4 kwietnia to Święto Wojskowej Służby Zdrowia. Z tej okazji dowódca XII zmiany PKW Afganistan generał brygady Andrzej Tuz, wręczył odznaczenia i listy gratulacyjne całemu personelowi medycznemu szpitala polowego w Ghazni i amerykańskiemu zespołowi lekarzy.
W ciągu tylko 6 miesięcy XII zmiany personel szpitala polowego w Ghazni miał ponad 7 tysięcy przyjęć ambulatoryjnych różnego rodzaju, około 200 zabiegów chirurgicznych i leczeń szpitalnych, ponad 1000 leczeń stomatologicznych. To tylko niektóre liczby mówiące jak ciężką pracę wykonuje ten nieliczny zespół lekarzy wojskowych, polskich i ukraińskich.
W zespole tym swoją służbę pełnią także lekarze cywilni jak znany wielu żołnierzom doktor Robert Pustułka, chirurg z ponad 5-letnim doświadczeniem misyjnym, o którym koledzy medycy wypowiadają się w samych superlatywach. Nie można nie wspomnieć tu o ogromnej roli pielęgniarek wojskowych i ratowników medycznych z jednostek wojskowych w całym kraju, którzy są codziennie na pierwszej linii jeżdżąc w patrolach bojowych z żołnierzami. − To zarówno polscy jak i afgańscy pacjenci są leczeni w naszym szpitalu. Często przywożone są też dzieci afgańskie, które ucierpiały przypadkowo w różnego rodzaju atakach talibskich ekstremistów. Stąd tak duża liczba przyjęć wszelkiego rodzaju − powiedział nam szef szpitala pułkownik lekarz Bogusław Nowak.
Pięknym docenieniem pracy ukraińskich lekarzy w mundurach, pracujących na co dzień w szpitalu polowym było wyróżnienie ich Medalem Wojska Polskiego przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. W imieniu ministra odznaczenia wręczył dowódca kontyngentu generał Tuz.
− Poświęcenie to, które nierzadko wykracza poza ramy pomocy medycznej stanowi niezbywalną wartość naszego zawodu. Służąc w jednostkach wojskowych, szpitalach, z dala od domu na misjach zagranicznych udowadniacie, że człowiek jest dla Was najwyższą wartością. Dziękuję całemu korpusowi medycznemu i wszystkim pracownikom wojskowej służby zdrowia za ofiarność i codzienny wysiłek oraz dowód szczególnego powołania – służbę drugiemu człowiekowi − napisał w swoich życzeniach do lekarzy ze szpitala polowego w Ghazni, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia pułkownik lek. Piotr Dzięgielewski. Życzenia w jego imieniu odczytał pułkownik Nowak na wspólnym spotkaniu z podległym sobie personelem medycznym.
***
Wojskowa Służba Zdrowia (WSZ) zajmuje się całokształtem spraw medyczno-sanitarnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Do zadań WSZ należy:
1. utrzymanie i wzmacnianie stanu zdrowotnego składu osobowego Sił Zbrojnych przez dobór do wojska zdolnych do służby wojskowej obywateli, stałą kontrolę ich stanu zdrowia, wczesne wykrywanie i leczenie zachorowań, nadzór nad wychowaniem fizycznym i szkoleniem;
2. zabezpieczenie sanitarno-higieniczne i przeciwepidemiczne wojsk poprzez nadzór nad higieną zakwaterowania, żywienia, pracy, zaopatrzenia w wodę, higienę osobistą itp., szczepienia ochronne, wykrywanie i izolację chorych zakaźnie, stosowanie reżymu przeciwepidemicznego, prowadzenie oświaty sanitarnej;
3. prowadzenie szkolenia sanitarnego w zakresie udzielania pierwszej pomocy i szkolenie medyczne personelu Sił Zbrojnych pod względem fachowym i wojskowo-medycznym oraz umiejętności działania w warunkach polowych w ramach systemu leczniczo-ewakuacyjnego;
4. przygotowanie Sił Zbrojnych pod względem materiałowym i mobilizacyjnym na wypadek wojny;
5. prowadzenie prac naukowo-badawczych mających na celu znalezienie najlepszych metod zabezpieczenia medycznego wojsk w czasie pokoju i wojny.
Wojskowa Służba Zdrowia jest ściśle powiązana z cywilną służbą zdrowia (właśc. System Ochrony Zdrowia), od której działania zależy dobry stan zdrowotny uzupełnień, stan sanitarno-higieniczny środowiska otaczającego wojsko, a w czasie wojny rozwój bazy materiałowej tyłów. Cywilna służba zdrowia w czasie wojny przejmuje do dalszego leczenia rannych i chorych ewakuowanych z zakładów Wojskowej Służby Zdrowia, a także zajmuje się uzupełnianiem jej kadr. W czasie pokoju dostosowana jest przede wszystkim do stacjonarnego systemu pracy.
Źródło: kpt. Marcel Podhorodecki
autor zdjęć: st. chor. szt. Adam Roik
komentarze