moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Platforma szturmowa GROM-u

Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM dzięki platformie szturmowej mogą jednocześnie opanować nawet trzy kondygnacje budynku. – Zawsze działamy z zaskoczenia, bo to daje nam przewagę nad przeciwnikiem. Zapewnia też bezpieczeństwo podczas wykonywania zadania – mówią żołnierze JW GROM. Możliwości platformy pokazali podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Platforma szturmowa C2 na podwoziu pojazdu Ford F550XL pozwala dostarczyć sekcję szturmową do wysokich budynków, może również służyć jako stanowisko snajpera, a także jako osłona balistyczna dla walczących żołnierzy.

Kiedy operatorzy GROM-u mogą użyć platformy szturmowej? – Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zakładnicy są uwięzieni np. w budynku trzypiętrowej szkoły. Żeby szybko, z zaskoczenia, opanować budynek, operatorzy mogą podjechać pod szkołę platformą szturmową, a następnie wejść do budynku jednocześnie na wszystkie trzy piętra – wyjaśnia mjr Tomasz Mika, rzecznik prasowy GROM-u. – W ten sam sposób możemy podjechać i opanować samolot lub pociąg – dodaje jeden z żołnierzy jednostki.

Z platformy korzystać może jednorazowo kilkunastu operatorów – w kabinie, na pace, ławkach zewnętrznych i na ruchomych częściach wysięgnika. Te ostatnie są od siebie niezależne, co oznacza, że jedna grupa żołnierzy może być podniesiona na wysokość pierwszego piętra, a druga w tym samym momencie kondygnację wyżej. Sam wysięgnik możemy podnieść na wysokość 7,5 m, a z drabiną będzie to około 13 m. Operatorzy mogą z rampy bezpośrednio wejść nawet na trzecie piętro budynku.

Powierzchnia platformy jest skonstruowana w ten sposób, aby działający na niej żołnierze czuli się stabilnie i bezpiecznie. – Dzięki temu, że jest bardzo szorstka, niezależnie od warunków pogodowych żołnierze są w stanie bezpiecznie na nią wejść i z niej zejść. Nie ma możliwości, by ktoś się poślizgnął – mówi żołnierz.

Zaletą pojazdu z platformą jest to, że jest ona dość cicha. – Prędkość poruszania pojazdu trzeba dopasować do konkretnego zadania, warunków pogodowych i drogi, którą się poruszamy. Istotne jest to, by przy gwałtownym hamowaniu żadnemu z operatorów nic się nie stało – wyjaśnia żołnierz.

Rampą osadzoną na pojeździe steruje się za pomocą konsoli, które znajdują się w dwóch miejscach: w kabinie pojazdu oraz w górnej części platformy. – Żołnierz, który jest w kabinie może nie widzieć tego, co operator, który jest na rampie. Dlatego sterowanie może się odbywać z dwóch miejsc. Możemy doprecyzować położenie rampy, skierować ją wyżej lub niżej, w zależności od potrzeb – dodaje.

Operatorzy szturmują budynek lub inny obiekt jednocześnie na wszystkich kondygnacjach. – Równoczesne natarcie jest bardzo ważne, bo zaskoczenie przeciwnika daje nam przewagę. A to może niekiedy uratować życie naszych operatorów – mówi mjr Mika.

Pojazd z platformą może pełnić jeszcze inne funkcje. Z przodu wozu umieszczony jest bowiem taran, dzięki któremu operatorzy mogą pokonać różnego rodzaju przeszkody. – Nie zatrzymają nas blokady w postaci samochodów osobowych czy drobnych umocnień – mówi żołnierz GROM-u. Na wysięgniku można zamontować linę desantową. – Można ją wykorzystać np. gdy napotkamy jakiś mur, którego nie da się sforsować. Możemy do niego podjechać i przerzucić żołnierzy na drugą stronę, a oni już zrobią swoją robotę – mówi gromowiec.


Film: Paweł Sobkowicz, Michał Niwicz

Jakie są największe zalety rampy szturmowej? – Na pewno gwarantuje szybkie i bezpieczne wejście do budynków. Ale można za jej pomocą także ewakuować uwolnionych wcześniej zakładników – mówi żołnierz. – Dodatkowo pojazd może pełnić osłonę przed ostrzałem – dodaje.

Platforma szturmowa trafiła do GROM-u trzy lata temu. Po raz pierwszy była w gotowości podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, następnie podczas Światowych Dni Młodzieży. – Do tej pory jednostka nie wykorzystywała platform na misjach poza granicami kraju – kończy mjr Mika. 

Platformę będzie można zobaczyć podczas dni otwartych Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, które odbędą się już w najbliższy weekend.


W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.


Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
 

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1536341520
nie podoba mi się ten straszno-śmiszny diabełek w miejscu logo samochodu. Czy to jest ustawowe oznakowanie formacji wojskowej ?
DB-3F-9C-53

A Wave of Alliances
 
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozpoczynamy nową erę
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piknik ze smakiem
Rozdarty subkontynent
Irańskie szachy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
Czarny odchodzi do cywila
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Pułaski” wrócił do kraju
Jedna misja, jeden zespół
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Torn Subcontinent
Śladami Pierwszej Pancernej
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przysięga śląskich terytorialsów
Śląskie obchody wojskowego święta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Cienka niebieska linia
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Warszawa walczy, wracamy
Zielonka dla Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO