moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stawiamy na współpracę

14 lipca w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu gościła oficjalna delegacja Gwardii Narodowej Stanu West Virginia na czele z Dowódcą gen. Williamem E. Crane’em. Celem spotkania było omówienie dotychczasowej współpracy i wymiana doświadczeń.

Wojska Obrony Terytorialnej od samego początku formowania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA – głównie ze stanów Illinois i West Virginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy. Obejmuje ona również udział w ćwiczeniach i działaniach wspierających społeczności lokalne.

14 lipca 2023 r. w Dowództwie WOT w Zegrzu gościła delegacja Gwardii Narodowej Stanu West Virginia na czele z dowódcą Formacji gen. Williamem E. Crane’em. W ramach wizyty Dowódcy omówili dotychczasową współpracę pomiędzy Formacjami. Podczas wymiany doświadczeń rozważano potencjalne rozszerzenie współpracy o nowe obszary. Omówiono również współczesne zagrożenia występujące na wschodniej flance NATO.

Jak podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. bryg. Maciej KLISZ – współpraca z Gwardią Narodową Stanu West Virginia, a szczególnie z Panem gen. Crane’em rozpoczęła się jeszcze w czasie mojej służby w wojskach specjalnych. Współpraca w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej skupia się na innych obszarach, niż te doskonalone przez wojska specjalne, ale wszystkie one zawierają się w obszarze operacji niekonwencjonalnych. Stąd kontynuacja współpracy w ramach WOT, ale również otwarcie nowych kierunków. Wojna w Ukrainie pokazała, że formacje terytorialne i ochotnicze odgrywają ważną rolę w budowaniu odporności państwa(resilience), ale również mają do wykonania swoje zadania w przygotowaniu nowoczesnego ruchu oporu(resistance).

Wprawdzie głównym partnerem Polski w ramach prowadzonego przez Stany Zjednoczone Ameryki programu współpracy State Partnership Program (SPP) jest Gwardia Narodowa Stanu Illinois, ale WOT w związku z rozwijaniem zdolności Unconventional Warfare od 2017 r. rozwija współpracę również z Gwardia Narodową Stanu West Virginia. W ramach dotychczasowej współpracy, już od początku powstania WOT Terytorialsi uczestniczą m.in. w ćwiczeniu pk. ”Ridge Runner”, którego celem jest stworzenie specyficznego i realnie funkcjonującego środowiska operacyjnego, oddającego uwarunkowania współczesnych wielodomenowych konfliktów hybrydowych i asymetrycznych. Współpraca z naszymi amerykańskimi odpowiednikami pozwala na wymianę i czerpanie z ich doświadczeń oraz dalszy, intensywny rozwój naszej Formacji.

Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Czwarta dostawa Abramsów
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Czas na polskie Borsuki
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Uczelnie łączą siły
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
W krainie Świętego Mikołaja
Zwrot na Bałtyk
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Szwedzi w pętli
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojsko ma swojego satelitę!
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Holenderska misja na polskim niebie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Gdy ucichnie artyleria
Komplet medali wojskowych na ringu
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Pancerniacy jadą na misję
Po co wojsku satelity?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Borsuki jadą do wojska!
Nowe zdolności sił zbrojnych
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polski „Wiking” dla Danii
Kapral Bartnik mistrzem świata
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Plan na WAM
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Don’t Get Hacked
Mundurowi z benefitami
Przygotowani znaczy bezpieczni
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Razem na ratunek
Militarne Schengen
Wojskowa łączność w Kosmosie
Dzień wart stu lat
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Niebo pod osłoną
Z Su-22 dronów nie będzie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Wojsko przetestuje nowe technologie
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Artylerzyści mają moc!
Najdłuższa noc
Nadchodzi era Borsuka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO