‒ Szczęśliwie dane jest nam żyć w czasie wolnym od wojen wokół polskiej ziemi. Wyznacznikiem naszej codziennej służby i pracy jest szkolenie, ale także trudna i odpowiedzialna służba w misjach poza granicami kraju. To nasz wkład w budowanie wolnej Polski i wspomaganie innych w tworzeniu bezpiecznej Europy i świata – zaznaczył w swoim wystąpieniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości zastępca dowódcy Wojsk Lądowych – szef sztabu generał dywizji Andrzej Malinowski.
Uroczysty apel odbył się 8 listopada 2013 roku w siedzibie Dowództwa Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli. Przemawiając do zgromadzonych generał dywizji Andrzej Malinowski przypomniał wydarzenia sprzed 95 lat: ‒ Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa odzyskania utraconego bytu państwowego. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę, tworząc zręby przyszłego państwa. W nocy z 6 na 7 listopada tego roku powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Jednocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych. 10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy Józef Piłsudski, więziony przez Niemców w Magdeburgu od lipca 1917 roku. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludności stolicy i masowe rozbrajanie okupantów. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu władzę cywilną. Dzień wcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie. 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Po latach zaborów Polska powróciła na mapy Europy i świata.
Zastępca dowódcy Wojsk Lądowych nawiązał również do zadań, jakie Wojska Lądowe realizowały w mijającym roku i złożył wszystkim podziękowania za codzienną służbę i pracę pomnażającą dorobek Dowództwa oraz podległych mu jednostek.
Najbardziej zasłużeni żołnierze oraz pracownicy wojska zostali uhonorowani i odebrali z rąk generał dywizji Andrzeja Malinowskiego oraz generała brygady Dariusza Wrońskiego wyróżnienia przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ministra obrony narodowej oraz dowódcę Wojsk Lądowych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył: Wojskowym Krzyżem Zasługi generała dywizji Janusza Adamczaka, księdza pułkownika Marka Karczewskiego i pułkownika Jerzego Pałubiaka; Gwiazdą Iraku starszego chorążego Piotra Maciejewskiego oraz Medalami Za Długoletnią Służbę 51 żołnierzy i pracowników wojska.
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak nadał medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”: podpułkownikowi Krzysztofowi Wawrzyniakowi, majorowi Jackowi Zaniewskiemu oraz pani Darii Miazio. W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej nadał medale „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”: podpułkownikowi Zbigniewowi Bandelowi, majorowi Krzysztofowi Kaszubie oraz majorowi Piotrowi Kaputowi.
Za wybitne zasługi oraz znaczące osiągnięcia w dowodzeniu, szkoleniu oraz pracy wychowawczej, dowódca Wojsk Lądowych wyróżnił Kordzikami Honorowymi Sił Zbrojnych RP, tytułami honorowymi Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu II i III stopnia, Odznakami Honorowymi Wojsk Lądowych oraz dyplomami uznania 42 żołnierzy i pracowników wojska.
Dla uczczenia bohaterów walczących o niepodległą Polskę odczytany został Apel Pamięci i wykonana salwa honorowa.
Uroczysty apel zakończyła „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego” oraz defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i Orkiestry Wojskowej z Warszawy.
Źródło: ppłk Piotr Walatek
autor zdjęć: Tadeusz Dornowski
komentarze