moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wywiad AK – siła informacji

Informacja – najcenniejsza broń na wojennym froncie. O jej zdobycie walczyli również żołnierze Armii Krajowej. Tajne raporty, przechwycone dokumenty, dane o ruchu wojsk i ich uzbrojeniu, rozszyfrowane rozkazy przeciwnika – to wszystko w ogarniętej wojną Europie było na wagę złota. Wywiad AK był oczami i uszami aliantów i wyświadczył wspólnej sprawie nieocenione usługi.

Szczątki V2 wyłowione przez AK z Bugu.


Twórcy polskiej konspiracji doskonale zdawali sobie sprawę, jak ważną bronią w walce z Niemcami będzie informacja. Dlatego już w pierwszych dniach istnienia Służby Zwycięstwu Polski w jej strukturach powstał zalążek wywiadu wojskowego. Tego typu działaniami miał zajmować się Oddział II Informacyjno-Wywiadowczy Komendy Głównej SZP. Na jego czele stanął ppłk Wacław Berka „Brodowicz”. Konspiracyjna siatka wywiadowcza tworzona była na wzór przedwojennej. Składała się m.in. z wydziału analityczno-wojskowego, analityczno-przemysłowego, łączności wewnętrznej, kontrwywiadu i wydziału propagandy. Bardzo ważną częścią był wywiad zagraniczny o kryptonimie „Stragan” podzielony na sekcje: „Zachód” (odpowiadał za tereny III Rzeszy), „Północ” (Pomorze i Prusy Wschodnie), „Południe” (tereny na południe od Warszawy aż po Wiedeń), oraz „Wschód”.

Co ciekawe, wywiad Polskiego Państwa Podziemnego tworzyli nie tylko żołnierze, ale również cywile, mieszkańcy okupowanych terenów. Wywiadowczo-konspiracyjne zadania wykonywali na przykład mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których lądowali cichociemni. Świetnymi wywiadowcami byli też kolejarze, którzy z racji wykonywanego zawodu mogli poruszać się po obszarze okupowanej Europy. Pomocą wywiadowi AK służyli także Polacy wywiezieni na Zachód na roboty przymusowe. To wszystko razem sprawiało, że siatka wywiadowcza miała dostęp do ogromnej ilości informacji, którą można było wykorzystać do walki z okupantem. Na podstawie zebranych danych AK panowała swoje akcje w kraju, a za pośrednictwem łączności radiowej i wysyłanych na Zachód kurierów, przekazywała raporty rządowi na uchodźstwie i sojuszniczym armiom.

I choć nie wszystkie działania wywiadu AK są do dzisiaj dobrze opisane, to wiadomo, że w czasie wojny Polacy przekazali sojusznikom ok. 25 tys. raportów. Dotyczyły bardzo różnych tematów – ruchu wojsk, niemieckiej logistyki wojennej, lokalizacji instalacji przemysłowych i wojskowych, danych o uzbrojeniu, stosowanych przez Niemców szyfrów czy realizowanej na terenie okupowanej Polski produkcji zbrojeniowej. Od początku okupacji Armia Krajowa dokumentowała także niemieckie zbrodnie wojenne, popełnione na Polakach, Żydach czy jeńcach wojennych. To właśnie dzięki AK sojusznicy dowiedzieli się prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i „fabrykach zagłady”.

Wywiadowcze działania Armii Krajowej doceniali nie tylko alianci. Budziły one respekt także w oczach przeciwnika. W jednym z pism urzędowych skierowanych do wszystkich placówek gestapo w Berlinie napisano: „Polska służba wywiadowcza pracuje z wielką aktywnością. Już obecnie działa w wielkiej liczbie niemieckich zakładów chronionych przy pomocy zatrudnionych w nich robotników. Wypływające z tego zagrożenia dla produkcji są tym większe, że wywiad polski, wspierany przez fanatyzm polskiego ruchu oporu, pracuje z wielką zręcznością i dlatego jest trudny do ujęcia”.

Słynne operacje akowskiego wywiadu

 
Otworzyć oczy aliantom   Pokazał prawdę o zagładzie
     
 
Fortel „Bradla”   Cios w fabrykę wunderwaffe
     
 
Łowca staje się zwierzyną   Przez zieloną granicę
     
 
V-2 leci do aliantów   Fabryka benzyny na celowniku
EK

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Maj polskich żywych torped
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Premier wojenny
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Experience It Yourself
To nie mogło się udać, ale…
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Partnerstwo Polski i Litwy
Piątka z czwartego wozu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Pucharowy medal na desce
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Medale na lodzie i śniegu
Kierunek Rumunia
PKW „Noteć” – koniec misji
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Człowiek, który sprzedał ciszę
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Polskie „Delty” prawie w komplecie
O bezpieczeństwie u prezydenta
FORT Kraków otwarty
Ekstremalnie ważny cel
Pies pomaga walczyć z PTSD
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ferie z wojskiem
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Więcej mocy dla Orki
Utraceni, lecz nie zapomniani
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Przeprowadzka CSWOT-u
Medyczny impas
Dyrygent w mundurze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Amerykański szogun
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co nowego w przepisach?
Co dalej z Tarczą Wschód?
Pod nową czaszą
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Waiting for the F-35
Polskie MiG-i dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO