moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Vivat Trzeci Maj!

Tutaj może istnieć i przetrwać tylko silne państwo, więc albo kolejne pokolenia i kolejni politycy będą budowali Polskę silną, niepodległą, suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja to rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie. Obchodzone jest ono w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji. W uroczystościach, jakie odbywały się dziś w stolicy, brali też udział m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, premier Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.

Prezydent podkreślił, że uchwalona 232 lata temu ustawa powołała monarchię konstytucyjną, w której król odpowiadał przed konstytucją, a naród był suwerenem. – Jesteśmy dumni z tego dzieła polskiej myśli politycznej, na wskroś nowoczesnej na skalę światową. Z dumą mówimy, że to druga na świecie, po amerykańskiej, konstytucja, i pierwsza w Europie – podkreślał Andrzej Duda. Dodał, że dokument ten określał polskie wojsko mianem „tarczy i obrońcy narodu”.

Jak mówił prezydent, nowoczesne rozwiązania Konstytucji 3 Maja wzbudziły niepokój władców sąsiednich państw. – Bali się, że Polska będzie na powrót państwem silnym, które mocą tworzących ją narodów, znowu będzie zajmowało należne jej miejsce w środku Europy i stanie się ostoją prawdziwej wolności – zaznaczył Duda. Zwrócił też uwagę, że w ciągu 232 lat, które upłynęły od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Polska była wolna przez zaledwie 59 lata. – Jakże to boleśnie mało dla całych pokoleń Polaków – mówił. Dodał, że od 34 lat mamy wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, a jest tak dzięki tym, którzy o nią walczyli, umacniali i reformowali.

Silna Polska

– Tutaj może istnieć i przetrwać tylko państwo silne, bo państwo słabe będzie podległe. Historia jednoznacznie to pokazuje, więc albo kolejne pokolenia i kolejni politycy będą budowali Polskę silną, niepodległą, suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska – podkreślił Andrzej Duda. Podziękował tym, którzy odpowiedzialnie podejmowali decyzje i zmierzali w kierunku wstąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. – Kto wie czy z punktu widzenia naszej suwerenności i niepodległości, nie były to jedne z fundamentalnych decyzji? – zaznaczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Podkreślił, że art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego gwarantuje nam bezpieczeństwo i sojusznicze wsparcie. – Jego uzewnętrznieniem jest obecność sił NATO w Polsce w miejscach najbardziej wrażliwych, m.in. w okolicach polsko-ukraińskiej granicy, za którą Rosja toczy brutalną wojnę przeciwko niepodległej Ukrainie – przypomniał prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy zgłaszają się do wojska, aby bronić ojczyzny. – Dziękuję też Polakom, że zgadzacie się na modernizację polskiej armii, na te olbrzymie zakupy – mówił Duda i przekonywał, że tak duże środki finansowe muszą być przeznaczone na obronność, aby odstraszyć potencjalnego przeciwnika.

– Wierzę, że dobra przyszłość przed nami, jesteśmy dziś krajem demokratycznym, gdzie władza zależy od decyzji narodu – zaznaczał prezydent i apelował do Polaków o wzięcie udziału w wyborach. Jak tłumaczył demokracja jest wtedy, kiedy obywatele korzystają ze swojego prawa do oddania głosu i współdecydowania o sprawach kraju. – Wierzę, że dzięki temu Polska będzie trwała w Europie wolna, niepodległa i suwerenna – zakończył wystąpienie prezydent.

Uroczystość na placu Zamkowym uświetniło odczytanie preambuły Konstytucji 3 maja, odśpiewanie przez Chór Reprezentacyjny WP pieśni „Witaj majowa Jutrzenko”, 21 salw armatnich oddanych przez pluton salutowy Pułku Reprezentacyjnego WP oraz wojskowa defilada.

Dobro kraju

Dzisiejsze obchody rozpoczęło wręczenie przez prezydenta nominacji generalskich i admiralskiej ośmiu oficerom Wojska Polskiego. Następnie została odprawiona msza w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrował ją m.in. Wiesław Lechowicz, biskup polowy WP. W homilii kard. Nycz podkreślił, że uchwalanie Konstytucja 3 Maja było świadectwem dążenia do radykalnej reformy państwa w kierunku rozwoju i nowoczesności. – Pomimo głębokich podziałów, trudności zewnętrznych i wewnętrznych zwyciężyło dobro kraju i troska o przyszłość – mówił kardynał. Podkreślił, że choć niedługo potem sąsiednie imperia dokonały rozbiorów Polski, to konstytucja i mobilizacja przy jej uchwalaniu, pozwoliły zachować ducha wolności w narodzie i przetrwać 123 lata zniewolenia.

Prezydent Duda wręczył na Zamku Królewskim Ordery Orła Białego. Uhonorował nimi: Stanisława Gebhardta, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, więźnia obozów koncentracyjnych, polityka i działacza emigracyjnego oraz Joannę Wnuk-Nazarową, kompozytorkę, dyrygentkę i pedagoga. – To dla mnie zaszczyt, że mogę wręczyć najwyższe polskie odznaczenia w miejscu, gdzie 232 lata temu Konstytucja 3 Maja została uchwalona – mówił Andrzej Duda. Zauważył, że bohaterowie tej uroczystości mają kilka ważnych, wspólnych cech. – Zarówno Dama, jak Kawaler Orderu Orła Białego są postaciami znamienitymi, oboje wnieśli niezaprzeczalny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczpospolitej i w dzieło służby publicznej – zaznaczył prezydent.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO