moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znamy najważniejsze wydarzenia historyczne 2019

Strona poświęcona powstańcom śląskim, obchody setnej rocznicy I powstania śląskiego oraz wystawa o Witoldzie Pileckim i jego misji w Auschwitz – to zwycięzcy tegorocznego konkursu na „Wydarzenie historyczne roku”. W plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski głosowali internauci.

– Ogłoszenie wyników plebiscytu na „Wydarzenie historyczne roku” jest wielkim świętem dla tych, którzy interesują się historią, propagują ją i promują – mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas prezentacji zwycięzców tegorocznego konkursu. Z powodu pandemii wyniki plebiscytu, zamiast na uroczystej gali, mogliśmy poznać dzięki filmowi zamieszczonemu w internecie. Zdaniem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i przewodniczącego jury plebiscytu, konkurs organizowany przez MHP podkreśla znaczenie historii. – Wokół niej możemy się jednoczyć, budować wspólnotę. Historia jest też narzędziem kształtowania naszej tożsamości – stwierdził prof. Szczerski.

 

Celem organizowanego już po raz 13. konkursu było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Zwycięscy plebiscytu zostali wybrani w dwóch etapach. W pierwszym osoby prywatne i instytucje zgłaszały wydarzenia związane z historią Polski w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”. W tym roku nadesłano ponad 200 projektów z kraju i zagranicy. – Każde ze zgłoszonych wydarzeń to fantastyczne projekty robione przez entuzjastów historii – stwierdził dyrektor muzeum. Spośród tych wydarzeń jury wybrało po pięć najciekawszych projektów w każdej z kategorii.


Film: Muzeum Historii Polski

Podczas drugiego etapu na wskazane przez jury wydarzenia głosowali internauci i to oni wybrali zwycięzców. – Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, oddano w sumie ok. 6 tys. głosów, walka była bardzo wyrównana i trwała do końca – podaje Elżbieta Lichocka, koordynatorka plebiscytu. Internauci zdecydowali, że w kategorii „Wydarzenie” zwyciężyły „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego”, których organizatorem było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. – Staramy się z historią wychodzić do ludzi, szczególnie młodych – mówi Mariola Miklaszewska z MPŚ. Dodaje, że zorganizowane przez nich obchody były różnorodne i skierowane do szerokiego grona odbiorców. – Dopisali też głosujący na nas internauci, za co im bardzo dziękujemy – podkreśla Miklaszewska.

Do najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami, które obyły się w kilkunastu śląskich miastach, należały m.in.: bieg powstańczy, olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku, historyczna gra miejska, wystawa „Śląsk − droga do Niepodległej”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, koncert „O mój Śląsk" i płyta „Krew i gniew” zawierająca pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.

Muzeum w Świętochłowicach zdobyło już po raz trzeci nagrodę w plebiscycie MHP. W 2014 roku otwarcie placówki zostało wybrane „wydarzeniem roku”, a dwa lata później ich „Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich” zwyciężyła w kategorii „Edukacja i multimedia”.

Wydarzenie związane z powstaniami śląskimi wygrało też w tym roku w kategorii „Edukacja i multimedia”. Najwięcej głosów otrzymała strona internetowa www.powstancyslascy.pl przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach. „Strona oparta jest w całości na materiałach archiwalnych, a jej celem jest przybliżenie bogactwa informacji skrywanego w archiwach oraz upowszechnianie wiedzy o pamięci wspólnej przeszłości Polaków” – podają organizatorzy. W portalu znalazła się baza nazwisk osób związanych z powstaniami, teksty i materiały dotyczące rocznic tych zrywów, historii ludzi uwikłanych w powstańcze zmagania oraz zdjęcia uczestników powstań. Znajdziemy tam też materiały archiwalne dotyczące powstańców przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie, a w czasie wojny wywiezione do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Z kolei ekspozycja „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” zrealizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego zdobyła I miejsce w kategorii „Wystawa”. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w związku z inauguracją działalności berlińskiego oddziału instytutu. – Wystawa skierowana do odbiorcy niemieckiego i, szerzej, zachodniego, opowiada tak naprawdę o doświadczeniu Polski podczas wojny – mówi Hanna Radziejowska, kurator wystawy i kierownik berlińskiego oddziału Instytutu. Zwycięska ekspozycja ukazuje dzieje pobytu płk. Pileckiego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, działalności podziemnej oraz raportów wysyłanych do polskich władz o sytuacji w obozie. Zaprezentowano na niej też unikatowe obiekty m.in. egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma czy nieznane szerzej dokumenty z procesów oświęcimskich we Frankfurcie.

Elżbieta Lichocka zapowiada, że kameralna gala, podczas której wręczone zostaną zwycięzcom konkursu dyplomy i statuetki, zostanie zorganizowana we wrześniu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Źródło: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO