moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zlot Synów Pułku w AON

W Akademii Obrony Narodowej 14 września rozpoczął się ogólnokrajowy zlot Synów Pułku, organizacji zrzeszającej kombatantów, którzy nie mając ukończonych 17 lat, brali udział w walce o wolną i niepodległą Polskę. Patronat nad zlotem objął Minister Obrony Narodowej.


Podczas uroczystej inauguracji zlotu w auli im. gen. Józefa Kuropieski dokonano wyróżnień i odznaczeń osób szczególnie zasłużonych dla organizacji. Gość specjalny spotkania pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, oraz rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek za działalność dla dobra publicznego, dobrosąsiedzkich stosunków i pokoju odznaczeni zostali  Komandorią Missio Reconciliationis. Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym za prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny oraz upamiętnianiu historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej odznaczony został szef Wydziału Wychowawczego AON ppłk Marek Szewczyk.


Zlot odbywa się co dwa lata w różnych miastach kraju ku pamięci i uczczeniu walk z okupantem. W tym roku najmłodszych żołnierzy II wojny światowej – posiadaczy odznaki Syna Pułku gości Akademia Obrony Narodowej w Warszawie. Ponad 100 uczestników zlotu, oprócz zapoznania się z uczelnią, jej historią i tradycjami, będzie miało okazję odbyć wycieczkę do miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terenie Warszawy. W programie jest także wizyta m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałacu Mostowskich.

*****

Syn pułku – potoczne, później oficjalne określenie młodocianego żołnierza. Synami pułku nazywano w okresie wojen napoleońskich dzieci, najczęściej sieroty po towarzyszach broni lub markietankach, przygarnięte przez oddziały wojskowe. Dzieci, najczęściej chłopcy, pełnili zwykle funkcje chłopców na posyłki, doboszów lub łączników. Niekiedy zdarzało się im przystępować do walki z bronią w ręku.

W okresie II Rzeczypospolitej niektóre pułki również adoptowały sieroty, zapewniając im wikt, mieszkanie i często wspólnie finansując kształcenie. Dzieci te nie spełniały zazwyczaj żadnych prac służebnych, mając raczej rolę maskotek pułkowych.

Zjawisko synów pułku nabrało szczególnego znaczenia w okresie II wojny światowej. Jednostki polskie powstałe w ZSRR przygarniały często nieletnich rodaków, pozbawionych w zawierusze wojennej opieki, ratując ich w ten sposób przed prawdopodobną śmiercią głodową. Starsi synowie pułków zazwyczaj brali udział w walce. Młodszym władze wojskowe starały się zapewnić opiekę, i – o ile to było możliwe – edukację. Z synów pułków rekrutowali się w dużej mierze uczniowie Junackiej Szkoły Kadetów powstałej w Palestynie przy Armii Andersa.

Synami pułków nazywano też dzieci przygarnięte przez oddziały partyzanckie, m.in. ocalałe po pacyfikacjach wsi. W pierwszych latach po II wojnie niektóre jednostki wojskowe kontynuowały tradycję, podejmując zbiorową opiekę nad wojennymi sierotami.

We wrześniu 1968 r. Minister Obrony Narodowej ustanowił odznakę Syn Pułku. Odznaka była nadawana tym osobom, które jako dzieci – żołnierze w latach II wojny światowej, nie mając ukończonych 17 lat, brały udział w walkach z hitlerowskim okupantem w jednostkach ludowego Wojska Polskiego, polskich formacjach wojskowych na Zachodzie i w oddziałach partyzanckich. Nazwą „Synów Pułku” ochrzczono kilka ulic (m.in. w Warszawie, Białymstoku, Płocku, Bydgoszczy i Olsztynie) i szkół (m.in. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Synów Pułku nr 31 w Gdyni, Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku i Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy, Zespół Szkół im. Synów Pułku w Węglowicach).

Obecnie Synowie Pułku wchodzą w skład  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, stanowiąc najmłodszą autonomiczną grupę środowiskową kombatantów.

Źródło: Magdalena Rochnowska/ AON

PZ

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1621357260
"W pierwszych latach po II wojnie niektóre jednostki wojskowe kontynuowały tradycję, podejmując zbiorową opiekę nad wojennymi sierotami." - Czy te dzieci też mają prawo nazywać się " synami pułku" ? Do którego roku trwała ta tradycja opiekowania sie nad sierotami wojennymi przez wojsko?
76-46-01-1B

Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
 
Nowa mapa garnizonów
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Wyzwanie, które integruje
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Siła zaplecza
Zachód daje Ukrainie zielone światło
Nasi czołgiści najlepsi
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Żołnierz influencer?
Jesteś na Signalu? Nie daj się złowić cyberprzestępcy!
Recepta na sukces: zadowolony pracownik i dumny żołnierz
Misja PKW „Olimp” doceniona
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
WOT z pomocą tonącym
Najlepsi snajperzy wśród specjalsów
Lotnicza „sztafeta pokoleń”
Szukasz pomysłu na wakacje? Może szkolenie wojskowe?
Sierżant Mateusz Sitek. Cześć jego pamięci!
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Piloci na straży bezpieczeństwa
Podejrzane manewry na Bałtyku
Trzy okręty, jeden zespół
Rozpoznanie i możliwości rażenia bez ryzyka dla żołnierzy
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Medycyna pola walki dla cywilnych lekarzy?
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Zawiszacy zwiększają zasoby K2
Nowe cele obronne NATO
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Droga pełna emocji
Ogniem i tarczą
Dzień, który zmienił bieg wojny
ZMU dla marynarzy
K2 ze słowacką tarczą
PGZ na nowo
Wojskowe wsparcie dla TOPR-u
Od chaosu do wiktorii
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyzwanie, które integruje
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Zmagania sześcioosobowych armii
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Letni wypoczynek z MON-em
Dziękujemy wam, weterani!
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podium
Siły szybkiego reagowania na Pustyni Błędowskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO