moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobaczyć Afganistan oczami tubylców

Czy gest OK uczyniony na znak zgody może doprowadzić do zerwania rozmów z afgańską starszyzną? Kiedy kobieta może brać udział w negocjacjach? Co oznacza słowo „kibla”? Żołnierze przygotowujący się do XIV zmiany PKW właśnie rozpoczęli cykl kursów kulturowych.


Choć do wyjazdu pozostało co najmniej kilka miesięcy, już teraz poznają afgańskie obyczaje. W kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych przez tydzień ćwiczyło 19 wojskowych ze świętoszowskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Dowiedzieli się między innymi, co oznacza „szariat” (prawo kierujące życiem wyznawców sunnickiej i szyickiej odmiany islamu), „kibla” (kierunek, w którym muzułmanie powinni zwracać się podczas modlitwy) i „Nowruz” (Nowy Rok). Wykładowcy wyjaśniali także, jaka jest różnica między mułłą (nauczyciel) a talibem (uczeń).

Podczas zajęć w sali naśladującej afgańskie pomieszczenie żołnierze wzięli udział w zaimprowizowanych scenkach. Musieli, na przykład, przeprowadzić negocjacje z lokalną starszyzną zaniepokojoną zabiciem przez wojsko stada kóz. W skład wojskowej delegacji wchodziła kobieta, która na przywitanie pierwsza wyciągnęła rękę. Okazało się, że był to błąd. – Powinna raczej stać z boku, koniecznie w nakryciu głowy i lepiej, żeby nie angażowała się w dyskusję, bo w islamie rola kobiety jest zupełnie inna – mówi kpt. Justyna Balik, biorąca udział w kursie.

Jeden z wykładowców, kpt. Marcin Matczak, podkreśla, że błędy, jakie w czasie misji popełniają żołnierze, wynikają najczęściej ze stosowania zachodnich zwyczajów w relacjach z miejscową ludnością. – Popularny u nas gest OK (uniesiony w górę kciuk) Afgańczycy odbierają negatywnie. Podobnie jak wskazanie na coś palcem. To dlatego, że w ich kulturze gesty wykonywane rękami źle się kojarzą – wyjaśnia kpt. Matczak.

Żołnierze powinni pamiętać, że europejski uścisk dłoni przy powitaniu może być odebrany jako obraźliwy – Afgańczycy podają bowiem obie ręce. Niezwykle ważny jest także kontakt wzrokowy. Jedna z żołnierskich anegdot opowiada o tym, jak doszło do przerwania spotkania z afgańską starszyzną. Zgrzyt pojawił się już na początku, gdy jeden z dowódców, witając się z lokalnym włodarzem, zerknął na stojącą obok osobę. Tak bardzo uraziło to Afgańczyka, że trzeba było zorganizować ponownie spotkanie.

– To są pomyłki zwykłych żołnierzy, jednak błędy można popełnić także podczas planowania działań bojowych. Wówczas konsekwencje są wyjątkowo poważne, mogą doprowadzić nawet do odwołania operacji – twierdzi kpt. Matczak.

Sztabowcy muszą, na przykład, odpowiednio wyznaczyć trasę przejazdu konwoju czy patrolu, gdy będzie biegła w pobliżu cmentarza. Żołnierze powinni wówczas zadbać o to, by pojazdy nie naruszyły strefy ochronnej wokół niego.

Szkolenie żołnierze uważają za bardzo przydatne. – Znajomość kultury islamu daje nam większe poczucie pewności w relacjach z afgańską ludnością – przyznaje kpt. Justyna Balik z 10 Brygady. Kapitan Matczak dodaje, że jest to bardzo ważne, bo, wbrew pozorom, żołnierze częściej mają kontakt z cywilami, na przykład gdy patrolują okolice, niż uczestniczą w działaniach bojowych.

Żołnierze, którzy wyjeżdżają na misję, nie mają obowiązku brania udziału w kursach kulturoznawczych. Jednak coraz częściej sami wyrażają chęć uczestniczenia w nich. – Kursy są organizowane dla wojskowych, którzy wyjeżdżają na wszystkie misje. Ostatnio na prośbę jednego z dowódców przeprowadziliśmy takie szkolenie dla tych, którzy jechali do Mali – mówi por. Kamila Kreis-Tomczak z kieleckiego Centrum.

Szkolenie ze świadomości kulturowej Centrum prowadzi regularnie co kilka tygodni w zależności od potrzeb zainteresowanych. Zgłaszają się na nie zwykle sierżanci, szeregowi, a także podpułkownicy.

DK, JT

autor zdjęć: Robert Lemanowicz

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Leopardy jadą na poligon
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojna o porządek świata
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO