moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznica powrotu Polski nad Bałtyk

10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień, tym samym symbolicznie zaślubiając go Rzeczypospolitej. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się w sobotę w Pucku. Wziął w nich udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.


– 104 lata temu generał Józef Haller, niezwykły przywódca Błękitnej Armii, przywódca odradzającego się Wojska Polskiego, przybywa do Pucka, żeby w symboliczny sposób zaślubić i jeszcze raz powiedzieć, że nasz Biały Orzeł, nie tylko nad lądem, ale i nad Bałtykiem rozpostarł swoje skrzydła – powiedział w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier i minister obrony narodowej wziął udział w uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego.

 

 

REKLAMA

Szef MON-u mówił, że choć wydarzenia sprzed 104 lat mają charakter symboliczny, należy je traktować jako zobowiązanie. Zaznaczył, że „historia jest już za nami, ale dziś z niej wyciągamy wnioski na przyszłość”, a Morze Bałtyckie jest obecnie nie mniej istotne jak wtedy, gdy Polska wracała na mapę Europy. – Jest niezwykle ważnym szlakiem handlowym, transportowym. Bałtyk jest ważny dla ochrony infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwa Polski, szczególnie w tak skomplikowanej rzeczywistości i niebezpiecznych czasach – powiedział.

Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Wicepremier Kosiniak-Kamysz, mówiąc o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, podkreślał jak istotną rolę pełni marynarka wojenna. – Nie ma i nie będzie bezpieczeństwa bez silnej marynarki wojennej – zaznaczył. Jak mówił, chodzi o to, aby być nie tylko dumnym z żołnierzy, którzy służą w tym rodzaju sił zbrojnych, ale też by marynarka miała odpowiednie zdolności operacyjne. – Zdolności marynarki wojennej będą podnoszone. To jest nasze zobowiązanie – zapewnił. Zwrócił się też do samych marynarzy dziękując im za wkład, jaki wnieśli w rozwój tych sił zbrojnych.

Szef MON-u przypomniał, że „patriotyzm jest dla wszystkich”. – Patriotyzm to jesteśmy my, my Polacy. Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. To jest nasza historia i tradycja i będziemy o nią dbać, ale będziemy myśleli także o tym, co możemy zrobić w przyszłości – mówił.

W uroczystościach w Pucku wzięli udział m.in. gen. broni Marek Sokołowski, pełniący obowiązki dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych oraz Barbara Nowacka, ministra edukacji i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Listy do uczestników obchodów skierowali także marszałkowie Sejmu i Senatu. – 104 lata temu skrawek nadmorskiej ziemi stał się polską bramą na świat, dumą całego narodu. Powojenna historia zatoczyła dziejowe koło i pokazała, że nad Bałtykiem kształtują się silne wolnościowe idee – napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – Przed kolejnymi pokoleniami stoi zadanie pogłębienia historycznych, gospodarczych, kulturalnych związków z Morzem Bałtyckim oraz stała troska o tę więź, która nierozerwalnie łączy się z naszą państwowością – zaznaczyła marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Z kolei Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, zauważyła, że dziś „trudno wyobrazić sobie Puck bez Zatoki Gdańskiej, tak samo jak Polskę bez dostępu do morza”. – Jesteśmy wdzięczni generałowi Hallerowi, że uczynił nam ten zaszczyt i aktu symbolicznych zaślubin Polski z morzem dokonał właśnie w Pucku – powiedziała. – Pamięć o tym wydarzeniu tkwi głęboko w naszych sercach, cieszy i zobowiązuje. To część naszej tożsamości – podkreśliła.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Tajna misja polskiej agentki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Jachrance o skokach spadochronowych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Ferie w mundurze
Carl-Gustaf w polskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lotnictwo i kobiety
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
Którą drogą do armii?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podoficer pies
Palmiry – miejsce kaźni
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza morski „Dragon”
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO