moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Włoskie samoloty zastąpią Iskry

M-346 Master najprawdopodobniej zostanie nowym samolotem szkoleniowym polskiej armii. Spośród trzech ofert Inspektorat Uzbrojenia MON wybrał tę, którą złożyła włoska firma Alenia Aermacchi S.p.A. – Na ostateczną decyzję trzeba będzie jeszcze trochę poczekać – zastrzega Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony.

Lekki samolot odrzutowy do szkolenia zaawansowanego (AJT) zastąpi wysłużoną Iskrę. Procedura jego zakupu ruszyła wiosną tego roku. Ostatecznie na placu boju pozostały trzy firmy: włoska Alenia Aermacchi, koncern BAE Systems z Wielkiej Brytanii, a także brytyjski oddział Lockheed Martin z USA. Ostatecznie resort obrony zdecydował się na ofertę Włochów. – Istotnym, choć oczywiście nie jedynym kryterium była tutaj cena – tłumaczy Jacek Sońta, rzecznik MON. Resort był gotowy wydać na samoloty 1,2 miliarda złotych, podczas gdy Włosi zaoferowali się dostarczyć je za nieco ponad 1,167 miliarda. Pozostałe oferty były o kilkaset milionów złotych wyższe.

Włosi już wczoraj poinformowali o swoim sukcesie. Tymczasem MON zastrzega, że sama procedura jeszcze się nie zakończyła. – Ostateczny wybór wykonawcy nastąpi po zakończeniu sprawdzenia weryfikacyjnego oferowanego samolotu – tłumaczy Sońta. – Chodzi o testy technologiczne maszyny – dodaje. Poza tym firmy, których oferty zostały odrzucone do 2 stycznia mogą składać odwołania od tej decyzji.

Resort obrony zamierza kupić osiem maszyn, system szkolenia i pakiet logistyczny. – Chodzi między innymi o symulatory lotu i procedur awaryjnych oraz komputerowy system wspomagania szkolenia – wyjaśnia Sońta. Armia chce też dostać na przykład sprzęt do naziemnej obsługi samolotów i pakiet części zamiennych. Umowa powinna też gwarantować Polsce możliwość dokupienia czterech maszyn. Nowy samolot posłuży do szkolenia m.in. pilotów F-16.

Samolot M-346 Master powstał we współpracy z konsorcjum Jakowlew. Włosi i Rosjanie pracowali nad stworzeniem maszyny od 1993 roku. Kilka lat później Alenia Aermacchi odstąpiła od umowy, wykupiła od swoich partnerów dokumentację, a jej eksperci sami kontynuowali pracę. Stworzony w ten sposób samolot miał oblot w 2004 roku. W tej chwili korzystają z niego siły powietrzne Włoch, Izraela i Singapuru. Prócz Polski zainteresowane zakupem były też Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale ostatecznie umowy nie podpisano.

– Nowe samoloty będą wprowadzane do użycia w miejsce stopniowo wycofywanych maszyn TS-11 „Iskra” – przypomina Sońta. „Iskra” to jedyny odrzutowiec polskiej konstrukcji. Jego historia sięga połowy lat 50. Maszyna została skonstruowana przez zespół Tadeusza Sołtyka z Instytutu Lotnictwa. Do końca lat 80. była produkowana w Państwowych Zakładach Lotniczych w Mielcu. Przez ten czas powstało ok. 430 samolotów. Dziś służą do szkolenia pilotów w Polsce, ale też w Indiach. „Iskra” to samolot wysłużony, ale piloci mówią o nim ciepło. – Jest bardzo przyjemny w pilotażu i dobry do nauki, bo zostawia stosunkowo duży margines na ewentualne błędy – przyznawał niedawno płk pil. Waldemar Gołębiowski, dowódca 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Z TS-11 korzysta też zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”. Przez lata jego piloci reprezentowali polską armię podczas zagranicznych pokazów i uroczystości między innymi we Francji, Turcji, czy Finlandii. Znani są choćby z przelotów, podczas których za samolotami pozostają białe i czerwone smugi. Po raz pierwszy piloci wykonali taki przelot dwie dekady temu przy okazji warszawskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Alenia Aermacchi

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1388823840
cyt ' Rozumiem , że tankowanie w powietrzu ma w standardzie ... . ' nie wstawiajcie całej instalacji tylko sam drążek do ćwiczenia. i na jedna CASE 295 sam przewód - mają ćwiczyć a nie tankować.
DB-A6-73-01
~scooby
1388341860
Rozumiem , że tankowanie w powietrzu ma w standardzie ... .
DB-A6-73-01
~scooby
1388307780
~Ossakowski - jak widać po specyfikacji M-346 - zacierają się różnice pomiedzy bojowymi i szkolnymi. przy nagłym wybuchu wojny - biorąc zaplecze kadrowe- łatwiej będzie dokupić M-346 niż przeszkolić młodych pilotów na F-16. Warto mieć umowę z Włochami i Izraelem o nagłej potrzebie tego uzbrojenia.
DB-A6-73-01
~miro
1388235360
fajna zabawka ... tylko przepłacona i to wielokrotnie ...- no cóż ale nas stać ... kto powie za ile Czesi( co prawda nie tak wypasione...jak włoskie czy koreanskie) sprzedali swoje L-ki amerykańcom ... za 20 parę sztuk mniej niż wychodzi za jednego M-a czy T-eka.... !!! - kierowcy F1 zaczynają nie na wypasionych bolidach...
BE-77-AC-BF
~Ossakowski
1388200860
Drogi Wacha. Wyczytałem że M-346 może być wyposażony w zestawy uzbrojenia podwieszanego czyli między innymi: kierowane laserowo bomby, wyrzutnie rakiet niekierowanych, pociski powietrze-powietrze, itd. Jest tego sporo a zresztą poczytaj sobie: http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,6,26,48,lotnictwo,samoloty-po-1945-r,alenia-aermacchi-m-346-master
C6-88-A8-1C
~Ossakowski
1387989420
luke 32 szt. F-35 ? chyba nie w za naszej kadencji... Wiesz jakie to są koszta ? Połowa naszego sprzętu wojskowego jest warta mniej niż te F-35...
C6-88-A8-1C
~Wacha
1387983180
Witam. Czy ten samolot może przenosić uzbrojenie?Jeśli tak to jakie?Ma wbudowany radar?
B3-82-EA-82
~luke
1387902780
bardzo dobry wybur ale zamalo, Polskie sily powietrzne powiny kupic co najmniej 24 takie maszyny. Yo jest dobry wybur bo to jest calkiem nowoczesna konstrukcia. Mysle ze powinismy dokupic jeszcze jakies 24 F-16 i 32 F-35
DD-5F-E8-38
~zelazo182
1387897560
a czemu nie zainwestowano w Polski przemysł? technologicznie logistycznie by troche Polska zyskała. Rozwinąc system szkoleniowy wzorujac sie na innych i nie płacić innym. Reaktywować Bielika i byłoby ok
93-F5-61-ED

Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kurs z dzwonem
Wojskowi medycy ratują i leczą
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Weterani i bokser „Master”
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Będzie można zostać snajperem lądowym
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO