moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ferie z WOT 2023 - czas start

W pięciu województwach rusza kolejna edycja projektu „Ferie z WOT”. Przed bramami koszar w Lublinie, Jarosławiu, Słupsku, Cieszynie i Chełmie z kartami powołania stawią się ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają na odbycie szkolenia podstawowego, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych.

Projekt „Ferie z WOT” powstał w 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało już wielu ochotników. Blisko połowę z nich stanowili uczniowie lub studenci. Deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie.

Dziś powołanie w ramach projektu „Ferie z WOT” zainaugurują trzy brygady - 2 Lubelska, 7 Pomorska i 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej a w sobotę 14 stycznia bramy koszar dla ochotników otworzą 3 Podkarpacka i 19 Nadbużańska BOT. Projekt „Ferie z WOT” nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą w wyznaczonych rejonach ćwiczeń, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.

To jednak dopiero początek drogi. W ten weekend 1/3 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie uczestniczyła w szkoleniach rotacyjnych, specjalistycznych i zintegrowanych w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy Terytorialsi kończą dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym.

Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.

Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Uczelnie łączą siły
Militarne Schengen
Po co wojsku satelity?
Razem na ratunek
Borsuki jadą do wojska!
Kapral Bartnik mistrzem świata
Nadchodzi era Borsuka
Z Su-22 dronów nie będzie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Artylerzyści mają moc!
Wojskowa łączność w Kosmosie
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Gdy ucichnie artyleria
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Zwrot na Bałtyk
Don’t Get Hacked
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nowe zdolności sił zbrojnych
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Najdłuższa noc
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Dzień wart stu lat
Pancerniacy jadą na misję
Przygotowani znaczy bezpieczni
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Szwedzi w pętli
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
W krainie Świętego Mikołaja
Czas na polskie Borsuki
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojsko ma swojego satelitę!
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
Czwarta dostawa Abramsów
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Holenderska misja na polskim niebie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojsko przetestuje nowe technologie
Komplet medali wojskowych na ringu
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Niebo pod osłoną
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Plan na WAM

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO