moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zanim przylecą najnowsze Apache’e

Wolność nie broni się sama z siebie. Wolność potrzebuje siły naszej armii, najlepszego sprzętu i najlepiej wyszkolonych żołnierzy – mówił dziś szef MON-u w bazie 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych po podpisaniu umowy na leasing ośmiu śmigłowców Apache w starszej wersji D. Mają one służyć Polakom w czasie oczekiwania na pierwszą dostawę najnowszych AH-64E w 2028 roku.

W sierpniu 2024 roku wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E. Wart około 10 mld dolarów (40 mld zł) kontrakt sprawi, że Polska stanie się największym po Stanach Zjednoczonych użytkownikiem tych nowoczesnych statków powietrznych. Obejmuje on też pakiet szkoleniowy dla pilotów i osób obsługujących maszynę oraz zapas amunicji i części zamiennych.

– To przełomowa umowa, która zmienia oblicze sił powietrznych, oblicze polskiej armii – mówił w zeszłym roku minister obrony narodowej w 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wicepremier powrócił do bazy w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) we czwartek 27 lutego, by podpisać kolejny kontrakt dotyczący amerykańskich śmigłowców. Chodzi o leasing ośmiu AH-64D, które dotrą do Polski w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu 2025 roku.

– Dziś leasingujemy osiem śmigłowców bojowych Apache w wersji D, aby nasi żołnierze mogli zdobyć umiejętności i być w pełni przygotowani na nadejście najnowocześniejszego sprzętu. Po to bierzemy dzisiaj leasing, wydajemy na to 300 mln dolarów – zaznaczył szef MON-u.


Realizacja: Jakub Zagalski, Marcin Łobaczewski, Michał Korsak / ZbrojnaTV

Wicepremier Kosiniak-Kamysz w obecności amerykańskich wojskowych i dyplomatów podkreślił, że relacje i sojusz polsko-amerykański są racją stanu naszego bezpieczeństwa. – Dostęp do wielu najnowocześniejszych technologii amerykańskich jest oferowany tylko najbliższym sojusznikom – powiedział minister obrony o podpisaniu umów na zakup i leasing śmigłowców Apache. – To jest poważna decyzja, która wynika z tego, że chcemy być w pełni przygotowani do zawładnięcia sprzętem, który kupujemy. Samo zakupienie sprzętu wojskowego nie powoduje, że posiadamy pełne zdolności do posługiwania się nim – skomentował temat leasingu ośmiu śmigłowców szef MON-u i dodał, że polscy piloci Apache’ów oraz członkowie personelu naziemnego już od kilkunastu miesięcy szkolą się w USA.

Minister obrony narodowej zwrócił też uwagę na plany rozszerzenia współpracy z rządem USA w zakresie inwestycji w przemysł zbrojeniowy. – Wejdźmy w kooperację joint venture. Budujmy firmy polsko-amerykańskie, amerykańsko-polskie, które będą mogły funkcjonować u nas, na europejskim kontynencie. I będą mogły przez to też korzystać ze środków europejskich – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do propozycji, która została dobrze przyjęta przez amerykańskiego sekretarza obrony i ma być teraz rozpatrywana.

– W 2028 roku czekamy na pierwsze 15 sztuk z 96 zamówionych w zeszłym roku AH-64E za niebagatelną kwotę 10 mld dolarów. Chcę państwu powiedzieć, że jako kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej przywracamy porządek w działaniach – wszystko jest realizowane zgodnie z planem – podsumował szef MON-u.

Dostawy AH-64E planowane są na lata 2028–2032. Po zrealizowaniu zamówienia Polska stanie się drugim co do wielkości użytkownikiem śmigłowców Apache na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla MON, znacząco wzmocni to potencjał obronny kraju i potwierdzi determinację w modernizacji oraz rozwoju lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Sgt. Ian Charles Tracy

dodaj komentarz

komentarze


Od pilota do instruktora
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Brytyjczycy żegnają Malbork
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Hekatomba na Woli
Sojusznicza misja na polskim niebie
Terytorialsi i czarna taktyka
Coraz więcej żołnierzy pomaga usuwać skutki nawałnic
Pucharowe zmagania Polaków
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Prezydent Duda pożegnał się z wojskiem
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Na granicy coraz trudniej
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Logistyczna rewolucja
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Las Pamięci uczci poległych
Żołnierze pomagają na wałach w Pszczółkach
Cisza przed wojną
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Orlik na Alfę
W drodze po młodszego nurka
15 sierpnia widzimy się w Warszawie!
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Karol Nawrocki objął urząd prezydenta
Inwestycje w mobilność wojska
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Wojsko przyciąga młodych jak nigdy wcześniej
Aira – pierwszy pies wojskowy w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT
Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT w akcji
Pamięć o poległych na misjach wciąż żywa
Warszawo, do broni!
Na rosyjskim pasku
Tłumy na zawodach w Krakowie
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zostać kapralem rezerwy
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Rocznica powstania warszawskiego w MPW
Czołg K2 made in Poland
„Bez wojska usuwanie szkód trwałoby dłużej”
Terytorialsi zawitają do Płocka
Stańcie do apelu!
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Tomczyk: Macierewicz dążył do ukrycia prawdy
Ważna współpraca
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Polsko-norweskie partnerstwo w zwalczaniu dronów
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Warsztat na kółkach dla F-16
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
7TP – czołg kompromisu
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Nawrocki: Będę wspierał modernizację armii
Armia zetek
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Warszawa uczciła rocznicę Powstania
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Czas próby
Wojskową służbę zdrowia czekają zmiany
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kolarskie święto w stolicy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
K2 będą produkowane w Polsce
Beret „na rekinka” lub koguta
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO