Pole walki przyszłości

Jednym z najważniejszych, wręcz fundamentalnych dylematów, przed którymi stoją osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego państwa, jest ustalenie, w jaki sposób powinniśmy przygotować się do wojen, które są przed nami. Myliłby się ten, kto uważa, że na tego typu pytania powinni odpowiadać wyłącznie wojskowi stratedzy czy też osoby decyzyjne w Siłach Zbrojnych RP. Rozważania bowiem na temat pola walki przyszłości muszą się opierać na doświadczeniach, ich analizach oraz wnioskach płynących ze wszystkich możliwych kierunków.

W wydaniu „Przeglądu Sił Zbrojnych”, które oddajemy w Państwa ręce, znalazł się cykl artykułów poświęconych wyzwaniom, jakie niesie pole walki przyszłości, oraz zmiennym, które trzeba brać pod uwagę, jeśli będziemy zajmować się tym tematem, czyli politycznym, społecznym, technologicznym i innym.

W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować płk. rez. prof. dr. hab. Markowi Wrzoskowi, który nie tylko podzielił się na łamach kwartalnika swoimi przemyśleniami dotyczącymi wojny rosyjsko-ukraińskiej, lecz również zachęcił do pochylenia się nad zagadnieniem przyszłych wojen naukowców z Akademii Sztuki Wojennej: p. prof. Agnieszkę Szczygielską, mjr. dypl. SZRP Roberta Kuczkowskiego, mgr Natalię Domasiak, mgr. Mikołaja Firleja, mgr Aleksandrę Prus,
mgr Konstancję Konstanty, mgr. Piotra Galembę oraz mgr Olgę Nozdryn-Płotnicką.

W panelu artykułów wpisujących się w temat numeru znajdą Państwo opracowanie poświęcone studiom strategicznym autorstwa profesora Akademii Marynarki Wojennej kmdr. dr. hab. Dariusza Bugajskiego oraz dwa materiały o sztucznej inteligencji: kmdr. por. rez. Grzegorza Kolańskiego oraz ppłk. w st. spocz. pil. Macieja Kamyka.

Z polem walki przyszłości są związane również prace o dezinformacji, które znalazły się w tym numerze PSZ. Swoją wiedzą z tej dziedziny podzielili się mjr dypl. SZRP Tomasz Masica, mgr Kamil Kłyszejko oraz ppłk rez. Jarosław Wiśnicki.

Poza kolejną publikacją z prawniczego cyklu autorstwa mjr. dr. Mariusza Domżalskiego oraz artykułami zgłoszonymi do konkursu dla słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej w roku akademickim 2023–2024 w niniejszym wydaniu kwartalnika znajdą Państwo pierwszy tekst z serii poświęconej nowatorskim pojazdom zaprezentowanym na ostatniej odsłonie największych targów zbrojeniowych na świecie – Eurosatory w Paryżu. Jego autorem jest dr hab. Jarosław Brach.

Życzę przyjemnej lektury.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski, redaktor wydawniczy „Przeglądu Sił Zbrojnych”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO