moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO: Kontrakty na radary i Wisłę

Wojsko otrzyma kolejne trójwspółrzędne radary NUR-15M Odra, które wykrywają cele oddalone nawet o 240 km. Umowę wartą 540 mln zł przedstawiciele MON podpisali podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zawarto też trzy kontrakty związane z I fazą programu „Wisła”. Dwa dotyczą szkolenia żołnierzy do obsługi baterii Patriot, trzeci – dostawy urządzeń kryptologicznych.

To już niemal tradycja, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje ważne kontrakty zbrojeniowe. Dziś, w obecności ministra obrony Mariusza Błaszczaka, zawarto cztery umowy istotne z punktu widzenia procesu modernizacyjnego polskiej armii. Pierwsza dotyczy dostawy 11 mobilnych trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu NUR-15M Odra. Kontrakt – wart aż ponad pół miliarda złotych (540 mln) – przedstawiciele MON-u podpisali ze spółką PIT-Radwar z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Odra to nowoczesny radar, który umożliwia określenie zarówno wysokości, odległości, jak i azymutu śledzonego obiektu (stąd przez żołnierzy bywa nazywany radarem 3D). Dla porównania starsze konstrukcje, tzw. radary 2D – w tym m.in. używane przez polskie siły powietrzne NUR-y 31, dostarczają dane tylko o odległości i azymucie celu. Tymczasem, aby ustalić wysokość, niezbędny jest jeszcze wysokościomierz, na przykład NUR-41.

Polscy przeciwlotnicy i radiotechnicy dysponują już radarami Odra. W 2013 roku MON podpisało umowę na zakup ośmiu takich urządzeń dla sił powietrznych, dostawy rozłożono na lata 2015–2017. Wszystkie radary znalazły się w wyposażeniu 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Kupione dziś NUR-15M Odra trafią do innych jednostek sił powietrznych oraz pozostałych rodzajów wojsk.

Kolejne trzy kontrakty zawarte w Kielcach są ściśle związane z I fazą programu „Wisła". Wcześniej zostały już podpisane przez stronę amerykańską. – Dwa dotyczą szkolenia naszych żołnierzy przez instruktorów amerykańskich z obsługi systemu Patriot. Pierwsza umowa obejmuje szkolenie w Stanach Zjednoczonych, a druga w Polsce. Trzeci kontrakt jest na dostawę urządzeń kryptograficznych MIDS systemu Link-16 – wyjaśnia płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu Wisła, który podpisywał umowy w imieniu polskiego rządu.

Płk Marciniak podkreślał, że choć nie są to kontrakty o dużej wartości finansowej – bo w sumie opiewają na 19 mln dolarów – to mają ogromne znaczenie dla sprawnego wdrożenia do użytku dwóch baterii systemów rakietowych Patriot, które wojsko kupiło wiosną tego roku (za 4,5 mld dolarów). 


   

 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D. Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.

 

 

  

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na F-35?
 
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Od konfliktu do zgody
Polska historia w Norwegii
Obława pełna białych plam
NATO silniejsze z rezerwistami
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rozdarty subkontynent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Moja „bazówka”
Raki dla zawiszaków
„Dragon’19” od kuchni
Sojusze na fali
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Działalność firm na rzecz obronności
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Ankona – samodzielna polska operacja
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Stawiamy na rozwój
Wkręceni w skoki
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Brytyjska „pamiątka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Rozpoczynamy nową erę
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowi szturmani w JW Agat
Formowanie 19 Brygady
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Kolejne drony dla WOT-u
Desant na czeskich spadochronach
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rivalry on Closed Sea
F-35 wylądowały w Powidzu
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany w przepisach mundurowych
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sport nie dzieli, sport łączy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Chariots of Jihad
Kolejna szabla AFN zdobyta
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowe nakolanniki
Tak umierał Wołyń
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO