moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca

Czternasty samolot z ewakuowanymi z Afganistanu pasażerami wylądował dziś o 10.30 na warszawskim Okęciu. Był to ostatni lot w ramach misji ewakuacyjnej prowadzonej z opanowanego przez talibów Kabulu. – Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie – mówił rano premier Mateusz Morawiecki. Łącznie z Afganistanu Polacy ewakuowali około 1300 osób.

– Sytuacja na lotnisku w Kabulu jest dramatyczna, dlatego razem z wojskami sojuszniczymi podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej – poinformował premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano. Biorący udział w spotkaniu z dziennikarzami minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podsumował to, co udało się zrobić dotychczas w ramach operacji. – Zorganizowaliśmy 44 loty, dzięki którym do Polski przyleciało bezpiecznie 937 Afgańczyków. Ewakuowaliśmy wszystkich Polaków, zgłaszających taką potrzebę. Wsparliśmy też naszych sojuszników. Chcę przekazać wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych! – mówił Michał Dworczyk. W konferencji uczestniczył również ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Quadiry.

Szef rządu przypomniał, że ewakuacja z Afganistanu osób, którym groziła śmierć z rąk talibów rozpoczęła się już w czerwcu, czyli wtedy gdy skończyła się misja polskich żołnierzy. – Kiedy sytuacja zaczęła się pogarszać, ściągnęliśmy do Polski pierwsze osoby – mówił Morawiecki. Od połowy sierpnia potrzebujący byli ewakuowani mostem powietrznym. Operacja odbywała się w dwóch etapach. Najpierw wojskowe samoloty leciały z Kabulu do Nawoi w Uzbekistanie. Następnie do Warszawy uchodźców zabierały pasażerskie samoloty LOT-u. Odbyło się 14 lotów cywilnych i 30 wojskowych. Ewakuowano 937 Afgańczyków i ponad 300 obywateli państw sojuszniczych.

REKLAMA

– Pomagamy tam, gdzie tej pomocy musimy udzielić, nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Wszyscy, których ściągnęliśmy, są albo Polakami pracującymi na rzecz stabilności i pokoju, albo współpracownikami Polaków – zapewniał premier. Polska ewakuowała nie tylko afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Ambasady RP w Kabulu, ale również przebywających w Afganistanie pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, współpracowników przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Kabulu, współpracowników Litwy, Czech, Estonii i Niemiec oraz holenderską rodzinę. – Wszystkim ewakuowanym zapewnimy wsparcie na terytorium RP. Dziękuję naszym przyjaciołom z innych krajów, z którymi tę akcję w tak szybkim tempie przeprowadzaliśmy. Zawsze możecie liczyć na Polskę – powiedział Morawiecki.

Minister Michał Dworczyk wyjaśniał, że operacja w ramach solidarności sojuszniczej obejmowała znacznie więcej niż samą ewakuację. – Ona dalej trwa. Po ustaleniach z sekretarzem generalnym NATO, do Polski czasowo trafi ok. 500 współpracowników NATO, którzy później zostaną skierowani do państw docelowych – mówił szef KPRM. – Do Polski przyjedzie również 45 Afgańczyków, którzy pracowali na rzecz UE – dodał Dworczyk. Poinformował także, że polscy żołnierze będą nadal wspierać sojuszników w sprawach dotyczących Afganistanu. Nie padły jednak żadne szczegóły dotyczące tej współpracy.

Głos zabrał również ambasador Afganistanu w Polsce. – Poczucie, że mamy takich wspaniałych przyjaciół, daje nam siłę – powiedział Tahir Quadiry. – Gdy sytuacja w Afganistanie się zmieni, osoby tymczasowo przebywające w Polsce wrócą do kraju – zapewnił ambasador.

KE

autor zdjęć: MON, MSZ

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1629977460
proszę powiedzieć ile z tej grupy zostanie w Polsce i dla czego godzimy się na prośby UE , nato i innych organizacji , kt5óre jednocześnie krytykują działania polski
E0-25-17-4F

UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
NATO na tropie dezinformacji
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Ogień nad Bałtykiem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Srebrna strzała na wschodniej flance
Course on Diplomacy
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Skała hartuje kawalerię
Konkurs o Katyniu
Techniki linowe dla wybranych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Misja, w której stawką było życie
Oczy specjalsów
Pomnik prawdy o Katyniu
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W walce na dwa fronty – bez szans
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Czołgi do ataku!
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
W jedynym słusznym kierunku
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
W Tokio zgasł olimpijski znicz
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Ziemia z misji na pamiątkę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Defendery w komplecie
Współpraca i wspólna pamięć
Emerytura wypłacana w … karmie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Święto wojsk lądowych
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Symulator skoków ze spadochronem
Przez sport do wojska!
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Skok na głęboką wodę
Black Hawki w GROM-ie
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Śladami walk 2 Korpusu
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Wojskowi mistrzowie szosy
Żołnierze wrócili do Polski
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
23 medale żołnierzy na torze
Baczyński – poeta walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO