Na ulicy pada strzał. Wybucha panika. Policjanci muszą utrzymać rannego przy życiu, póki nie zajmą się nim lekarze. Trzeba też zapanować nad tłumem, bo zamachowiec jest w pobliżu. Polscy żołnierze uczą afgańskich funkcjonariuszy udzielania pierwszej pomocy i działania w sytuacji kryzysowej. Po kursie Afgańczycy będą szkolić swoich kolegów.
Zamach na ulicy wypełnionej ludźmi to tylko jedno ze zdarzeń, na które muszą być przygotowani afgańscy funkcjonariusze z kompanii rezerwowej policji w prowincji Ghazni. Żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego uczą ich, jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Szkolenia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Każde trwa kilka godzin. – Na zajęciach szczególną uwagę poświęcamy działaniu w warunkach bojowych, choć kursanci uczą się też, w jaki sposób postępować na przykład podczas wypadków drogowych – mówi Jerzy Zawada, ratownik medyczny, jeden z prowadzących zajęcia.
Policjanci na początek słuchają krótkiego wykładu na temat anatomii człowieka. Nacisk jednak został położony na zajęcia praktyczne. Muszą się odnaleźć w różnego rodzaju zaaranżowanych sytuacjach. Uczą się nie tylko tamowania krwotoków, ale też podejmowania takich działań, które zminimalizują ryzyko podczas niebezpiecznych zdarzeń.
W zajęciach bierze udział pięciu funkcjonariuszy. Po zakończeniu szkolenia zostaną oni instruktorami i przekażą swoją wiedzę kolegom. – Podobne szkolenia będą organizowane do wiosny przyszłego roku – zapowiada kpt Justyna Balik z Sekcji Informacyjno-Prasowej PKW Afganistan.
Kurs prowadzą żołnierze z Zespołu Doradczego PAT (z angielskiego: Police Advisory Team). Na co dzień odpowiadają za kontakty Polskiego Kontyngentu Wojskowego z afgańską policją, m.in. koordynują wspólne działania. W ramach PKW działa też Zespół Doradczy MAT (z angielskiego: Military Advisory Team), który wspomaga dowództwo i sztab 3 Brygady Piechoty 203. Korpusu Armii Afgańskiej. Pomaga na przykład planować, organizować i dowodzić działaniami bojowymi.
– Podczas dziesięciu zmian polskiego kontyngentu zespoły doradcze przygotowały do służby ponad 10 tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów z prowincji Ghazni – informuje mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Praca Polaków jest niezwykle wysoko oceniana przez naszych sojuszników.
Polscy żołnierze służą w Afganistanie od 2002 roku. Misja ISAF zakończy się w 2014 roku.
autor zdjęć: arch. PKW Afganistan
komentarze