moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga kadencja generała Piotrowskiego

Pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję dowódcy operacyjnego. Uroczystość z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka i wojskowej kadry dowódczej odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

W środę prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Ta nominacja nie jest zaskoczeniem nie tylko dlatego, że już tydzień temu poinformowałem o tym, że pan generał będzie kontynuował swoją misję na tym niezwykle ważnym stanowisku. Nie jest zaskoczeniem także dlatego, że pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie. A trzeba jasno powiedzieć: ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji – przyznał prezydent. Podkreślił, że dowodem tego było ostatnie, być może najtrudniejsze w całej kadencji zadanie, jakie stanęło przed dowódcą operacyjnym – odpowiedzialność za ewakuację z Kabulu Polaków oraz Afgańczyków współpracujących z polskimi kontyngentami i dyplomacją.

Prezydent podkreślił, że ewakuacja przebiegła bezpiecznie, a Polska pomogła także w ratowaniu osób wskazanych przez inne państwa NATO. – Dzięki temu pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie. Ta misja była wielkim sukcesem, za co ogromnie dziękuję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. Panie generale, proszę przyjąć pochwałę i podziękowanie za bardzo spokojną realizację tego zadania, pełną kontrolę i doskonałą współpracę – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też gen. broni Piotrowskiemu za sprawną koordynację misji humanitarnej w związku z pandemią COVID-19 poza granicami kraju, a także obecnie realizowane zadania w pasie przygranicznym z Białorusią. Polscy żołnierze współpracują tam z m.in. Strażą Graniczną. – Dziękuje za to, że dowódcy i żołnierze z taką odpowiedzialnością, spokojem i konsekwencją tę misję realizują. Wierzę głęboko, że uda się we wzorcowym stylu zrealizować ją do samego końca. Niech wykorzysta pan zdobyte dotychczas doświadczenie, aby polskie sprawy związane z naszą obronnością, z bezpieczeństwem naszego państwa w tym zakresie, za który pan generał jest odpowiedzialny, były realizowane jak najlepiej – mówił Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych przyznał, że kolejna kadencja gen. Piotrowskiego oznacza kolejne wyzwania. – Dziękuję za dotychczasową współpracę i proszę o jeszcze w następnej kadencji. Bardzo proszę, aby pan generał nadal był mi radą w różnych trudnych sytuacjach i nadal w taki sposób kontynuował swoją misję – podkreślał prezydent.


 

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukończył też wyższe studia dowódczo-sztabowe organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami oraz podyplomowe studia na m.in. kierunku bezpieczeństwa informacyjnego w Akademii Obrony Narodowej (obecna Akademia Sztuki Wojennej).

Służbę wojskową zaczynał od stanowiska dowódcy plutonu w 36 Pułku Zmechanizowanym. Służył też m.in. w 16 Pułku Artylerii – jako szef sztabu i zastępca dowódcy, a także w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach: szefa wojsk rakietowych i artylerii, szefa sztabu ds. operacyjnych oraz zastępcy dowódcy. W latach 2012–13 był zastępcą dowódcy PKW w Afganistanie. W 2017 roku został szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, a rok później stanął na czele DORSZ. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w 2016 roku, kolejną dwa lata później. Do stopnia generała broni został awansowany w 2020 roku, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Brąz Polki we wspinaczce sportowej
 
Wyższe diety za służbę na granicy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Konsekwentnie dąży do celu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dwa medale w Budapeszcie
Brązowa czwórka podwójna
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Raki dla podhalańczyków
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szwedzi na „Czernickim”
Armia wraca na wschód Polski
Abramsy jadą na ukraiński front
Odliczanie do przysięgi
Szef rządu w Łuczniku
Wirtualna walka na morzu
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Stawia na dobrą komunikację
16 Dywizja świętuje
Murem za polskim mundurem
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Gdy zagraża ogień
FA-50 doleciały!
Czerwona powódź
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
"Jesienny ogień” z ministrem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ahoj, Dni NATO!
Śladem profesjonalistów
Mała Narew już w Gołdapi
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Plan misji „Air Defender”
Kurs na rozwój
Polsko-koreańskie rozmowy
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Okręt w matni, załoga walczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Przysięga w Kolnie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Atak o świcie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO