moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jedność z Ukrainą

33 mld dolarów w ciągu najbliższych 5 miesięcy – taką wartość ma mieć pomoc Stanów Zjednoczonych dla walczącej z Rosją Ukrainy. Zdaniem prezydenta Joe Bidena, takie wsparcie w przeciwstawieniu się agresji jest kosztowne, ale w długim terminie znacznie kosztowniejsze byłoby ustąpienie agresorowi.

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się dziś do amerykańskiego Kongresu o nowe fundusze na wsparcie ukraińskiej armii. Poinformował na konferencji, że zabiega o 33 mld dolarów pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej, aby wesprzeć Ukrainę przez następne pięć miesięcy. Pakiet obejmuje ponad 20 mld dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy i krajów wspierających ją dostawami swojego uzbrojenia, 8,5 mld dolarów pomocy gospodarczej i 3 mld dolarów pomocy humanitarnej. – Te dodatkowe fundusze zabezpieczą potrzeby ukraińskiej armii w krytycznych tygodniach i miesiącach – powiedział Biden. Stwierdził, że to dzięki udzielonej już pomocy, siły rosyjskie musiały wycofać się z Kijowa, ale nie oznacza to, że rosyjska armia nie wróci. Dlatego, jak mówił, ważna jest dodatkowa pomoc wojskowa i finansowa dla Ukrainy. – Nasza jedność z Ukrainą ma być jasnym przesłaniem dla Putina – nigdy nie odniesiesz sukcesu – stwierdził przywódca USA.

Prezydent odniósł się też do odcięcia gazu przez Rosję Polsce i Bułgarii. – Nośniki energii są dla Rosji bronią stosowaną przeciwko tym, którzy się jej sprzeciwiają. Nie pozwolimy, by szantażowała inne kraje – podkreślił Biden i dodał, że USA oraz Japonia mogą w razie potrzeby przekierować gaz zarówno do naszego kraju, jak i Bułgarii.

O wsparciu dla Ukrainy mówił także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Jesteśmy gotowi pomagać Kijowowi w przechodzeniu ze starej broni z czasów sowieckich na nowoczesny zachodni sprzęt wojskowy – powiedział Stoltenberg w Brukseli. Z kolei niemiecki parlament zdecydowaną większością głosów opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni. – Oprócz szerokiej izolacji gospodarczej i oddzielenia Rosji od rynków międzynarodowych, najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem powstrzymania rosyjskiej inwazji jest intensyfikacja i przyspieszenie dostarczania skutecznej broni i złożonych systemów, w tym broni ciężkiej – napisano w oświadczeniu.

Azowstal się broni

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją już 64. dzień. – Przeciwnik kontynuuje akcje ofensywne w celu ustanowienia pełnej kontroli nad terytorium donieckim i ługańskim – podał Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Rosja podejmuje też intensywne działania w celu utrzymania korytarza na południu kraju. Jak informują ukraińscy wojskowi, wróg zwiększa tempo operacji ofensywnej praktycznie we wszystkich kierunkach. – Największą aktywność obserwuje się na kierunkach charkowskim i donieckim – podało ukraińskie dowództwo.

W nocy i w ciągu dnia Rosjanie kontynuowali ostrzał m.in. Charkowa, Chersonia, rejonu miasta Sumy, Siewierodoniecka, Popasnej i Lisiczańska w obwodzie ługańskim, W obwodzie donieckim ostrzeliwane były Awdijiwka, Marjinka, Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Liman i Wuhledar.

Trwają walki na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. To ostatni bastion ukraińskiej obrony w tym mieście. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36 Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. – Tej nocy Mariupol był celem ogromnej liczby ataków lotniczych, na miasto są też zrzucane pociski fosforowe – poinformował na Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow. Siły rosyjskie ostrzelały nocą szpital polowy na terenie zakładów, w którym przebywają ranni obrońcy. Część szpitala polowego, w tym sala operacyjna, zawaliła się.

Zdaniem Pałamara, ukraiński garnizon w Mariupolu powinien zostać ewakuowany przez neutralne państwo trzecie, a następnie przewieziony z powrotem na Ukrainę. – Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych i ani my, ani cywile nie mamy do nich zaufania – stwierdził. Podkreślił też, że Rosjanie traktują jeńców wojennych wbrew prawu międzynarodowemu.

Jak podało ukraińskie dowództwo, od początku inwazji Rosjanie stracili blisko 22,8 tysięcy żołnierzy zabitych, rannych i wziętych do niewoli, 970 czołgów, 187 samolotów, 155 śmigłowców, 2389 bojowych pojazdów opancerzonych, 1688 pojazdów kołowych, 215 bezzałogowców oraz 8 jednostek pływających.

Zbrodnie wojenne

O kolejnych rosyjskich zbrodniach na Ukrainie poinformowała wczoraj Beth Van Schaack, ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. – Mamy wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji Ukraińców, którzy próbowali się poddać – mówiła podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Natomiast Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, podała w mediach społecznościowych, że na okupowanych terenach Ukrainy Rosjanie uprowadzają mężczyzn w wieku poborowym. Ponad 300 osób ma być przesłuchiwanych i torturowanych w areszcie śledczym w Chersoniu na południu kraju. – Tzw. działania filtracyjne są prowadzone na dużą skalę w okupowanych przez wroga obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim, mikołajowskim, ługańskim i donieckim – stwierdziła Denisowa i dodała, że ofiarami Rosjan są przede wszystkim weterani ukraińskich służb specjalnych, byli wojskowi, policjanci i aktywiści społeczni.

Wczoraj wieczorem Rada Europy wezwała do utworzenia w trybie pilnym międzynarodowego trybunału do zbadania i ścigania zbrodni popełnionych na Ukrainie przez rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych. – Jestem wdzięczny za żądanie pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni wojennych i poparcie starań o powołanie specjalnego trybunału. Wzywam wszystkie państwa do przyłączenia się do jego tworzenia – napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ.

Z kolei Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, odwiedził miejsce masakry i masowy grób w Buczy. – Tutaj czujesz, jak ważne są dokładne śledztwo i odpowiedzialność – stwierdził. Dziś ukraińska prokuratura opublikowała twarze i nazwiska dziesięciu żołnierzy z 64 Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej Rosji podejrzanych o udział w mordowaniu cywili w Buczy. – Mężczyźni ci trzymali nieuzbrojonych cywilów jako zakładników, głodzili ich na śmierć, trzymali na kolanach ze związanymi rękami i zaklejonymi oczami, niektórzy byli torturowani – napisała na Facebooku Iryna Wenediktowa, prokurator generalna Ukrainy.

– Według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów – powiedział wczoraj wieczorem Wołodymyr Zełenski, prezydent kraju na Zjeździe Władz Lokalnych i Regionalnych. Zdarzenie relacjonowała agencja Ukrinform. Prezydent wyliczał, że zniszczone lub uszkodzone zostało ponad 32 mln m. kw. powierzchni mieszkalnej, ponad 1500 placówek oświaty i ponad 350 placówek medycznych, ok. 2500 km dróg i prawie 300 mostów.

Poinformował też, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia swych domów, a 5 mln z nich udało się za granicę. Większość chce jednak wrócić do kraju. – Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania planów odbudowy Ukrainy – podkreślił Zełenski i dodał, że otrzymał zapewnienia przyłączenia się do odbudowy od przywódców wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i Włoch.

Jak podaje Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło ponad 5 mln osób, z czego 3 mln przyjechały do Polski. Z kolei Marlena Maląg, polska minister rodziny i polityki społecznej, pracę w Polsce podjęło w tym czasie już 100 tys. obywateli Ukrainy.

Polski Senat poparł uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuży ona o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Świadczenie będzie wypłacane przez 120 dni w wysokości 40 zł dziennie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO