Kilka tysięcy uczniów przyjedzie do Warszawy na pierwszy biwak klas mundurowych, który organizuje Akademia Obrony Narodowej. Takie profile to edukacyjna nowość i zarazem hit rekrutacyjny szkół średnich. Uczniowie dostają oceny ze strzelania, mają musztrę i przychodzą do szkoły w mundurach.
Wojskowe klasy nazywane są różnie: mundurowe, o profilu obronność albo bezpieczeństwo narodowe czy wewnętrzne. Okazały się świetnym pomysłem na przyciągnięcie do szkół średnich uczniów, zwłaszcza w dobie niżu demograficznego. A dla AON i dla polskiej armii są doskonałym sposobem na zainteresowanie młodzieży obronnością i służbą zawodową. Klasom patronują bowiem bataliony czy brygady, a część zajęć odbywają na terenie jednostek wojskowych. Z ofertą współpracy wyszła też do szkół, które mają klasy o takim profilu, Akademia Obrony Narodowej.
– Zamierzamy objąć patronatem około 60 szkół, a nowa akcja „Biwak” spowodowała, że to z inicjatywy szkół są dziś podpisywane patronaty – wyjaśnia Magdalena Rochnowska, rzecznik prasowa AON.
Do końca roku 2012 Akademia udzieliła patronatu klasom z siedmiu liceów i zespołów szkół, a od stycznia do kwietnia już kolejnej siódemce. To młodzież z 14 placówek w całym kraju. Wielu z nich uczy się w Warszawie, ale też w Górze Kalwarii, Otwocku, Radomiu, Janowie Lubelskim, Olecku, Mrągowie, Sejnach, Stalowej Woli, Ostrołęce, Lubrańcu-Marysinie.
Przed wejściem głównym do każdej ze szkół wisi informacja o patronacie, a placówki propagują informacje o wspólnych działaniach i o samej Akademii. Robią to podczas organizowanych dni otwartych (plakaty informacyjne, oferta Akademii Obrony Narodowej) oraz wszelkich innych imprez promocyjnych i okolicznościowych. A co same z tego patronatu mają?
Przedstawiciele Akademii często odwiedzają uczniów, na przykład z okazji święta szkoły czy spotkań edukacyjnych. Młodzież jest też zapraszana do AON na wykłady, warsztaty, fora dyskusyjne, wszechnice, konferencje, seminaria i podobne wydarzenia. Może korzystać z biblioteki uczelnianej, a w czasie wakacji z jej bazy noclegowej. Największą atrakcją jest jednak biwak klas mundurowych, który Akademia organizuje dla uczniów od 16 do 19 maja 2013 r. Dotychczas chęć uczestnictwa w nim zadeklarowało około 2200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski.
– W trakcie biwaku przewiduje się między innymi uroczystą zbiórkę młodzieży przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz jej ślubowanie i zwiedzanie Warszawy. Będą też spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy oraz zawody sportowe – wymienia Magdalena Rochnowska. Rzecz jasna, młodzież będzie się również zapoznawać z ofertą edukacyjną AON i innych wyższych uczelni wojskowych.
Przedstawiciele szkół, które chcą wziąć udział w biwaku, przyjechali omówić szczegóły z organizatorami. – Razem z wychowawcami zastanawialiśmy się, jak skutecznie zagospodarować pasję i wysiłek młodzieży w klasach mundurowych – mówi rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej, gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.
autor zdjęć: www.zspsolec.pl
komentarze