moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pretorianin

Waży 13 ton i można nim przewozić ponad 30 pasażerów w trudnych warunkach terenowych. Pojazd opracowany przez polskich inżynierów z firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne oraz Czechów ze spółki Torsus to pierwszy na świecie opancerzony, dwuosiowy autobus terenowy o napędzie na wszystkie koła. Pretorianin był jedną z nowości na targach zbrojeniowych w Kielcach.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się każda służba mundurowa na świecie, nie tylko wojsko, ale również straż graniczna czy policja, jest sprawny transport funkcjonariuszy (żołnierzy) w trudnych warunkach terenowych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest odpowiednio do tego przystosowana ciężarówka, na której naczepę można nie tylko wrzucić ładunek – w tym uzbrojenie oraz bagaże – lecz także załadować kilkunastu żołnierzy lub funkcjonariuszy. Taki środek transportu ma jednak jedną zasadniczą wadę. – Każdy kto spędził na takiej ciężarówce choć pół godziny w czasie jazdy po bezdrożach, wie doskonale, jakie jest to niewygodne i męczące. A co dopiero, gdy trzeba jechać kilka godzin. Wtedy po zejściu na ziemię marzymy, aby położyć się i odpocząć, a nie brać się za czekające nas zadanie – przyznaje Grzegorz Szczęśniak, prezes firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

Polska firma podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowała wóz rozwiązujący ten problem. To Pretorianin, czyli pierwszy na świecie opancerzony, terenowy autobus klasy 4x4. Opracowany został wspólnie przez Polaków oraz czeskich inżynierów z firmy Torsus. – Tego typu konstrukcji, a mamy chyba dobrą wiedzę o ofercie koncernów samochodowych z całego globu, nie ma obecnie żadna firma na świecie– zapewnia Szczęśniak.

REKLAMA

Pojazd w wersji podstawowej waży 13,5 t, ma ponad 8 m długości, 3,7 m wysokości i może zabrać na pokład 31 pasażerów (plus kierowca). Za bazę Pretorianina posłużyło podwozie MAN-a (model TGM 13.240 4x4). Niemiecki jest również silnik. To sześciorzędowy, wysokoprężny motor MAN-a, model D0836LFL40, o pojemności 6,9 l i mocy 240 KM (176 kW), który generuje 925 Nm. Osiągający prędkość prawie 120 km/h autobus może bez przygotowania pokonywać przeszkody wodne o głębokości 70 cm, a prześwit w wozie – pod przednią osią – wynosi 389 mm.

Największą zaletą Pretorianina jest to, że na życzenie klienta można go opancerzyć do poziomu Stanag-1, czyli zapewniającego ochronę przed ostrzałem z karabinów kalibru 5,56 mm i 7,62 mm, a także wybuchami min czy granatów. W ten sposób staje się on pojazdem, którym można poruszać się w strefie działań wojennych.

Twórcy pojazdu deklarują, że Pretorianin jest przeznaczony nie tylko dla wojska czy formacji mundurowych. Mogą się nim zainteresować na przykład firmy wydobywcze, które muszą dowozić górników do kopalni położonych w niedostępnym terenie nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Jak się dowiedział portal polska-zbrojna.pl, Pretorianinem jest zainteresowana armia ukraińska, która mogłaby używać tego typu wozów do przewozu żołnierzy w strefie działań zbrojnych na wschodzie kraju.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Polowanie na zbrodniarzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Panie bez taryfy ulgowej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
W Brukseli o bezpieczeństwie
Cel – bezpieczna Europa
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
19 medali żołnierzy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
O honor Polski walczącej
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Breakdown? Do not panic
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Neptuny wchodzą do służby
Więcej Polski w Eurokorpusie
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Deputowani z USA murem za NATO
77 lat temu powstała Armia Krajowa
WOT na szklanym ekranie
Podchorążowie na zimowym survivalu
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Na wyciągnięcie ręki
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
The holy mission
Pokonać strach przed ogniem
Macedonia Północna w drodze do NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Diabły po Żelaznych Koniach
Peaceful Pretexts of Putin
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Podwójne zamrożenie
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Obrady NATO w Brukseli
Zwiad w miejskiej dżungli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Ramię w ramię z pogranicznikami
Interoperacyjność Jaśmina
Harcerz zwany Flo
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO