moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Platforma szturmowa GROM-u

Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM dzięki platformie szturmowej mogą jednocześnie opanować nawet trzy kondygnacje budynku. – Zawsze działamy z zaskoczenia, bo to daje nam przewagę nad przeciwnikiem. Zapewnia też bezpieczeństwo podczas wykonywania zadania – mówią żołnierze JW GROM. Możliwości platformy pokazali podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Platforma szturmowa C2 na podwoziu pojazdu Ford F550XL pozwala dostarczyć sekcję szturmową do wysokich budynków, może również służyć jako stanowisko snajpera, a także jako osłona balistyczna dla walczących żołnierzy.

Kiedy operatorzy GROM-u mogą użyć platformy szturmowej? – Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zakładnicy są uwięzieni np. w budynku trzypiętrowej szkoły. Żeby szybko, z zaskoczenia, opanować budynek, operatorzy mogą podjechać pod szkołę platformą szturmową, a następnie wejść do budynku jednocześnie na wszystkie trzy piętra – wyjaśnia mjr Tomasz Mika, rzecznik prasowy GROM-u. – W ten sam sposób możemy podjechać i opanować samolot lub pociąg – dodaje jeden z żołnierzy jednostki.

Z platformy korzystać może jednorazowo kilkunastu operatorów – w kabinie, na pace, ławkach zewnętrznych i na ruchomych częściach wysięgnika. Te ostatnie są od siebie niezależne, co oznacza, że jedna grupa żołnierzy może być podniesiona na wysokość pierwszego piętra, a druga w tym samym momencie kondygnację wyżej. Sam wysięgnik możemy podnieść na wysokość 7,5 m, a z drabiną będzie to około 13 m. Operatorzy mogą z rampy bezpośrednio wejść nawet na trzecie piętro budynku.

Powierzchnia platformy jest skonstruowana w ten sposób, aby działający na niej żołnierze czuli się stabilnie i bezpiecznie. – Dzięki temu, że jest bardzo szorstka, niezależnie od warunków pogodowych żołnierze są w stanie bezpiecznie na nią wejść i z niej zejść. Nie ma możliwości, by ktoś się poślizgnął – mówi żołnierz.

Zaletą pojazdu z platformą jest to, że jest ona dość cicha. – Prędkość poruszania pojazdu trzeba dopasować do konkretnego zadania, warunków pogodowych i drogi, którą się poruszamy. Istotne jest to, by przy gwałtownym hamowaniu żadnemu z operatorów nic się nie stało – wyjaśnia żołnierz.

Rampą osadzoną na pojeździe steruje się za pomocą konsoli, które znajdują się w dwóch miejscach: w kabinie pojazdu oraz w górnej części platformy. – Żołnierz, który jest w kabinie może nie widzieć tego, co operator, który jest na rampie. Dlatego sterowanie może się odbywać z dwóch miejsc. Możemy doprecyzować położenie rampy, skierować ją wyżej lub niżej, w zależności od potrzeb – dodaje.

Operatorzy szturmują budynek lub inny obiekt jednocześnie na wszystkich kondygnacjach. – Równoczesne natarcie jest bardzo ważne, bo zaskoczenie przeciwnika daje nam przewagę. A to może niekiedy uratować życie naszych operatorów – mówi mjr Mika.

Pojazd z platformą może pełnić jeszcze inne funkcje. Z przodu wozu umieszczony jest bowiem taran, dzięki któremu operatorzy mogą pokonać różnego rodzaju przeszkody. – Nie zatrzymają nas blokady w postaci samochodów osobowych czy drobnych umocnień – mówi żołnierz GROM-u. Na wysięgniku można zamontować linę desantową. – Można ją wykorzystać np. gdy napotkamy jakiś mur, którego nie da się sforsować. Możemy do niego podjechać i przerzucić żołnierzy na drugą stronę, a oni już zrobią swoją robotę – mówi gromowiec.


Film: Paweł Sobkowicz, Michał Niwicz

Jakie są największe zalety rampy szturmowej? – Na pewno gwarantuje szybkie i bezpieczne wejście do budynków. Ale można za jej pomocą także ewakuować uwolnionych wcześniej zakładników – mówi żołnierz. – Dodatkowo pojazd może pełnić osłonę przed ostrzałem – dodaje.

Platforma szturmowa trafiła do GROM-u trzy lata temu. Po raz pierwszy była w gotowości podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, następnie podczas Światowych Dni Młodzieży. – Do tej pory jednostka nie wykorzystywała platform na misjach poza granicami kraju – kończy mjr Mika. 

Platformę będzie można zobaczyć podczas dni otwartych Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, które odbędą się już w najbliższy weekend.


W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.


Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
 

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1536341520
nie podoba mi się ten straszno-śmiszny diabełek w miejscu logo samochodu. Czy to jest ustawowe oznakowanie formacji wojskowej ?
DB-3F-9C-53

Jihadist Mill
 
Miroslawiec Up
Gumowy czołg, realny front
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Trudny sojusz partyzantów
Następcy Herculesów
Poprady w Gołdapi
Zmiany w przepisach mundurowych
Desant poza strefę komfortu
Kierunek: Afganistan
F-16 wracają do Polski
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Modernizacja bombowców
Rozbicie więzienia w Końskich
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Działalność firm na rzecz obronności
Flota przyszłości
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Tu się zadań nie wybiera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Rydwany dżihadu
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Stulecie wojskowej Akademii
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Polski wkład w operację „Overlord”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Logistycy na poligonie w Drawsku
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Likwidacja komendanta Junka
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
NSR wciąż przyjmuje ochotników
A Half-Open Gate to Hell
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Pamięć dodaje skrzydeł
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Obrady Rady Unii Europejskiej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nowe plecaki dla żołnierzy
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Terytorialsi szkolą się w Toruniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO