moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Andrzej Duda w Berlinie

Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowania naszego bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda w Berlinie, dziękując za decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot. Podczas wizyty zwierzchnik sił zbrojnych rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem m.in. o wspieraniu Ukrainy oraz polsko-niemieckich relacjach.

Andrzej Duda przebywa dziś z roboczą wizytą Berlinie, gdzie spotkał się z Frankiem-Walterem Steinmeierem. Obaj prezydenci odbyli w pałacu Bellevue rozmowę „w cztery oczy”. Tuż po godzinie 14 spotkali się natomiast z dziennikarzami na briefingu prasowym. – Bardzo dziękuję za zaproszenie prezydentowi Steinmeierowi i możliwość odbycia dzisiejszego spotkania, które przypada na czas bardzo trudny w europejskiej i światowej polityce, i to był dzisiaj główny temat naszych rozmów. Chcę podziękować za to, że te rozmowy odbywały się w bardzo dobrej, przyjacielskiej, dobrosąsiedzkiej atmosferze – rozpoczął Andrzej Duda.

Polski prezydent odniósł się do decyzji niemieckiego rządu o wysłaniu do Polski baterii zestawów Patriot. – Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowania naszego bezpieczeństwa. Te baterie będą chroniły Polskę – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że w najbliższych dniach grupy niemieckich i polskich ekspertów ustalą miejsca dyslokacji systemu. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że konieczne jest wpięcie Patriotów do całego polskiego systemu ochrony powietrznej. 

Prezydent propozycję Niemiec uznał za bardzo istotny gest. – Odbieramy ją jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach między polskim a niemieckim narodem. Niemcy były i są wielkim państwem europejskim, członkiem NATO i naszym sąsiadem. Jesteśmy związani nićmi wynikającymi m.in. ze wspólnych interesów i historii. Na ręce prezydenta Niemiec składam podziękowania za decyzję o wysłaniu do Polski baterii Patriot – mówił Andrzej Duda.

Przywódcy rozmawiali również na temat Ukrainy. – Mamy tutaj wspólne zdanie: trzeba wspierać Ukrainę ze wszystkich sił. My sami wysłaliśmy ogromne wsparcie militarne, szacujemy je na 2 mld dolarów, to ogromna dla nas kwota – powiedział Andrzej Duda. Prezydenci wyrazili również obawę o sytuację związaną z uchodźcami z atakowanego przez Rosję kraju. Ich liczba wciąż wzrasta. – Uciekają przed rosyjską inwazją, spustoszeniem i nadchodzącym mrozem. Niektórzy uchodźcy z Ukrainy zmierzają do Niemiec. Powinniśmy zwracać się do UE o wsparcie – powiedział polski prezydent.

Politycy zgodzili się także, że koszty odbudowy Ukrainy po wojnie powinna ponieść Rosja. – Już dziś wiemy, że będą one ogromne. Ale zrobimy wszystko, by pokryła je Rosja – powiedział Duda.

Prezydenci odpowiadali również na pytania dziennikarzy, m.in. o to, w jaki sposób świat może osądzić Władimira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. – Nie ulega wątpliwości, że winni zbrodni przeciw ludzkości muszą zostać osądzeni i ukarani. Prokuratorzy zbierają dowody rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Obecnie jest prowadzona dyskusja prawnicza, przed jakim trybunałem powinna się odbyć ta sprawa – powiedział Andrzej Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Dziennikarze zapytali również o to, czy w Polsce są budowane antyniemieckie nastroje. Zarówno Duda jak i Frank-Walter Steinmeier zapewnili, że budują mosty między oboma krajami. – Jednocześnie wiem, że stosunki z Polską wymagają od nas, byśmy szczególnie o nie dbali. Jesteśmy też gotowi wspierać Polskę w zapewnieniu jej bezpieczeństwa – deklarował niemiecki prezydent.

Po spotkaniu Andrzej Duda odwiedził również Instytut Pileckiego, gdzie miał zwiedzić wystawę „Solidarność. Pomoc. Wolność”. Spotkał się także z ukraińskimi wolontariuszami, którzy współpracują z tą instytucją. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/ Oliver Fischer, Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Invictus w zimowym stylu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Wojenny bohater na szubienicy
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO