moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W wojsku powstały zespoły interwencji kryzysowej

Minister obrony Mariusz Błaszczak zdecydował o powołaniu na czas pandemii szesnastu zespołów interwencji kryzysowej. Utworzą je żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz jednostki podległe Dowództwu Generalnego RSZ i Inspektoratowi Wsparcia SZ. Głównym zadaniem ZIK-ów ma być wspieranie domów pomocy społecznej. Wojsko będzie pomagać np. podczas ewakuacji DPS-ów.

„Poleciłem, aby w każdym województwie powstał wojskowy zespół interwencji kryzysowej, który będzie mógł udzielać natychmiastowego wsparcia w domach pomocy społecznej, jeśli zajdzie taka potrzeba. W skład zespołów będą wchodzili zarówno terytorialsi jak i wojska operacyjne” – poinformował w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON decyzję o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej podpisał 17 kwietnia, ale zaczęła ona obowiązywać w poniedziałek. Powołując ZIK-i, Ministerstwo Obrony Narodowej chce udzielić wsparcia Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz wojewodom w sytuacjach kryzysowych dotyczących zagrożenia życia i zdrowia w domach pomocy społecznej.

REKLAMA

Zespoły interwencji kryzysowej będą tworzone w każdym województwie w oparciu o brygady obrony terytorialnej i jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Będą także wspierane przez pododdziały Inspektoratu Wsparcia SZ. – Głównym celem powołania zespołów jest pomoc w ewakuacji i przywracanie zdolności do funkcjonowania domów pomocy społecznej – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej, które w ZIK-ach będą tworzyć główną siłę. – Podopiecznymi domów pomocy społecznej są w większości osoby w podeszłym wieku, najczęściej przewlekle chore oraz niepełnosprawne. Placówki te są szczególnie narażone na epidemię, bo dochodzi tam do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodaje oficer.

Wojskowe zespoły interwencyjne będą utrzymywane w sześciogodzinnej gotowości do działania, a aktywować je będzie mogło Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody. W ich składzie może działać (w zależności od potrzeb) do 30 żołnierzy. Wojskowi będą pobierać materiał do badań w kierunku koronawirusa od mieszkańców, pracowników oraz personelu DPS-ów a następnie oddawać wymazy do laboratoriów. Zajmą się także triażem, czyli segregacją pacjentów przed przekazaniem ich do placówek medycznych oraz będą odpowiadać za ewakuację pensjonariuszy. – Nasi żołnierze będą także prowadzić szkolenia dla mieszkańców, pracowników i personelu DPS-ów, by zablokować rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówi płk Pietrzak. W składzie ZIK-ów mają być także psychologowie z WOT.

Dla terytorialsów wsparciem mają być jednostki specjalistyczne z DGRSZ. – Na potrzeby zespołów interwencji kryzysowej wydzielimy różnego rodzaju pojazdy, m.in. sanitarne, personel medyczny oraz jednostki inżynieryjne i chemiczne, które będą prowadziły odkażanie – mówi mjr Magdalena Busz z Dowództwa Generalnego RSZ.

Pod opieką żołnierzy WOT jest obecnie 39 domów pomocy społecznej w całej Polsce. Wojskowi zapewniają dostawy żywności i środki ochrony osobistej, pomagają też w pobieraniu wymazów do badań i zapewniają ewakuację medyczną. Terytorialsi trzykrotnie uczestniczyli już w ewakuacji chorych na COVID-19 pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Najpierw w Koszęcinie na Śląsku, a kilka dni temu w Drzewicy w województwie łódzkim, gdzie zakażonych było około 80 osób. 18 kwietnia żołnierze WOT wspólnie z podchorążymi z AWL-u, żołnierzami wojsk lądowych i Żandarmerii Wojskowej, strażą pożarną i policją brali udział w ewakuacji DPS-u w Kaliszu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na zakupy do sklepu AMW
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pracowity tydzień flotylli
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Patrioty z polskimi przyczepami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Poszukiwania Magneto
Rubiny w walce z epidemią
Partyzanci rozgromili ubeków
Army of Medics
Agent w generalskich szlifach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowy wiceminister w MON
Podchorążowie za sterami Bielików
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
F-16 kończą misję w Estonii
Specjalsi świętują
MBDA w walce o „Narew”
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Gotowi na „Defendera”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Widzieć i nie być widzianym
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO