moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria Wojskowa świętuje

Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola Żandarmerii Wojskowej, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak do żandarmów z okazji ich święta. Uroczysty apel odbył się w siedzibie ŻW w Warszawie.

– Wykonywanie obowiązków Żandarmerii Wojskowej będących misją łączącą służbę żołnierza i policjanta wymaga szczególnego zaufania: do siebie nawzajem, przełożonych do Was, a także koleżanek i kolegów z wojska do ŻW – mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony podczas święta Żandarmerii Wojskowej. Jednocześnie dziękował żandarmom za to, że są godni tego zaufania.

Podczas uroczystego apelu w Warszawie wiceminister obrony odczytał skierowany do żandarmów list Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony. – Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola ŻW, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier. Szef MON-u przypomniał, że działalność ŻW to nie tylko służba w Polsce, ale także na misjach zagranicznych. – Świetnie wyszkolone i nowocześnie wyposażone oddziały specjalne gotowe są wykonywać trudne zadania ochronne i antyterrorystyczne wymagające najwyższego profesjonalizmu – podkreślił Mariusz Błaszczak.

REKLAMAWicepremier zaznaczył, że ważna jest także obecność żołnierzy w szkarłatnych beretach na ulicach miast oraz ich służba dla bezpieczeństwa wszystkich obywateli i wykonywanie zadań niezbędnych dla wzmocnienia praworządności w wojsku. – Dziękuje Wam za zaangażowanie w budowę siły obronnej polskiego państwa i trud ochrony porządku prawnego – napisał szef resortu obrony do żandarmów.

Z kolei gen. dyw. Tomasz Połuch, komendant główny ŻW, podkreślił, że profesjonalna armia potrzebuje profesjonalnej żandarmerii wojskowej. – Naszym priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo polskich żołnierzy i polskiego społeczeństwa – mówił generał w czasie zbiórki. Przyznał, że niestety z powodu swojego policyjnego charakteru, służba ŻW jest czasami niewłaściwie rozumiana i oceniana.

Zwracając się do swoich podkomendnych gen. Połuch podziękował za ich zaangażowanie w trudną i odpowiedzialną służbę, a także doskonałe przygotowanie do zadań. Życzył im, aby ŻW cieszyła się dużym zaufaniem społecznym, a służba w tej prestiżowej formacji była powodem do dumy i satysfakcji. – Dzięki Waszemu zaangażowaniu, kompetentności i postawie wspólnie tworzymy formację, która jest ważnym i niezastąpionym elementem Sił Zbrojnych RP – zakończył gen. Połuch.

Podczas uroczystości wiceminister Ociepa i gen. Połuch wręczyli żołnierzom medale przyznane przez prezydenta „Za długoletnią służbę” i nadane przez ministra obrony „Za zasługi dla obronności kraju”. Te ostatnie otrzymało też czworo policjantów. Komendant Główny ŻW wyróżnił też żołnierzy i pracowników odznakami honorowymi ŻW. Natomiast proporzec honorowy dla przodującego pododdziału ŻW otrzymał Wydział Działań Specjalnych z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Żandarmeria Wojskowa została powołana 1 września 1990 roku. Jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych. Żołnierze w szkarłatnych beretach uczestniczą też w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Rumunii, Turcji, na Litwie, Łotwie i Sycylii.

Formacja obchodzi święto 13 czerwca. Tego dnia w 1831 roku powołano Straż Polową, która w okresie powstania listopadowego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa w Wojsku Polskim. Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku decyzją ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Invictus w zimowym stylu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO