moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Żołnierze zawodowi mogą już korzystać z profesjonalnej wojskowej pomocy prawnej, zarówno jeśli chodzi o prawo do obrony, jak i ochrony praw w określonych sytuacjach. Gdyby wojsko nie mogło jednak zapewnić takiego wsparcia, żołnierz może liczyć na zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając prawnika z rynku cywilnego. To zmiany, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.

Zgodnie z obowiązującą do 22 kwietnia 2022 roku ustawą pragmatyczną żołnierz zawodowy mógł liczyć na zwrot kosztów poniesionych na pomoc prawną jedynie wtedy, gdy wszczęte przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze dotyczące przestępstwa popełnionego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych zakończyło się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu.

 

Szersza pomoc prawna

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła w tym zakresie nowe rozwiązania. – Są one korzystne dla żołnierzy, bo gwarantują znacznie szerszą niż dotąd pomoc prawną w określonych przepisami sytuacjach. Obejmuje ona zarówno prawne wsparcie wojska, jak i zwrot kosztów w przypadku korzystania z prawników spoza wojska – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Szczegóły nowych rozwiązań, w tym tryb postępowania w takich sprawach oraz zasady zwrotu kosztów poniesionych przez żołnierza na pomoc prawną, określa rozporządzenie ministra obrony z 26 maja tego roku.

Kiedy zatem żołnierz może liczyć na bezpłatną pomoc prawną wojska? Przepisy zakładają, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kierując się dobrem służby, wojsko może zapewnić takie wsparcie w trakcie postępowania karnego o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem zadań służbowych. W przypadku, gdy wszczęte przeciwko żołnierzowi takie postępowanie zakończy się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu albo wyrokiem uniewinniającym, może on wnioskować o zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając sam prawnika.

Pomoc prawna będzie przysługiwała także wtedy, gdy żołnierz będzie uczestniczył w postępowaniu w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. Chodzi tu o konkretne przepisy Kodeksu karnego dotyczące: naruszenia nietykalności cielesnej (art. 222), czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223) lub znieważenia funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków i w związku z nimi (art. 226).

Zgodnie z przepisami, jeśli wojsko nie będzie w stanie zapewnić żołnierzowi wsparcia wojskowych prawników i skorzysta on z pomocy prawników cywilnych, będzie mógł potem otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Gdy znieważą żołnierza

Żołnierz będzie mógł więc skorzystać z pomocy prawnej np. w sytuacji, gdy zostanie znieważony obraźliwym komentarzem w internecie. Takich przypadków nie brakuje: internauci pogardliwie komentowali służbę polskich żołnierzy w Afganistanie, o czym pisaliśmy już dziesięć lat temu, dziś także można znaleźć w sieci wiele opinii obrażających mundurowych, którzy przez kilka miesięcy strzegli polsko-białoruskiej granicy.

Pomoc prawna z wojska będzie przysługiwać na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, złożony do dowódcy jednostki wojskowej. We wniosku poza danymi osobowymi będą się musiały znaleźć także m.in. krótkie przedstawienie okoliczności sprawy, informacja o niekorzystaniu z obrońcy z urzędu oraz dokumenty z materiałów sprawy, takie jak np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W ciągu 14 dni dowódca poinformuje żołnierza o zleceniu udzielenia pomocy prawnej wojskowym prawnikom albo o braku możliwości zapewnienia takiej pomocy przez siły zbrojne.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Milion Grotów dla sił zbrojnych
 
To dobra ustawa dla wojska
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Air Policing piątej generacji
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
VIS na misję
Pod okiem rangersów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Wojna w świecie popkultury
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Garnizon US Army na stałe
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO patrzy na wschód
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Karą mogła być tylko śmierć
O pomocy dla Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
F-35 w powietrzu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Śladem profesjonalistów
Po wojnie będę szczęśliwy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Słowo czekisty
Celne oko strzelców CWZS-u
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Wspólne zakupy amunicji
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Młot na dyktatora
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Cegiełka na morzu
Na ratunek „Rudemu”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
NATO podsumowało 2022 rok
Uparty Francuz od żuawów śmierci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO