moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rahima Jami: dziękuję polskim żołnierzom

Dziękuję Polakom za 20 lat współpracy, za wasze poświęcenie i pomoc, jaką nieśliście Afgańczykom. Dziękuję za wysiłek podczas misji ewakuacyjnej. Ocaliliście wiele istnień ludzkich – powiedziała Rahima Jami, afgańska parlamentarzystka, którą polscy żołnierze ewakuowali z Kabulu. Rahima Jami spotkała się dziś w Sejmie m.in. z ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

Zasiadająca od trzech kadencji w afgańskiej Izbie Przedstawicieli Rahima Jami jest jedną z ponad 1300 osób ewakuowanych przez polskich żołnierzy z Kabulu. Afgańska parlamentarzystka spotkała się dziś w Sejmie z marszałek Elżbietą Witek i ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. – Moje państwo przejęli terroryści. Zabrali nam nasze rzeczy osobiste, domy, rodziny. Zostaliśmy z niczym. Żeby przyjść na to spotkanie w polskim Sejmie musiałam najpierw kupić sobie ubranie – mówiła w czasie konferencji prasowej.

Rahima Jami podziękowała Polakom za niemal 20-letnią współpracę i poświęcenie. – Dziękuję przede wszystkim żołnierzom, którzy w ostatnich dniach ratowali Afgańczyków. Ocaliliście wiele istnień ludzkich i bardzo za to dziękuję. Gdyby nie pomoc polskiego wojska, nie byłoby mnie tu dzisiaj – powiedziała. Jami zaapelowała o pomoc dla Afganistanu, podkreślała w jak tragicznej sytuacji znaleźli się teraz jej rodacy. – W Afganistanie zostało wielu ludzi młodych, którzy chcą demokracji i pokoju dla swojej ojczyzny. Wielu młodych Afgańczyków straciło życie, by budować kraj, który teraz jest w rękach talibów – mówiła wzruszona. Podkreśliła, że przez lata w Afganistanie zbudowano armię, policję, różnego rodzaju służby bezpieczeństwa, a także szkoły, szpitale oraz drogi. – Trudno powiedzieć, co się stało, że po zaledwie 15 dniach talibowie przejęli władzę nad krajem. Wierzę jednak, że nie da się nas zniszczyć i pogrążyć. Błagam o pomoc dla moich rodaków – prosiła.

REKLAMA

Obecny na konferencji prasowej minister obrony Mariusz Błaszczak podziękował Rahimie Jami za współpracę Afgańczyków z Wojskiem Polskim. – Dzięki tej współpracy, np. z tłumaczami, nasz kontyngent mógł działać sprawnie – powiedział szef MON. – Obecna sytuacja w Afganistanie jest wyzwaniem dla całego wolnego świata – dodał. Szef resortu obrony przypomniał, że Polska w ostatnich dniach stworzyła kontyngent wojskowy, wysłała do Afganistanu ludzi i samoloty, by ewakuować z Kabulu wszystkich, którzy czują się zagrożeni. – Ewakuowaliśmy tych, którzy współpracowali z Wojskiem Polskim i polską dyplomacją, ale pomagaliśmy także w ewakuacji współpracowników naszych sojuszników w ramach NATO – mówił szef MON.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przyznała, że Afgańczyków nie można pozostawić bez pomocy. – Wiem, że to bardzo trudny czas dla tych, którzy przez 20 lat uwierzyli, że można zbudować demokratyczne, wolne państwo, w którym wszyscy będą czuć się bezpieczni. Nie można ich teraz zostawić zupełnie samych, bo byłoby to zmarnowanie 20 lat ciężkiej pracy, kiedy wielu żołnierzy straciło tam życie: Polaków, Amerykanów oraz innych narodowości – przyznała. – My, Polacy, wiemy, co to znaczy żyć w wolnym kraju, a potem tę niepodległość utracić. Życzę Wam, byście mogli powiedzieć w swoim państwie, że nasza ojczyzna jest wolna i bezpieczna – dodała.

Ewakuacja w Afganistanie zaczęła się w połowie sierpnia. Wówczas prezydent Andrzej Duda zdecydował o wysłaniu do Kabulu polskiego kontyngentu wojskowego. Stworzyli go m.in. żołnierze jednostki GROM oraz lotnicy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Wojskowi utworzyli most powietrzny do ewakuacji potrzebujących z zajętego przez talibów Kabulu. Jego trasa była dwuetapowa: wojskowe samoloty latały ze stolicy Afganistanu do Nawoi w Uzbekistanie. Następnie samoloty pasażerskie LOT-u zabierały uchodźców do Warszawy. W sumie wykonano 14 lotów cywilnych i 30 wojskowych. Ewakuowano 937 Afgańczyków i ponad 300 obywateli innych krajów. Polska ewakuowała afgańskich współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego i dawnych pracowników Ambasady RP w Kabulu (placówka została zamknięta w 2014 roku) oraz przebywających w Afganistanie pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, współpracowników przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Kabulu, współpracowników Litwy, Czech, Estonii i Niemiec oraz holenderską rodzinę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje Stoczni Wojennej
 
Dron dla hydrografów
103 lata Sztabu Generalnego
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Star Army
Szczury Torbuku
Duch Invictus jest, czas na formę
Emerytura wypłacana w … karmie
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wilk na poligonie
Ogień na alpejskich szczytach
AZOR – podwodny specjalista
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Napięta sytuacja na granicy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
O bezpieczeństwie państw NATO
Szef MON odwiedził USA
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Kraby dla podhalańczyków
Saper robi przejście
Time for Miecznik
Żołnierze poszkodowani na granicy
Czy będą podwyżki?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Raki dla podhalańczyków
Legia Akademicka po raz piąty
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
W jedynym słusznym kierunku
Będą podwyżki dla żołnierzy
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ciemne strony Facebooka
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Kobiety a pokój
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Zbrodnia bez kary
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO