moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kobieca formacja wojskowa u gen. Andersa

Ochotniczki z Pomocniczej Służby Kobiet podczas II wojny światowej pełniły służbę w szpitalach, kancelariach, magazynach, na wartowniach i w kuchniach. Ich historię można poznać dzięki otwartej dziś wystawie plenerowej przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Ekspozycję do końca lipca można oglądać przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

– Wystawa jest hołdem dla kobiet, które odgrywały pomocnicze role w polskiej armii. Pokazuje też ich zasługi w czasie II wojny światowej – mówił wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek podczas otwarcia ekspozycji plenerowej „PSK – Pomocnicza Służba Kobiet w Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1941–1946”. Wiceszef MON-u podkreślił jednocześnie, że dziś mówiąc o kobietach w polskim wojsku nie mamy na myśli tylko funkcji pomocniczych, lecz pełnoprawnych żołnierzy pełniących służbę w różnych formacjach sił zbrojnych.

– Ekspozycja przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową przypomina o służbie kobiet ochotniczek w Wojsku Polskim na terenie ZSRS, następnie na Bliskim Wschodzie i w 2 Korpusie Polskim we Włoszech – mówił Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Przy tworzeniu wystawy pracownicy placówki korzystali z materiałów zebranych do wydanego tuż po zakończeniu II wojny albumu „W służbie dla Ojczyzny. Kobieta-żołnierz 2 Korpusu Polskiego 1941–1946”.

REKLAMA

„‘Pestki’ (tak od skrótu PSK nazywano ochotniczki – przyp. red.) wraz z Armią Andersa przeszły cały szlak bojowy i były dumne z roli, jaką odegrały w walce z okupantem” – zaznaczyła w liście do uczestników uroczystości Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu. Z kolei mjr Nina Kaczmarek, przewodnicząca Rady ds. Wojskowej Służby Kobiet w MON, mówiła o tym, że kobiety w służbie ojczyzny były zawsze, ale pełniły w niej różne funkcje w zależności od okresu historycznego. Jak dodała mjr Kaczmarek, Polki nigdy nie były bierne w sprawach walki o niepodległość, a ich zaangażowanie pokazuje otwarta dziś wystawa.


Film: Dominika Celińska, Anna Dąbrowska / ZbrojnaTV

Składa się na nią kilkanaście plansz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety sanitariuszki, kobiety za kierownicą wojskowych ciężarówek czy pracujące w czasie II wojny światowej w wojskowych kantynach. Fotografie opatrzone są komentarzem historycznym. Ekspozycję można oglądać do końca lipca w warszawskiej Galerii Plenerowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy Krakowskim Przedmieściu 64, tuż przy pl. Zamkowym. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wystawy.

Pomocnicza Służba Kobiet powstała rozkazem gen. Władysława Andersa, dowódcy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS, ze stycznia 1942 roku w ramach budowania polskiej armii w Związku Sowieckim. Wstępowały do niej Polki zwalniane z łagrów i kołchozów. Inspektorkami PSK były Władysława Piechowska, działaczka kobiecego ruchu niepodległościowego, i Bronisława Wysłouchowa, żołnierz AK. Ochotniczki po przejściu przeszkolenia pełniły służbę w kancelariach, magazynach, wartowniach, kuchniach i szpitalach. „Pestki” razem z Armią Andersa ewakuowano na Bliski Wschód, a potem wraz z 2 Korpusem część z nich wyjechała do Włoch.

Oddziały kobiece powstawały także w Wielkiej Brytanii z ochotniczek przetransportowanych z Bliskiego Wschodu oraz kobiet ewakuowanych z Europy. Od lipcu 1944 roku podzielono kobiecą formację na: Pomocniczą Wojskową Służbę Kobiet, Pomocniczą Lotniczą Służbę Kobiet i Pomocniczą Morską Służbę Kobiet. W PSK służyło 4–7 tys. ochotniczek. Organizację rozwiązano w marcu 1946 roku.

AD

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
 
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Olimp gotowy na igrzyska!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Za zdrowie utracone na służbie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Pancerny sznyt
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Śmierć przyszła po wojnie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Formoza. Za kulisami
Na ratunek… komandos
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Z parlamentu do wojska
Serwis bliżej domu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Pancerniacy trenują cywilów
The Suwałki Gap in the Game
Wracajcie z medalami!
Oczy na Kijów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Mark Rutte pokieruje NATO
„Operacja borelioza”
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Feniks – następca Mangusty?
Polsko-litewskie konsultacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szkolenie na miarę czasów
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO