moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Andrzej Duda w Berlinie

Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowania naszego bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda w Berlinie, dziękując za decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot. Podczas wizyty zwierzchnik sił zbrojnych rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem m.in. o wspieraniu Ukrainy oraz polsko-niemieckich relacjach.

Andrzej Duda przebywa dziś z roboczą wizytą Berlinie, gdzie spotkał się z Frankiem-Walterem Steinmeierem. Obaj prezydenci odbyli w pałacu Bellevue rozmowę „w cztery oczy”. Tuż po godzinie 14 spotkali się natomiast z dziennikarzami na briefingu prasowym. – Bardzo dziękuję za zaproszenie prezydentowi Steinmeierowi i możliwość odbycia dzisiejszego spotkania, które przypada na czas bardzo trudny w europejskiej i światowej polityce, i to był dzisiaj główny temat naszych rozmów. Chcę podziękować za to, że te rozmowy odbywały się w bardzo dobrej, przyjacielskiej, dobrosąsiedzkiej atmosferze – rozpoczął Andrzej Duda.

Polski prezydent odniósł się do decyzji niemieckiego rządu o wysłaniu do Polski baterii zestawów Patriot. – Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowania naszego bezpieczeństwa. Te baterie będą chroniły Polskę – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że w najbliższych dniach grupy niemieckich i polskich ekspertów ustalą miejsca dyslokacji systemu. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że konieczne jest wpięcie Patriotów do całego polskiego systemu ochrony powietrznej. 

Prezydent propozycję Niemiec uznał za bardzo istotny gest. – Odbieramy ją jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach między polskim a niemieckim narodem. Niemcy były i są wielkim państwem europejskim, członkiem NATO i naszym sąsiadem. Jesteśmy związani nićmi wynikającymi m.in. ze wspólnych interesów i historii. Na ręce prezydenta Niemiec składam podziękowania za decyzję o wysłaniu do Polski baterii Patriot – mówił Andrzej Duda.

Przywódcy rozmawiali również na temat Ukrainy. – Mamy tutaj wspólne zdanie: trzeba wspierać Ukrainę ze wszystkich sił. My sami wysłaliśmy ogromne wsparcie militarne, szacujemy je na 2 mld dolarów, to ogromna dla nas kwota – powiedział Andrzej Duda. Prezydenci wyrazili również obawę o sytuację związaną z uchodźcami z atakowanego przez Rosję kraju. Ich liczba wciąż wzrasta. – Uciekają przed rosyjską inwazją, spustoszeniem i nadchodzącym mrozem. Niektórzy uchodźcy z Ukrainy zmierzają do Niemiec. Powinniśmy zwracać się do UE o wsparcie – powiedział polski prezydent.

Politycy zgodzili się także, że koszty odbudowy Ukrainy po wojnie powinna ponieść Rosja. – Już dziś wiemy, że będą one ogromne. Ale zrobimy wszystko, by pokryła je Rosja – powiedział Duda.

Prezydenci odpowiadali również na pytania dziennikarzy, m.in. o to, w jaki sposób świat może osądzić Władimira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. – Nie ulega wątpliwości, że winni zbrodni przeciw ludzkości muszą zostać osądzeni i ukarani. Prokuratorzy zbierają dowody rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Obecnie jest prowadzona dyskusja prawnicza, przed jakim trybunałem powinna się odbyć ta sprawa – powiedział Andrzej Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Dziennikarze zapytali również o to, czy w Polsce są budowane antyniemieckie nastroje. Zarówno Duda jak i Frank-Walter Steinmeier zapewnili, że budują mosty między oboma krajami. – Jednocześnie wiem, że stosunki z Polską wymagają od nas, byśmy szczególnie o nie dbali. Jesteśmy też gotowi wspierać Polskę w zapewnieniu jej bezpieczeństwa – deklarował niemiecki prezydent.

Po spotkaniu Andrzej Duda odwiedził również Instytut Pileckiego, gdzie miał zwiedzić wystawę „Solidarność. Pomoc. Wolność”. Spotkał się także z ukraińskimi wolontariuszami, którzy współpracują z tą instytucją. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/ Oliver Fischer, Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świecie popkultury
 
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Celne oko strzelców CWZS-u
Na trasie legendarnego biegu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO patrzy na wschód
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Młot na dyktatora
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Pod okiem rangersów
Karą mogła być tylko śmierć
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Air Policing piątej generacji
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rajd przez fabrykę
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
To dobra ustawa dla wojska
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Biały Dom o polskich MiG-ach
NATO podsumowało 2022 rok
Cegiełka na morzu
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Śladem profesjonalistów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Śmierć niegodna oficera
Po wojnie będę szczęśliwy
Garnizon US Army na stałe
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na ratunek „Rudemu”
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Nowatorskie manewry Marszałka
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Wspólne zakupy amunicji
O pomocy dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
VIS na misję
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO