Jednym z najważniejszych, wręcz fundamentalnych dylematów, przed którymi stoją osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego państwa, jest ustalenie, w jaki sposób powinniśmy przygotować się do wojen, które są przed nami. Myliłby się ten, kto uważa, że na tego typu pytania powinni odpowiadać wyłącznie wojskowi stratedzy czy też osoby decyzyjne w Siłach Zbrojnych RP. Rozważania bowiem na temat pola walki przyszłości muszą się opierać na doświadczeniach, ich analizach oraz wnioskach płynących ze wszystkich możliwych kierunków.
W wydaniu „Przeglądu Sił Zbrojnych”, które oddajemy w Państwa ręce, znalazł się cykl artykułów poświęconych wyzwaniom, jakie niesie pole walki przyszłości, oraz zmiennym, które trzeba brać pod uwagę, jeśli będziemy zajmować się tym tematem, czyli politycznym, społecznym, technologicznym i innym.
W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować płk. rez. prof. dr. hab. Markowi Wrzoskowi, który nie tylko podzielił się na łamach kwartalnika swoimi przemyśleniami dotyczącymi wojny rosyjsko-ukraińskiej, lecz również zachęcił do pochylenia się nad zagadnieniem przyszłych wojen naukowców z Akademii Sztuki Wojennej: p. prof. Agnieszkę Szczygielską, mjr. dypl. SZRP Roberta Kuczkowskiego, mgr Natalię Domasiak, mgr. Mikołaja Firleja, mgr Aleksandrę Prus,
mgr Konstancję Konstanty, mgr. Piotra Galembę oraz mgr Olgę Nozdryn-Płotnicką.
W panelu artykułów wpisujących się w temat numeru znajdą Państwo opracowanie poświęcone studiom strategicznym autorstwa profesora Akademii Marynarki Wojennej kmdr. dr. hab. Dariusza Bugajskiego oraz dwa materiały o sztucznej inteligencji: kmdr. por. rez. Grzegorza Kolańskiego oraz ppłk. w st. spocz. pil. Macieja Kamyka.
Z polem walki przyszłości są związane również prace o dezinformacji, które znalazły się w tym numerze PSZ. Swoją wiedzą z tej dziedziny podzielili się mjr dypl. SZRP Tomasz Masica, mgr Kamil Kłyszejko oraz ppłk rez. Jarosław Wiśnicki.
Poza kolejną publikacją z prawniczego cyklu autorstwa mjr. dr. Mariusza Domżalskiego oraz artykułami zgłoszonymi do konkursu dla słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej w roku akademickim 2023–2024 w niniejszym wydaniu kwartalnika znajdą Państwo pierwszy tekst z serii poświęconej nowatorskim pojazdom zaprezentowanym na ostatniej odsłonie największych targów zbrojeniowych na świecie – Eurosatory w Paryżu. Jego autorem jest dr hab. Jarosław Brach.
Życzę przyjemnej lektury.