moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-22 znowu w Polsce

Supermyśliwce ze Stanów Zjednoczonych wylądowały w Polsce. Zadaniem Raptorów będzie wsparcie ochrony wschodniej flanki. Wiadomo również, że załogi samolotów będą współpracować z polskimi pilotami. Obecność F-22 w Polsce to wyjątkowa sytuacja, ponieważ maszyny, którymi dysponują wyłącznie amerykańskie siły powietrzne, nieczęsto zmieniają lokalizację.

„Amerykańskie myśliwce F-22 wylądowały w Polsce” – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych. „Jedne z najnowocześniejszych samolotów świata będą współdziałać z polskimi pilotami, kontynuując wsparcie na wschodniej flance Sojuszu” – zapowiedział. Ministerstwo Obrony Narodowej nie informuje jednak o tym, gdzie myśliwce będą stacjonować.

W opinii ekspertów samoloty F-22 Raptor są bezkonkurencyjne. Decydują o tym możliwości charakterystyczne dla maszyn V generacji, a więc m.in. utajniona wymiana danych oraz technologia, dzięki której radarom jest niezwykle trudno wykryć te maszyny. F-22, zaprojektowany głównie do walki powietrznej, oprócz zdolności ofensywnych ma również defensywne, może więc działać na pierwszej linii i głęboko na terytorium przeciwnika.

Raptory nie pierwszy raz goszczą w Polsce. W sierpniu zeszłego roku w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego stacjonowało 12 samolotów z 90 Eskadry Myśliwców USA z bazy Elmendorf-Richardson na Alasce.

Prace nad stworzeniem tego supermyśliwca rozpoczęto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa samolotu i jego właściwości w znacznej mierze stanowią tajemnicę. Stany Zjednoczone nigdy nie wyraziły zgody na sprzedaż Raptora jakiemukolwiek państwu. Wiadomo na pewno, że F-22 są w stanie osiągnąć prędkość dźwięku bez użycia dopalacza i z taką prędkością mogą wykonywać ciągły lot. Wyjątkowymi czyni je m.in. technologia stealth (w tej technologii są zbudowane również samoloty F-35, które kupiła Polska). Samolot jest pokryty specjalnymi materiałami, które nie odbijają, lecz pochłaniają promieniowanie radarów przeciwnika. To sprawia, że Raptory bywają nazywane „niewidocznymi”. Z kolei sam myśliwiec jest wyposażony w radar, który wykrywa przeciwnika z odległości 240 km.

Ponadto F-22 może przenosić uzbrojenie o masie około 5 t. Umieszcza się je w specjalnych zbiornikach zabudowanych wewnątrz kadłuba. Dzięki temu pozostaje ono ukryte.

Ewa Korsak

autor zdjęć: U.S. Air Force/ Airman Gustavo Gonzalez

dodaj komentarz

komentarze


Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Kluczowe 30 dni
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Borsuk po słowacku
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Adaptacja i realizm
Bez schematów
Wypadek w PKW UNIFIL
Początek wielkiej historii
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Nauki i nauczki z Afganistanu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Więcej strzelnic w powiecie
Ostrosz zamiast Mureny
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Nowe łodzie wojsk specjalnych
NATO i USA o Iranie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Terytorialsi zapraszają
Powrót WAM-u
Strykery w akcji
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Bieg ku pamięci bohaterów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Uczczono ofiary zamachu majowego
Ostatni most
Psy na… materiały wybuchowe
Groźny incydent w Libanie
Bez zmian w emeryturach
Gotowi na każdy scenariusz
Wyścig Stalina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jest nowy szef BBN
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
SAFE staje się faktem!
Przygotowania do lotu do Polski
Syndrom Karbali
WAM coraz bliżej Łodzi
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Trzynasty Husarz w powietrzu
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kosmiczne oko armii
Desant na Bornholm
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrodnia i kłamstwo
Od cyberkursu po mundurówkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO