moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żelazne Konie jadą do Europy

60 czołgów Abrams, 20 haubic Paladin, 120 bojowych wozów Bradley – to tylko część wyposażenia, którym będą dysponować żołnierze 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Hood w Teksasie. Pomimo pandemii właśnie wyruszyli do Europy, by zastąpić kolegów biorących udział w misji „Atlantic Resolve”.

– Misja ma pomóc w zachowaniu pokoju, a jednocześnie pokazać, że nasze wojska są zdolne do prowadzenia działań w każdym zakątku świata. Udział w niej to dla nas wielki zaszczyt. Nie możemy się już doczekać wspólnych ćwiczeń z naszymi sojusznikami, bo to najlepszy sposób na wzmacnianie interoperacyjności – podkreśla płk Michael Schoenfeldt, dowódca 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Żołnierze Iron Horse Brigade wkrótce zameldują się w Europie, gdzie rozpoczną działania w ramach misji „Atlantic Resolve”. Żelazne Konie wejdą w skład siódmej rotacji wojsk pancernych US Army.

Jak podaje amerykańskie dowództwo w Europie, sami żołnierze trasę pomiędzy kontynentami pokonają na pokładach samolotów. Będą lądować w Niemczech, Polsce i Rumunii. W sumie w Europie ma się pojawić 3 tys. pancerniaków oraz tysiąc logistyków. Brygada z Teksasu zluzuje żołnierzy 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Kawalerii. Jednocześnie do portu w Antwerpii dotrze ciężki sprzęt, z którego skorzystają Teksańczycy. To m.in. 60 czołgów Abrams, 20 samobieżnych haubic Paladin i 120 bojowych wozów Bradley.

REKLAMA

Kolejna rotacja wojsk pancernych dołączy do komponentu lotniczego, który składa się z 2 tys. żołnierzy, śmigłowców Apache, Black Hawk i Chinook. Łącznie w ramach „Atlantic Resolve” w Europie służy 6 tys. żołnierzy. Spora ich część stacjonuje na zachodzie Polski, całość zaś podlega Wysuniętemu Dowództwu Dywizyjnemu Stanów Zjednoczonych w Poznaniu.

Rozpoczęta właśnie rotacja przebiega w wyjątkowych warunkach. Świat zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. Europejskie państwa niemal każdego dnia notują kolejne rekordy zakażeń. Przemieszczający się pomiędzy kontynentami żołnierze będą więc musieli zachować szczególną ostrożność i zadbać o środki bezpieczeństwa. Kilka dni temu, jeszcze w macierzystej jednostce, zostały od nich pobrane wymazy, na podstawie których laboratoria przeprowadziły badania na obecność COVID-19. Jak informuje biuro prasowe US Army Europe, podczas podróży na Stary Kontynent wszyscy żołnierze przez cały czas będą musieli zakrywać twarze maskami, a na miejscu przejść dwutygodniową kwarantannę i poddać się kolejnemu badaniu. Przerzut do Polski pododdziałów siódmej zmiany powinien się zakończyć jeszcze w listopadzie. Na początku grudnia planowane jest przekazanie obowiązków pomiędzy rotacjami.

Dla Żelaznych Koni służba na wschodniej flance NATO to nie nowość. Żołnierze z Teksasu stacjonowali już w Polsce od czerwca 2018 roku przez kolejnych dziewięć miesięcy. Prócz tego w lipcu tego roku wzięli udział w ćwiczeniach EDRE (z ang. Emergency Deployment Readiness Exercise), czyli swego rodzaju dogrywce „Defendera”. Chodziło o przetestowanie możliwości szybkiego przerzutu wojsk ze Stanów Zjednoczonych i dozbrojenia ich na miejscu w sprzęt na co dzień przechowywany w magazynach US Army na terenie zachodniej Europy. Niemal 500 pancerniaków wylądowało w Poznaniu, by przez ponad miesiąc ćwiczyć wspólnie z polskimi oddziałami na poligonie w Drawsku.

Z kolei żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy ciągle jeszcze stacjonują na wschodniej flance, w ostatnich miesiącach m.in. brali udział w manewrach „Combined Resolve” na niemieckim poligonie Hohenfels. W przedsięwzięciu uczestniczyły pododdziały z kilku państw NATO oraz Ukrainy.

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Stanowiła reakcję na rosyjską aneksję Krymu i coraz bardziej agresywną politykę Rosji. W początkach 2017 roku w Polsce zaczęła stacjonować pierwsza zmiana wojsk US Army. Amerykanie zostali rozlokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu oraz Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla krakowskich żandarmów
 
W jedynym słusznym kierunku
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Advantages of Efficient Organization
Emerytura wypłacana w … karmie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wybierz się na wojskowe studia
Star Army
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ogień na alpejskich szczytach
Żołnierze bez testów z WF-u
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Test mobilności 12 Dywizji
Szef MON odwiedził USA
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polsko-tureckie obrady
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wilk na poligonie
AZOR – podwodny specjalista
Eto, pies na misje
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Time for Miecznik
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Course on Diplomacy
Dron z LAW-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Legia Akademicka po raz piąty
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan. Czas wracać do domu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Czy będą podwyżki?
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
JWK to test siły i motywacji
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polityka nie znosi próżni
Wzmocnione siły na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Kobiety a pokój
Kraby dla podhalańczyków
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON-u w Forcie Sill

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO