moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Test przed dyżurem bojowym w UE

W Wędrzynie ruszają międzynarodowe manewry „Common Challenge-12”. Poza Polakami biorą w nich udział wojskowi z Niemiec i Francji. Ćwiczenia mają sprawdzić, czy żołnierze są gotowi do objęcia dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Od stycznia 2013 dowodzić nią będą Polacy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą musieli interweniować w różnych rejonach świata objętych kryzysem.

Do udziału w Weimarskiej Grupie Bojowej UE przygotowywali się także żołnierze batalionu manewrowego 17 BZ, którzy stanowią główną siłę grupy.

Do Polski przyjechało 13 żołnierzy Bundeswehry i 19 z armii francuskiej. Przez tydzień będą ćwiczyć razem z wojskowymi 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To właśnie żołnierze z Wędrzyna pokierują liczącą 2 tys. wojskowych grupą bojową UE. Ich dyżur potrwa pół roku. Razem z żołnierzami z Niemiec i Francji mają być gotowi do zapobiegania konfliktom, wspierania misji ewakuacyjnych i humanitarnych nawet w najodleglejszych rejonach świata, jeśli zdecyduje tak Rada UE.

Weimarską Grupą Bojową będzie dowodzić gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Polskim żołnierzom podlegać będzie m.in. batalion zmotoryzowany, w którego wyposażeniu są KTO Rosomak, oraz pododdziały wsparcia. Wojskowi z Wędrzyna europejski dyżur bojowy pełnili już w pierwszej połowie 2010 r.

Ostateczny przed europejską misją sprawdzian pod kryptonimem „Common Challenge-12” rozpocznie się 17 listopada na wędrzyńskim poligonie. Dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć różne scenariusze operacji. Będą musieli np. wysłać (tylko wirtualnie) żołnierzy grupy do fikcyjnego państwa, w którym panuje konflikt wewnętrzny. Ma się tam odbyć konferencja pokojowa, a europejskie siły wojskowe mają zapewnić jej bezpieczny przebieg.


Z kolei żołnierze z batalionowej grupy manewrowej dowodzonej przez ppłk. Rafała Miernika będą odpierać atak rebeliantów na bazę, strzelać z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz Rosomaków. Nowością będzie pokaz strzelania z haubic samobieżnych 152 mm Dana na wprost.

– Zarówno dyżur bojowy UE, jak i poprzedzające go szkolenie to zupełnie inne zadania niż te, które dotychczas wykonywali żołnierze. Część przygotowań ma bowiem charakter ściśle narodowy. Chodzi o to, że każde z państw szkoli swoich żołnierzy samodzielnie. Jest też część międzynarodowa ćwiczeń, ale ta dotyczy tylko kadry dowódczej. Dlatego jako dowódca grupy muszę wierzyć na słowo, że sojusznicy i ich pododdziały zostali dobrze przygotowani, bo nie mamy szans wspólnego przećwiczenia poszczególnych działań – mówi gen. Andrzejczak.

Generał podkreśla, że podczas ewentualnych działań grupy bardzo ważna jest umiejętność współpracy wojskowych z cywilnymi organizacjami rządowymi, pozarządowymi i międzynarodowymi. – Gdybyśmy musieli interweniować w jakiejś sytuacji kryzysowej, to raczej mniej koncentrowalibyśmy się na zrzucaniu bomb czy strzelaniu z Rosomaków, a bardziej na szerokiej współpracy, negocjacjach i pokojowym rozstrzyganiu konfliktów –  mówi gen. Andrzejczak. Jednak nie zawsze młodzi dowódcy plutonów czy kompanii mają dostateczne doświadczenie do takich działaniach.

Jeżeli międzynarodowe ćwiczenia certyfikujące „Common Challenge-12” dla sztabu i dowództwa zakończą się oceną pozytywną, gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak w grudniu pojedzie do Brukseli. Tam w Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej (European Union Military  Committee) zamelduje gotowość Weimarskiej Grupy Bojowej do objęcia dyżuru.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi opanowali amerykański okręt
 
Jak czynić dobro, czyli Buzdygan w akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Droga do zespołu bojowego GROM
Dzień, który zmienił bieg wojny
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Nowy rozdział w historii Mesko
Nasi czołgiści najlepsi
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Film o Feniksie i terytorialsach
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
Ewakuacja Polaków z Izraela
Letni wypoczynek z MON-em
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Wschodnia flanka walczy w przeciwnikiem
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Apache’e z szachownicą
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Na RBN o jedności w kwestiach bezpieczeństwa
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Setka lotów w „Akcji Serce” za nimi!
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Śmierć gorsza niż wszystkie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Lekcje na poligonie
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Podróż w ciemność
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Gen. Sosabowski upamiętniony
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Kolejny model Grota dla żołnierzy
„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
Wykuwanie interoperacyjności
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Odbudowa obrony cywilnej kraju
„Baltops” także na lądzie
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Umarł król, niech żyje król!
Misja PKW „Olimp” doceniona
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Kolejni Polacy ewakuowani z Bliskiego Wschodu
DNA GROM-u
Abrams M1A2SEPv3 – wzorzec nowoczesnych czołgów
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO