moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO: Kontrakty na radary i Wisłę

Wojsko otrzyma kolejne trójwspółrzędne radary NUR-15M Odra, które wykrywają cele oddalone nawet o 240 km. Umowę wartą 540 mln zł przedstawiciele MON podpisali podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zawarto też trzy kontrakty związane z I fazą programu „Wisła”. Dwa dotyczą szkolenia żołnierzy do obsługi baterii Patriot, trzeci – dostawy urządzeń kryptologicznych.

To już niemal tradycja, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje ważne kontrakty zbrojeniowe. Dziś, w obecności ministra obrony Mariusza Błaszczaka, zawarto cztery umowy istotne z punktu widzenia procesu modernizacyjnego polskiej armii. Pierwsza dotyczy dostawy 11 mobilnych trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu NUR-15M Odra. Kontrakt – wart aż ponad pół miliarda złotych (540 mln) – przedstawiciele MON-u podpisali ze spółką PIT-Radwar z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Odra to nowoczesny radar, który umożliwia określenie zarówno wysokości, odległości, jak i azymutu śledzonego obiektu (stąd przez żołnierzy bywa nazywany radarem 3D). Dla porównania starsze konstrukcje, tzw. radary 2D – w tym m.in. używane przez polskie siły powietrzne NUR-y 31, dostarczają dane tylko o odległości i azymucie celu. Tymczasem, aby ustalić wysokość, niezbędny jest jeszcze wysokościomierz, na przykład NUR-41.

Polscy przeciwlotnicy i radiotechnicy dysponują już radarami Odra. W 2013 roku MON podpisało umowę na zakup ośmiu takich urządzeń dla sił powietrznych, dostawy rozłożono na lata 2015–2017. Wszystkie radary znalazły się w wyposażeniu 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Kupione dziś NUR-15M Odra trafią do innych jednostek sił powietrznych oraz pozostałych rodzajów wojsk.

Kolejne trzy kontrakty zawarte w Kielcach są ściśle związane z I fazą programu „Wisła". Wcześniej zostały już podpisane przez stronę amerykańską. – Dwa dotyczą szkolenia naszych żołnierzy przez instruktorów amerykańskich z obsługi systemu Patriot. Pierwsza umowa obejmuje szkolenie w Stanach Zjednoczonych, a druga w Polsce. Trzeci kontrakt jest na dostawę urządzeń kryptograficznych MIDS systemu Link-16 – wyjaśnia płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu Wisła, który podpisywał umowy w imieniu polskiego rządu.

Płk Marciniak podkreślał, że choć nie są to kontrakty o dużej wartości finansowej – bo w sumie opiewają na 19 mln dolarów – to mają ogromne znaczenie dla sprawnego wdrożenia do użytku dwóch baterii systemów rakietowych Patriot, które wojsko kupiło wiosną tego roku (za 4,5 mld dolarów). 


   

 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D. Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.

 

 

  

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wybory do gremiów przedstawicielskich
 
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Razem się szkolą, razem walczą
Terytorialsi za oceanem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Los Polski naszym losem
Z archiwum „Szarego”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sojusznicy przy wigilijnym stole
The Army Enters the Frame
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Ostre strzelanie artylerzystów
Gotowi na misję
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
Paczki dla kresowiaków
Unwanted Treaty
Kto zostawia ślady w sieci
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szwedzki baypass przed „Orką”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Amunicja i miny dla armii
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kontenery dla Wisły
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klucz do dobrych relacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO