Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów

W Jakuszycach już po raz 47. odbył się Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego. Trzecie miejsce w rywalizacji zajął szer. Mateusz Haratyk z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który startował na najważniejszym dystansie – królewskim, 50 km techniką klasyczną. Podczas zawodów odbył się również Narciarski Bieg Żołnierski.

Na mecie głównego biegu zameldowało się 1358 zawodników, w tym 175 kobiet. Na 50-kilometrowej trasie rywalizowali biegacze z 25 państw, m.in. Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jako pierwszy finiszował Michał Skowron, reprezentant Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pokonanie trasy zajęło mu 2 godz. 21 min 36 s. Osiem sekund po nim na mecie był Czech Petr Knop. Natomiast trzeci był szer. Mateusz Haratyk.

Z kolei w rozegranym ostatniego dnia imprezy biegu na 25 km techniką klasyczną triumfował Kacper Antolec z Ed System Silvini Team. Zwycięzca uzyskał czas 1 godz. 13 min 54 s. Kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Czech. Drugi był Tomas Veber, a trzeci Petr Kolaja. Jako czwarta wpadła na metę Justyna Kowalczyk-Tekieli. Czołowa przed laty zawodniczka na świecie biegła 1 godz. 17 min 15 s. Konkurencję ukończyło 1657 biegaczy, w tym 396 kobiet. Natomiast w rywalizacji na dystansie 30 km techniką dowolną najlepszy był Adam Cieślar, a na 6 km techniką klasyczną – Piotr Skowron. Ten pierwszy bieg ukończyło 519 zawodników, w tym 83 kobiety. Z kolei w biegu na najkrótszym dystansie rozgrywanym w ramach festiwalu sklasyfikowano 429 mężczyzn i 260 kobiet.

Podczas tej jednej z najpopularniejszych imprez narciarstwa biegowego Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec i Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych zorganizowało Narciarski Bieg Żołnierski. Organizatorzy prowadzili oficjalną klasyfikację w konkurencjach na 50 i 25 km techniką klasyczną, a w pozostałych – nieoficjalną. W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, nie prowadzono klasyfikacji o superpuchar dowódcy wojsk specjalnych. – Zrezygnowaliśmy z tej klasyfikacji, do której liczyliśmy wyniki z biegów na trzech najdłuższych dystansach. Niestety, niewielu zawodnikom udawało się w nich wystartować, ponieważ nie wszyscy zdążyli zregenerować siły – mówi sierż. Roman Koselski z WKB Meta. Organizatorzy postanowili przyciągnąć do rywalizacji wśród żołnierzy większą rzeszę zawodników i zmienili regulamin zawodów. W sumie biegi oficjalne ukończyło: na 50 km – 22 zawodników, na 25 km – 22. Natomiast 30 km „łyżwą” pokonało 8 biegaczy, a 6 km „klasykiem” – 16.

Wśród żołnierzy, którzy rywalizowali na dystansie „królewskim” – 50 km techniką klasyczną, najlepszy był trzeci w klasyfikacji open szer. Mateusz Haratyk. 50 min i 6 s po nim finiszował st. szer. spec. Michał Kobielusz z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Każdy startował z innego sektora i nie mieli okazji bezpośrednio ze sobą rywalizować. – Z Mateuszem znamy się od wielu lat. Pochodzimy z tej samej miejscowości. Wielokrotnie rywalizowaliśmy na zawodach. Ja biegam na nartach od siódmego roku życia – mówi szeregowy Kobielusz, który po raz piąty startował w Biegu Piastów. Przed trzema laty 50 km udało mu się pokonać poniżej bariery trzech godzin. W tym roku uzyskał czas 3 godz. 12 min 32 s. – Za rok zamierzam poprawić swój rekordowy wynik – zapowiada.

Trzecie miejsce w rywalizacji żołnierzy zajął Radosław Pietras – do drugiego w klasyfikacji stracił 49 s. Kolejne miejsca zajęli: 4. Marek Kuryj, 5. Krzysztof Baran, 6. Mateusz Purat.

W klasyfikacji biegu żołnierskiego na 50 km techniką klasyczną uwzględniono również wyniki dwóch kobiet. Na 15. pozycji, z czasem 4 godz. 25 min 30 s, sklasyfikowano kpr. Elizę Garas z 31 Batalionu Radiotechnicznego, a na 19. Renatę Łubik (5 godz. 23 min 23 s). Najlepsza z kobiet startowała po raz piąty w Biegu Piastów. W tym roku nie udało jej się pobić swojego rekordu w biegu na 50 km, ale za to najszybciej w swojej karierze pobiegła na dystansie o połowę krótszym. – Poprawiłam „życiówkę” o 11 minut. I na dodatek w ciężkich warunkach, przy padającym śniegu – mówi kpr. Eliza Garas. Dodaje, że pomimo gorszego czasu w biegu na 50 km i tak jest zadowolona ze swojego startu. – Czasami brakowało mi śniegu w miejscach, gdzie mogę trenować. Dlatego krótko przygotowałam się do jakuszyckiej imprezy – przyznaje zawodniczka.

47. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Centralny Wojskowy Zespół Sportowy, Mateusz Haratyk. Fot WBK META

Bieg żołnierzy na 25 km techniką klasyczną wygrał Radosław Pietras (z czasem 1 godz. 36 min 31 s) przed Romanem Koselskim (1 godz. 38 min 13 s), Markiem Kuryjem (1 godz. 41 min 36 s), Bartoszem Mirowskim (1 godz. 42 min 27 s), Krzysztofem Banachem (1 godz. 42 min 29 s) i Pawłem Walaszczykiem (1 godz. 42 min 43 s). Z kolei na dystansie 6 km „klasykiem” triumfował Koselski (21 min 9 s) przed Mirowskim (23 min 16 s) i Banachem (25 min 17 s). Wreszcie w biegu na 30 km techniką dowolną najlepszy czas – 1 godz. 52 min 32 s – uzyskał Marek Kuryj. Drugie miejsce zajął Krzysztof Banach (2 godz. 11 min 48 s), a trzecie Andrzej Pigla (2 godz. 16 min 34 s).