moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żelazne Konie jadą do Europy

60 czołgów Abrams, 20 haubic Paladin, 120 bojowych wozów Bradley – to tylko część wyposażenia, którym będą dysponować żołnierze 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Hood w Teksasie. Pomimo pandemii właśnie wyruszyli do Europy, by zastąpić kolegów biorących udział w misji „Atlantic Resolve”.

– Misja ma pomóc w zachowaniu pokoju, a jednocześnie pokazać, że nasze wojska są zdolne do prowadzenia działań w każdym zakątku świata. Udział w niej to dla nas wielki zaszczyt. Nie możemy się już doczekać wspólnych ćwiczeń z naszymi sojusznikami, bo to najlepszy sposób na wzmacnianie interoperacyjności – podkreśla płk Michael Schoenfeldt, dowódca 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Żołnierze Iron Horse Brigade wkrótce zameldują się w Europie, gdzie rozpoczną działania w ramach misji „Atlantic Resolve”. Żelazne Konie wejdą w skład siódmej rotacji wojsk pancernych US Army.

Jak podaje amerykańskie dowództwo w Europie, sami żołnierze trasę pomiędzy kontynentami pokonają na pokładach samolotów. Będą lądować w Niemczech, Polsce i Rumunii. W sumie w Europie ma się pojawić 3 tys. pancerniaków oraz tysiąc logistyków. Brygada z Teksasu zluzuje żołnierzy 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Kawalerii. Jednocześnie do portu w Antwerpii dotrze ciężki sprzęt, z którego skorzystają Teksańczycy. To m.in. 60 czołgów Abrams, 20 samobieżnych haubic Paladin i 120 bojowych wozów Bradley.

Kolejna rotacja wojsk pancernych dołączy do komponentu lotniczego, który składa się z 2 tys. żołnierzy, śmigłowców Apache, Black Hawk i Chinook. Łącznie w ramach „Atlantic Resolve” w Europie służy 6 tys. żołnierzy. Spora ich część stacjonuje na zachodzie Polski, całość zaś podlega Wysuniętemu Dowództwu Dywizyjnemu Stanów Zjednoczonych w Poznaniu.

Rozpoczęta właśnie rotacja przebiega w wyjątkowych warunkach. Świat zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. Europejskie państwa niemal każdego dnia notują kolejne rekordy zakażeń. Przemieszczający się pomiędzy kontynentami żołnierze będą więc musieli zachować szczególną ostrożność i zadbać o środki bezpieczeństwa. Kilka dni temu, jeszcze w macierzystej jednostce, zostały od nich pobrane wymazy, na podstawie których laboratoria przeprowadziły badania na obecność COVID-19. Jak informuje biuro prasowe US Army Europe, podczas podróży na Stary Kontynent wszyscy żołnierze przez cały czas będą musieli zakrywać twarze maskami, a na miejscu przejść dwutygodniową kwarantannę i poddać się kolejnemu badaniu. Przerzut do Polski pododdziałów siódmej zmiany powinien się zakończyć jeszcze w listopadzie. Na początku grudnia planowane jest przekazanie obowiązków pomiędzy rotacjami.

Dla Żelaznych Koni służba na wschodniej flance NATO to nie nowość. Żołnierze z Teksasu stacjonowali już w Polsce od czerwca 2018 roku przez kolejnych dziewięć miesięcy. Prócz tego w lipcu tego roku wzięli udział w ćwiczeniach EDRE (z ang. Emergency Deployment Readiness Exercise), czyli swego rodzaju dogrywce „Defendera”. Chodziło o przetestowanie możliwości szybkiego przerzutu wojsk ze Stanów Zjednoczonych i dozbrojenia ich na miejscu w sprzęt na co dzień przechowywany w magazynach US Army na terenie zachodniej Europy. Niemal 500 pancerniaków wylądowało w Poznaniu, by przez ponad miesiąc ćwiczyć wspólnie z polskimi oddziałami na poligonie w Drawsku.

Z kolei żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy ciągle jeszcze stacjonują na wschodniej flance, w ostatnich miesiącach m.in. brali udział w manewrach „Combined Resolve” na niemieckim poligonie Hohenfels. W przedsięwzięciu uczestniczyły pododdziały z kilku państw NATO oraz Ukrainy.

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Stanowiła reakcję na rosyjską aneksję Krymu i coraz bardziej agresywną politykę Rosji. W początkach 2017 roku w Polsce zaczęła stacjonować pierwsza zmiana wojsk US Army. Amerykanie zostali rozlokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu oraz Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO