przyszłym roku.
Umowę na dostawę 119 czołgów Leopard (105 sztuk w wersji 2A5 oraz 14 sztuk w wersji 2A4) podpisali pod koniec listopada 2013 roku w Poznaniu ministrowie obrony: Polski – Tomasz Siemoniak i Niemiec – Thomas de Maizière. Wtedy jednak nie wiadomo było, która z pancernych jednostek otrzyma sprzęt. W rozmowach o przyszłej bazie dla niemieckich czołgów oprócz 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu wymieniano też 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej oraz 9 Brygadę Kawalerii Pancernej w Braniewie. Ostatecznie minister Siemoniak zdecydował, że Leopardy trafią do Żagania. Tamtejsza Brygada wraz z położoną niedaleko 10 Brygadą Kawalerii Pancernej tworzą trzon 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
– Za taką lokalizacją przemawiają konkretne argumenty. Sąsiedztwo z 10 Brygadą, która na razie jest jedynym użytkownikiem tych czołgów, pozwoli na korzystanie z jej doświadczeń. Nie bez znaczenia jest fakt, że niedaleko znajduje się Ośrodek Szkolenia Leopard, który przygotowuje personel do obsługi i użytkowania niemieckich wozów. Zdecydowały więc względy szkoleniowe, techniczne, logistyczne i ekonomiczne – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.
Decyzja ministra ucieszyła władze Żagania. Jej przedstawiciele już bowiem od momentu podpisania umowy polsko-niemieckiej wyraźnie podkreślali, że zależy im na tym, by czołgi trafiły właśnie do miejscowej jednostki. Zainicjowali nawet obywatelską akcję „Leopardy dla Żagania”. Specjalnie przygotowane pocztówki z informacją o poparciu zakupu czołgów i wskazaniem, że najlepszą dla nich lokalizacją będzie Żagań, wysłali do ministra obrony narodowej, szefa Sztabu Generalnego, dowódcy Wojsk Lądowych oraz ponad 150 różnych organizacji działających w powiecie żagańskim i żarskim. Pod petycją w sprawie lokalizacji podpisywali się także sami mieszkańcy Żagania.
– Dla nas to historyczna chwila. By upamiętnić decyzję ministra, co roku każdy czwarty poniedziałek stycznia będziemy obchodzić jako dzień życzliwości. To pomysł nienowy, ale szukaliśmy pretekstu, by go obchodzić. Teraz już nie mamy z tym problemu – tłumaczy Daniel Marchewka, burmistrz Żagania.
Burmistrz nie ukrywa, że czołgi w mieście wpłyną na jego rozwój. – Ożywi się handel, usługi, znacząco poprawi się sytuacja na lokalnym rynku pracy. Dzięki wyposażeniu żagańskiej jednostki w nowy sprzęt, zatrudnienie będzie mogło znaleźć nawet 2500 żołnierzy i około 1000 osób cywilnych – dodaje Daniel Marchewka.
Dla przedstawicieli władz miasta ważne są także tradycje. – Cały region mentalnie i historycznie związany jest z armią. Tu wojsko było od zawsze, a żołnierze cieszą się dużym szacunkiem mieszkańców – dodaje burmistrz.
Ten argument uwzględnił też minister obrony narodowej. – Żagań nazywany jest pancerną stolicą Polski. I taką pozostanie – dodaje ppłk Sońta.
Niemiecki sprzęt ma być dostarczony do jednostki w dwóch transzach. Do końca tego roku do 34 Brygady trafi 91sztuk czołgów bojowych (77 sztuk Leopardów w wersji 2A5 oraz 14 sztuk w wersji 2A4). W 2015 jednostka otrzyma pozostałe 28 sztuk czołgów bojowych Leopard 2A5.
Umowa przewiduje też dostarczenie ok. 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia, w tym m.in.: ciągniki pancerne, samochody ciężarowo-osobowe, zestawy do pokonania głębokich przeszkód wodnych do czołgu Leopard 2 i laserowe symulatory strzelań AGDUS do czołgu Leopard 2A5. Cały kontrakt wart jest ok. 180 milionów euro.
*****
34 Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego stacjonuje w Żaganiu. W swoim wyposażeniu posiada m.in. czołgi PT-91 Twardy. Żołnierze jednostki aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach międzynarodowych i misjach poza granicami kraju.
W tym roku wojskowi z Brygady wezmą udział w m.in. w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych pk. „Borsuk-14” i „Bóbr-14” oraz dwóch treningach sztabowych pk. „Stradunia-14” i „Stoła-14”. W kwietniu i maju w Brygadzie będą się szkolić żołnierze rezerwy.
autor zdjęć: Bartosz Bera/ RBSphotos
komentarze