moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nobel za walkę z bronią chemiczną

Przedstawiciele Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, którzy obecnie zajmują się likwidacją arsenału chemicznego w Syrii, odbiorą dziś Pokojową Nagrodę Nobla. W Oslo, oprócz dyplomu i medalu, organizacja otrzyma także czek na 1,25 mln dolarów. To wyróżnienie jest wręczane zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, który je ufundował.

Międzynarodowe ćwiczenia obrony przed bronią chemiczną "Assistex 3", które Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej przeprowadziła w 2010 roku w Tunezji.

Norweski Komitet Noblowski w Oslo wybrał tegorocznego laureata spośród 259 zgłoszonych kandydatów. Doceniono pracę inspektorów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej powstałej w 1997 roku. Dziś zrzesza ona 189 państw członkowskich. Jest instytucją wykonawczą konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie 16 lat temu.

Inspektorzy organizacji, której siedziba znajduje się w Hadze, kontrolują niszczenie broni chemicznej oraz światowy przemysł chemiczny, by nie dopuścić do jej produkcji. Obecnie prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. Inspektorzy muszą sprawdzić około 20 lokalizacji na terenie tego kraju.

– W fizyce czy medycynie Nagroda Nobla jest wyrazem uznania dla wybitnych naukowych odkryć – mówi Rafał Tarnogórski, analityk spraw międzynarodowych. – Z pokojowym Noblem jest inaczej. Nie da się uciec od polityki. Nagradzana jest bowiem pewna idea: w tym roku jest to zakaz stosowania broni chemicznej. Niewiele osób słyszało wcześniej o Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która dostała to wyróżnienie. Niewiele było także wiadomo o jej dokonaniach. Jednak dzięki pokojowemu Noblowi nagrodzona idea trafiła na czołówki światowych mediów.

Po nagrodzie dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (w 2005 roku) to drugi Nobel dla organizacji powołanej do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Zgodnie z wolą fundatora – szwedzkiego biznesmena Alfreda Nobla, trafia do tych, którzy działają na rzecz jedności narodów, redukują armie i zapobiegają wojnom.

Nagrodę przyznaje pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament. Jego posiedzenia są poufne i nie są protokołowane. Początkowo wyróżniano osoby, które zawodowo zajmowały się sprawami pokoju i rozbrojeniem – przywódców ruchów pacyfistycznych, a także autorytety z dziedziny prawa międzynarodowego. Z czasem do grona laureatów dołączali działacze organizacji broniących praw człowieka. W 1983 roku otrzymał ją Lech Wałęsa. W ostatnich latach wyróżniono m.in. Unię Europejską, trzy działaczki na rzecz praw kobiet, ONZ czy organizację Lekarze bez Granic. Rekordzistą jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – otrzymał pokojowego Nobla aż trzykrotnie (w 1917 roku, w 1944 i 1963).

Pokojowa Nagroda Nobla bywa też uznaniem za dorobek życia: szwedzka działaczka i polityk Alva Myrdal dostała ją za zaangażowanie na rzecz rozbrojenia, Michaił Gorbaczow za zapoczątkowanie pokojowych przemian w ZSRR. Do tej pory Nobla odebrało 126 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazły się 22 organizacje.

Tylko jeden laureat odmówił przyjęcia nagrody. W 1973 roku postąpił tak Lê Dức Thọ wyróżniony razem z Henrym Kissingerem za negocjacje podczas wojny w Wietnamie. Zrobił tak w proteście przeciwko naruszeniu przez Stany Zjednoczone warunków rozejmu.

W 1961 roku Komitet zdecydował, że laureatem zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął we wrześniu tego roku w katastrofie lotniczej. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej

dodaj komentarz

komentarze


Pułkownik Ciepliński w rękach UB
 
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Cougary dla Wojska Polskiego
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Mielec wraca do odrzutowców
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Bryza na południowej flance
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Mecz z mistrzem!
Nocne ataki na granicę udaremnione
Reforma administracji wojskowej
Na straży polskich rubieży
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Amerykanie polegli nad Polską
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Test odporności
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
„Tumak ’21” na finiszu
Gdy mąż i tata na misji
Orlik po raz dziesiąty
Zespół NATO na bojowo
O Polskę walczyli u boku Napoleona
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W jedynym słusznym kierunku
Course on Diplomacy
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
W BBN o sytuacji na granicy
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Żołnierz ranny na granicy
Niemiec z Goździkiem
Sojusznicze wsparcie
Polskie wyrzutnie Wisły
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W Sejmie o sytuacji na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Tor pod osłoną
SOMA dla specjalsów
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Niepowtarzalność 1918
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Będzie ustawa o obronie
F-16 lecą na Litwę
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO