Dziękuję żołnierzom, którzy pełnili i pełnią służbę poza granicami kraju. To ważna służba, stanowiąca o pozycji Polski na arenie międzynarodowej – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas centralnych obchodów Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim. Podkreślił również, że pamięć o poległych na misjach jest naszym moralnym obowiązkiem.
Dzień Weterana to święto tysięcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę podczas zagranicznych operacji, a także okazja do tego, aby uczcić pamięć poległych i uhonorować żyjących. Takim uhonorowaniem jest przyjęcie przez Sejm w przeddzień centralnych obchodów projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach. Dotychczas dodatek dla weterana poszkodowanego przysługiwał tylko weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. Teraz dostaną go też ci, którzy nadal służą w Wojsku Polskim. – To realizacja postulatu przedstawionego przez środowisko żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach – stwierdził podczas oficjalnej części obchodów Dnia Weterana wicepremier Mariusz Błaszczak. Podkreślił również znaczenie sojuszy, w tym NATO, którego Polska jest aktywnym członkiem. – Rosyjska napaść na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest to, aby Wojsko Polskie było silne, mocno osadzone w sojuszach, w tym przede wszystkim w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział minister.
Szef MON-u zachęcał też „wszystkich, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, co chcą robić w przyszłości”, do wstępowania do Wojska Polskiego – w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub do WOT-u. Dodał, że to ważne, aby Wojsko Polskie było silne, by skutecznie odstraszało potencjalnego agresora. – Dlatego zwiększamy liczebność armii i uzbrajamy ją w nowoczesną broń: wyrzutnie HIMARS, czołgi K2 czy armatohaubice K9 i Krab – podkreślił.
Odznaki dla zasłużonych
Przed amfiteatrem w parku miejskim im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli m.in. dowódcy Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna WP, orkiestra wojskowa oraz poczty sztandarowe jednostek wojskowych, służb mundurowych i organizacji pozarządowych skupiających weteranów. Zasłużonym weteranom minister Błaszczak wręczył wojskowe odznaki „Za rany i kontuzje” oraz medale „Za zasługi dla obronności kraju”.
Następnie w kościele pw. św. Michała Archanioła została odprawiona msza św. w intencji misjonarzy. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wojsko zaprosiło wszystkich do miejskiego parku na piknik weterana, na którym można było obejrzeć sprzęt i uzbrojenie oraz elementy wyposażenia bazy wojskowej. Nie zabrakło też żołnierskiej grochówki.
Zakończenie rajdu
W obchodach Dnia Weterana wzięli również udział uczestnicy 4. Motocyklowego Rajdu Weteranów zorganizowanego przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Wyruszyli pod koniec kwietnia z Bydgoszczy, aby przez kolejny miesiąc odwiedzać w całym kraju groby poległych kolegów i spotykać się z ich rodzinami. W tym roku rajd cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział blisko 1800 motocyklistów (w pierwszym rajdzie w 2020 roku uczestniczyło ich zaledwie 300). Byli wśród nich żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, policjanci, strażacy, pracownicy resortu obrony oraz funkcjonariusze służby więziennej i Służby Ochrony Państwa. Odwiedzili oni 121 grobów poległych żołnierzy, a także sześć mogił policjantów i funkcjonariuszy SOP.
Podczas obchodów weterańskiego święta motocyklistom towarzyszyło kilkunastu rowerzystów, żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Jechaliśmy przez dwa dni, pokonując codziennie po około 185 kilometrów i odwiedzając po drodze groby poległych kolegów. Pogoda dopisała, choć mocno wiało – opowiada por. Arkadiusz Zając, jeden z uczestników wyprawy rowerowej.
Zakończenie 4. Rajdu Motocyklowego Weteranów było też okazją do ogłoszenia początku licytacji kasku weterana, który sfinansowała Fundacja PGZ, a misyjne motywy graficzne namalował na nim Marek Szatkowski z pracowni artystycznej Art Garage z Nadolan koło Sanoka. Kwota zebrana podczas licytacji wesprze weteranów.
Podwójne święto
Dla płk. rez. Andrzeja Adamowicza z Bractwa Weteranów w Polsce Dzień Weterana jest podwójnym świętem. Żołnierz jest weteranem misji w Namibii w ramach operacji UNTAG, na której służył w niebieskim berecie. Od 2002 roku na całym świecie 29 maja obchodzony jest jako Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ. – Ideą tego dnia jest oddanie hołdu ponad milionowi kobiet i mężczyzn, którzy służyli pod błękitną flagą. To szczególne święto przypomina wszystkim, którzy brali udział w misjach pokojowych ONZ-etu, chwile spędzone na misjach i naszych kolegów, którym nie było dane wrócić do domu – mówi Adamowicz.
Dzień Weterana świętowali również żołnierze, którzy są już poza służbą, uczestnicy zawodów strzeleckich zorganizowanych w przeddzień centralnych obchodów przez Centrum Weterana na strzelnicy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej. W konkurencji karabinek Beryl o puchar wicepremiera, ministra obrony narodowej zwycięzcami zostali: Marek Tos, Tomasz Filipowski i Marcin Gorczyca. W strzelaniu z pistoletu VIS o puchar szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego najlepszy wynik uzyskali: Andrzej Idzikowski, Grzegorz Tomczak i Sławomir Bylina.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa
komentarze