W Akademii Obrony Narodowej 9 stycznia odbyło się seminarium „Przygotowania obronne w państwie", zorganizowane wspólnie przez Zakład Przygotowań Obronnych Państwa IBP Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego AON, Oddział Koordynacji i Nadzoru Przygotowań Obronnych DSiPO i Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych.
Celem spotkania było określenie tez do konferencji naukowych i przedsięwzięć szkoleniowych planowanych do przeprowadzenia w 2014 roku z zakresu przygotowań obronnych w działach administracji rządowej. Wydarzenie zebrało przedstawicieli wielu instytucji cywilnych i wojskowych, którzy na co dzień zajmują się tematyką obronności.
– Nie można mówić o obronności, nie uwzględniając połączenia elementów wojskowych z cywilnymi – powiedział rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, witając gości.
– Jako rektor tej uczelni proszę was: korzystajcie z naszej wiedzy. Bądźcie otwarci na Akademię. W Europie jesteśmy największym potencjałem w tej dziedzinie, jeśli chodzi o profesorów i doktorów. Inne uczelnie wojskowe zajmują się samą dydaktyką. My wchodzimy na wyższe szczeble – powiedział gen. Pacek. I dodał: – Wymagajcie od nas. Działajmy razem.
Następnie głos zabrał reprezentant WBN płk dr inż. Zbigniew Piątek, który przedstawił działania naukowe minionego roku i nakreślił plany na rok 2014. Wśród przeprowadzonych konferencji naukowych znalazło się miejsce na omówienie tak zróżnicowanych wymiarów jak choćby morski czy epidemiologiczny. – Otwieramy się także na młodzież, zwłaszcza ze ściany wschodniej. To tam jest największe zainteresowanie wojskiem – powiedział. Płk Piątek podkreślił również, że zbliża się dwudziestolecie wyższych kursów obronnych, czyli formy szkoleniowej dedykowanej kadrze administracji.
Przedstawiciel Departamentu Strategii i Planowania Obronnego płk dr inż. Sławomir Olearczyk przedłożył zebranym szczegóły projektu, badającego realizację zadań obronnych na terenie województw. – Wiedza jest skarbem, a praktyka kluczem do niego. To nasze motto – powiedział. Podkreślił również, że istotna jest rola konferencji naukowych w wypracowywaniu rozwiązań, które są skuteczne i słuszne.
Symbolicznego podsumowania seminarium dokonał gen. Sławomir Dygnatowski. On także podkreślił wagę mariażu wymiarów cywilnego i militarnego. – Społeczeństwo nie zawsze dostrzega, że za żołnierzem z kadru filmu wojennego stoi cała ekipa filmowców. Tak samo gdy wysyłamy żołnierza na misję – wszyscy państwo jesteście konieczni, by on mógł pracować.
Tekst: Jagoda Gawliczek
autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

komentarze