moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odliczanie do przysięgi

Uczą się podstaw taktyki, pracy saperskiej, ćwiczą celność na strzelnicach – blisko 800 przyszłych podchorążych przechodzi w Żaganiu szkolenie podstawowe. To wstęp do złożenia wojskowej przysięgi i rozpoczęcia nauki na uczelniach i specjalistycznych kursach. Wczoraj odwiedził ich gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister obrony chce znacząco zwiększyć liczebność polskiej armii, nowi podchorążowie są więc na wagę złota. Kilkuset kandydatów na studia i specjalistyczne kursy przechodzi właśnie podstawowe szkolenie w Żaganiu. Bez tego nie mogliby złożyć wojskowej przysięgi. W czwartek spotkał się z nimi gen. Rajmund Andrzejczak. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyjechał do niedawno utworzonego Ośrodka Szkolenia Poligonowego Akademii Wojsk Lądowych, by porozmawiać z przyszłymi oficerami, a także zapoznać się z nową formą szkolenia podstawowego dla kandydatów. W myśl jej założeń ochotnicy ćwiczą na poligonie, podczas gdy podchorążowie starszych roczników dublują obecnych tam oficerów – pomagają planować i prowadzić poszczególne zajęcia, realizują zadania związane z logistyką.

W szkoleniu podstawowym organizowanym przez wrocławską Akademię Wojsk Lądowych bierze udział blisko 800 osób. Są wśród nich przyszli studenci studiów wojskowych, ale też Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i słuchacze 12-miesięcznego kursu oficerskiego. – Tak zwana unitarka składa się z dwóch części. Pierwsza, która jest już za nami, odbywała się przede wszystkim w salach wykładowych i na obiektach przy uczelni – wyjaśnia sierż. pchor. Kinga Grabska, studentka piątego roku, a zarazem dublerka dowódcy w jednej z pięciu kompanii. Uczestnicy, którzy do czasu przysięgi posługują się stopniem szeregowych dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, przyswajali przede wszystkim teorię. Dotyczyła ona choćby wojskowych regulaminów. Uczyli się musztry, mieli też pierwsze zajęcia taktyczne. Zajmowali stanowiska strzeleckie, wyznaczali sektory ostrzału, ćwiczyli posługiwanie się bronią, najpierw używając ślepej, potem już ostrej amunicji. Wszystko to stanowiło jednak zaledwie wstęp do zajęć na poligonie w Żaganiu. – Tutaj szeregowi zaliczają strzelania, przechodzą szkolenie przeciwlotnicze oraz saperskie, przede wszystkim jednak uczą się funkcjonować na współczesnym polu walki – wylicza sierż. pchor. Grabska.

REKLAMA

– Mamy dużo biegania, czołgania się, piachu na mundurze i zagryzania zębów – przyznaje szer. Maksymilian Makles. – Męczymy się mocno, ale prawdę mówiąc na to właśnie czekałem – dodaje. Na szkolenie podstawowe trafił wprost z certyfikowanej klasy mundurowej w jednej z warszawskich szkół średnich. – Miałem już okazję ćwiczyć na poligonie. Zebrałem pewne doświadczenia, choć zajęcia nie były tak rozbudowane jak tutaj – wspomina. Chwali przy tym panującą na unitarce atmosferę. – Jest trudno, a zarazem bardzo sympatycznie. Mam wrażenie, że w naszym plutonie nawiązaliśmy fajne relacje. Czujemy się już trochę jak żołnierze i tak też jesteśmy traktowani – podkreśla.

Udział w szkoleniu stanowi wyzwanie także dla sierż. pchor. Grabskiej. – Funkcja, którą zajmuję jest nowa. Musiałam znaleźć wspólny język z ludźmi, którzy są ode mnie ledwie kilka lat młodsi, ale reprezentują już zupełnie inne pokolenie. Są bardziej skłonni do walki o swoje, może mniej spolegliwi, za to pełni zapału i dobrych chęci. Nawet jeśli coś im jeszcze nie wychodzi tak jak trzeba, co przecież podczas szkolenia podstawowego jest normą, to nie sposób odmówić im zaangażowania. Trzeba to docenić, zwłaszcza że niebawem złożą przysięgę i tak jak my staną się żołnierzami – podsumowuje.

W tym roku żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ze wszystkich uczelni będą ślubować wspólnie. Uroczysta przysięga odbędzie się 30 września na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sztab Generalny

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO