moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wypłacie emerytur

Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy zaopatrzeniowej, dzięki której żołnierze i funkcjonariusze innych formacji mundurowych przyjęci do służby po raz pierwszy między 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r. będą mogli doliczyć do wysługi emerytalnej okresy pracy w cywilu. Warunkiem będzie co najmniej 25-letni staż służby.

Prace nad zmianą przepisów emerytalnych są efektem porozumień zawartych w latach 2018 i 2021 między ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości a związkami zawodowymi służb mundurowych. Oprócz postulatów dotyczących podwyżek wynagrodzeń w porozumieniach była też mowa o nowelizacji art. 15a. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Zgodnie z tym zapisem emerytura dla tych mundurowych, którzy zostali po raz pierwszy przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 roku, jest obliczana wyłącznie za okresy służby (bez uwzględniania czasu pracy na rynku cywilnym). Analogiczne rozwiązania obowiązują żołnierzy, którzy właśnie w tym okresie zostali powołani do zawodowej służby wojskowej.

To rozwiązanie było efektem wprowadzonej w 1999 r. reformy sytemu emerytalnego. Miała ona na celu stopniowe wygaszanie uprawnień do mundurowych emerytur i przejście między innymi wojskowych oraz policjantów do powszechnego systemu emerytalnego. Składki żołnierzy i funkcjonariuszy trafiały więc do ZUS.

Reforma odwołana

1 października 2003 r. reformę cofnięto i wojsko wróciło do rozwiązań obowiązujących w poprzednim systemie emerytalnym. Jednak żołnierze przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., choć po 15 latach służby mogą uzyskać 40% podstawy wymiaru, zostali pozbawieni możliwości doliczenia do emerytury okresów pracy cywilnej (zarówno przed okresem wstąpienia do służby, jak i po rozstaniu się z mundurem).

Zmiana tych zapisów stała się głównym celem nowelizacji ustawy dotyczącej emerytur funkcjonariuszy MSWiA oraz wojska. Rządowy projekt dokumentu trafił do Sejmu 21 marca 2022 r. Najpierw dokumentem zajęli się posłowie z komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, a w czwartek projekt został poddany pod głosowanie. Wzięło w nim udział 456 posłów – 455 było za jej przyjęciem, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Jakie zmiany?

Ustawa zakłada, że żołnierz i funkcjonariusz przyjęty po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., który ma co najmniej 25 lat służby, będzie mógł uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej poprzedzające lub przypadające po zwolnieniu ze służby, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75% podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3%.

Mundurowi decydujący się na odejście do cywila będą mieli dwie możliwości wyboru świadczenia. Pierwsza to doliczenie do emerytury mundurowej okresu pracy na rynku cywilnym, co oznacza pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to pozostanie na dotychczasowych zasadach wyliczania emerytury, czyli zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z systemu powszechnego.

Jeśli mundurowy nie dokona wyboru, wysokość emerytury zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że żołnierz lub funkcjonariusz nie będzie mógł doliczyć do swojej wysługi emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej, ale będzie mu przysługiwała możliwość ustalenia i pobierania drugiej emerytury z systemu powszechnego.

Zawarte w ustawie rozwiązania nie uwzględniają wszystkich postulatów służb mundurowych. Wśród tych niezrealizowanych znalazły się między innymi doliczenia okresu pracy cywilnej za pierwsze trzy lata pracy przed przyjęciem do służby według wskaźnika 2,6%, a nie 1,3%, oraz uwzględnienie okresów nieskładkowych według wskaźnika 0,7% (np. za czas studiów). Mundurowi chcieli też, by z ustawy został wykreślony zapis dotyczący warunku wykazania się 25-letnm okresem służby.

Teraz dokument trafi do prac w Senacie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Lotnictwo i kobiety
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza morski „Dragon”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sztandar dla Dowództwa WOT
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ferie w mundurze
Priorytety dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Dobrowolsi – czas start!
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Kleszcze dla wojska
Nowoczesna łączność dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO