moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyborowe Groty

Na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach inżynierowie z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia zaprezentowali dwa, przeznaczone dla strzelców wyborowych, nowe modele modułowego systemu broni strzeleckiej Grot kalibru 7,62 mm. Jeden karabin ma stałą kolbę i lufę długości 508 mm (20 cali), drugi – kolbę składaną i lufę długości 406 mm (16 cali).

Jedną z najciekawszych nowości sprzętowych na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego przywiozła do Kielc Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia. Spółka zaprezentowała najnowszy karabin wyborowy kalibru 7,62 mm (na amunicję 7,62x 51mm NATO), oznaczony jako MSBS-7,62N. Został on zbudowany na bazie wprowadzonego niedawno do służby karabinka MSBS (modułowy system broni strzeleckiej) Grot kalibru 5,56 mm. W porównaniu do modelu bazowego w wersji przeznaczonej dla strzelców wyborowych zmieniono m.in. lufę, komorę zamkową, gniazdo magazynka oraz komorę spustową. Fabryka Broni „Łucznik” pokazała aż dwie wersje MSBS-7,62N. Pierwszą, wyposażoną w grubościenną lufę długości 508 mm (czyli 20 cali) oraz stałą kolbę i dwójnóg. Druga wersja karabinu ma składaną kolbę (identyczną jak w Grocie 5,56 mm) oraz lufę długości 406 mm (16 cali).

Czemu inżynierowie z Radomia zdecydowali się opracować aż dwa typy karabinów wyborowych? – Pierwszy, czyli karabin z lufą długości 20 cali, to broń przeznaczona dla strzelców z jednostek zmotoryzowanych, zmechanizowanych czy wojsk obrony terytorialnej. Ma sporą siłę ognia i zasięg, i umożliwia rażenie celi oddalonych o około 800 metrów – wyjaśnia Dominik Łodygowski, specjalista ds. handlu i marketingu Fabryki Broni „Łucznik”. – Drugi karabin, z lufą długości 16 cali, to broń o mniejszej sile ognia, ale za to znacznie poręczniejsza i dlatego przeznaczona dla jednostek powietrznodesantowych i aeromobilnych – dodaje.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

Co warto podkreślić, skonstruowanie MSBS-7,62N to inicjatywa fabryki i dlatego jest w pełni przez tę spółkę finansowana. Jak przekonują przedstawiciele „Łucznika”, dzięki temu możliwe będzie szybsze wdrożenie karabinu do służby, gdyby na jego zakup zdecydowała się polska armia. Władze spółki nie ukrywają, że chcą uniknąć problemów, jakie pojawiły się podczas programu Tytan, gdzie karabin MSBS Grot był finansowany z trzech źródeł, a więc prawa autorskie należały aż do trzech podmiotów. To skutkowało tym, że zakup broni był rozciągnięty w czasie.

Czy MSBS-7,62N ma szansę wejść do wyposażenia polskich jednostek? Nasze wojsko zdecydowanie szuka tego typu broni. Obecnie żołnierze wojsk lądowych mają do dyspozycji pięć typów karabinów wyborowych: TOR kalibru 12,7 mm, BOR kalibru 7,62 mm, TRG-21 i TRG-22 – oba kalibru 7,62 mm, a także radzieckie karabiny SWD, czyli karabiny snajperskie Dragunowa (Snajperskaja Wintowka Dragunowa) kalibru 7,62 mm.

W jednostkach najwięcej jest tej ostatniej broni. Polska armia chce ją jednak w najbliższych latach wycofać ze służby, gdyż nie jest zasilana natowską amunicją 7,62 x 51 mm NATO, lecz pociskami 7,62 x 54 mm R.
Broń, nad którą inżynierowie „Łucznika” pracują od 2015 roku, na początku tego roku była prezentowana przedstawicielom zagranicznych armii i wzbudziła duże zainteresowanie. Od tego czasu jest testowana w ramach zakładowych prób.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Kampania wyborcza poza armią
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Szef NATO w Warszawie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wilno w polskich rękach
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Alarm dla Jastrzębi
Bliski Wschód. Region bez klucza
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Żołnierski dar serca
Bohater Yoga
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Region Without a Key
Leopardy w pułapce
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Tryumf w cieniu Jałty
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Ducha nie wolno tracić
Kurier podziemnego państwa
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Błękitna Armia przybywa do Polski
Leopards in a Trap
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Irackie zapiski gen. Bieńka
Tarcza przeciwko agresji
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Podpułkownik „Sokole Oko”
Czołgi błota się nie boją
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Sukcesy biegających żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Cel – bezpieczna Europa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
„Sophia” z nową zmianą
Remont „Piasta” na finiszu
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Panie bez taryfy ulgowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wodowanie „Artemisa”
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO